برانکو بَلَدوویچ!
درباره موفقیت‌های سرمربی کروات با پرسپولیس که بعضا برآمده از ویژگی‌های شخصی و اخلاقی اوست

برانکو بَلَدوویچ!

نویسنده : مازیار حکاک

برانکو روزهای خوبی را با پرسپولیس سپری می‌کند و قهرمانی نیم فصل این تیم با شکستن رکورد امتیازگیری توأمان شد. او در تمام مدت حضورش روی نیمکت پرسپولیس عملکرد قابل قبولی داشته و حالا به دنبال دفاع از عنوان قهرمان است. عنوانی که تنها سپاهان در طول 17 دوره برگزاری مسابقات لیگ برتر موفق به کسب آن شده است. پرسپولیس در مدت حضور برانکو روی نیمکت این تیم سبک فوتبالش متفاوت شده و دیگر منحصر به ستاره‌ها نیست. برانکو این هفته با حضور در برنامه «ما و شما» درباره حضور چند ساله‌اش در ایران صحبت کرد و به برخی از حواشی پاسخ داد. از خلال این گفت‌وگو پارامترهای زیادی از ویژگی شخصی و کاری برانکو برداشت می‌شد که شاید همین‌ها عوامل موفقیت او و دیکته کردن تفکراتش در پرسپولیس است. در این مطلب به برخی از این ویژگی‌ها پرداخته‌ایم. 

نظم و انضباط
همه می‌دانند که برای برانکو نظم و انضباط حرف اول را می‌زند. او همین هفته وقتی بازیکنان پرسپولیس در حال شوخی و خنده در یک تمرین جدی بودند به آن‌ها تذکر جدی داد و تهدید به اخراج از تمرین کرد. همین کافی بود تا حواس همه جمع شود. با این حال شروع انضباط تیمی برانکو در پرسپولیس با کنار گذاشتن پیام صادقیان بود. او که فصلی کابوس‌وار را در پرسپولیس داشت، پس از یک درگیری کوچک با کریم باقری اخراج شد. برانکو در باره او گفته است:«او کیفیت خاص خود را داشت، اما بازیکنی غیرقابل پیش‌بینی، پرهیجان و باانگیزه بود. البته تمام این‌ها می‌توانند مخرب و در لبه نظم و بی‌نظمی باشد. در فوتبال نمی‌توان این تنش‌ها را پذیرفت. او در مرز حادثه‌سازی بودند و من خیلی به این موضوع فکر نکردم.» بعد از صادقیان نوبت رضاییان بود. او که با تیم قرارداد داشت سر از ترکیه در آورد و پس از بازگشت دوباره‌اش مغضوب برانکو بود. سرمربی کروات درباه او هم جملات جالبی گفته که بیش از پیش مشخص می‌کند چقدر برایش اهمیت دادن بازیکن به تیم و باشگاه مهم است. او درباره رضاییان گفته است: «رامین کیفیت فنی خاص و بالایی داشت و ملی پوش هم هست؛ اما من اولویت را به ماهینی و محرمی دادم چون در خدمت تیم بودند!» موضوع دیگر هم شب‌گردی برخی بازیکنان در دبی قبل از بازی تیم‌شان مقابل الاهلی عربستان بود. برانکو گفته‌است که بعد از آن اتفاق هم بازیکنان خاطی را جریمه مالی کرده اما بعد از شکست الاهلی و به خواسته بزرگ‌تر‌های تیم آن‌ها را بخشیده است. منشا، مسلمان، احمدزاده و طارمی بازیکنان خاطی بودند که برانکو آن‌ها را حتی تهدید به اخراج در صورت تکرار خطای‌شان کرده است.
لجبازی
برانکو در مصاحبه‌اش گفته خیلی اهل لجبازی نیست. البته کوچک‌تر که بوده لجبازتر بوده اما هر چه بزرگ‌تر شده آستانه تحمل‌اش بالا رفته است. این روزها برانکو برای بازی دادن به ربیع‌خواه به شدت تحت فشار است با این حال همواره به او بازی می‌دهد و همان برخوردی را با او دارد که با ستاره تیمش داشته است. حتی آنالیزهای حرفه‌ای برنامه نود هم به موضوع ضعیف بودن عملکرد ربیع‌خواه نسبت به دیگر بازیکنان پرسپولیس تاثیری در تصمیم او نداشت. او ربیع‌خواه را بازی می‌دهد و او را بهترین می‌داند. جالب است بدانید برانکو بعد از دو فصل کسب نتیجه با سیستم 2-4-4 لوزی در این فصل با به کارگیری هم‌زمان کمال کامیابی‌نیا و محسن ربیع‌خواه سیستم تیمی خود را به 2-4-4 خطی تغییر داد و این تغییر سیستم در دیدارهای داخلی باعث شده‌است تا آن‌ها برابر رقبا کمترین شانس گل را بدهند.
ستاره‌سازی
همه می‌دانند که او برای بازی دادن به جوان‌ها و ستاره ساختن از آن‌ها هیچ ابایی ندارد، به ویژه این‌که اگر خود بازیکن هم جنم لازم را داشته باشد. فراموش نکنید محمد انصاری به عنوان بازیکن تستی به پرسپولیس اضافه و به یکی از بهترین مدافعان ایران تبدیل شد. همین طور صادق محرمی جوانی بود که شاید کسی رشد او را با توجه به حضور رضاییان و ماهینی متصور نبود اما برانکو به او میدان داد و حالا او یک دفاع راست مطمئن و جذاب برای پرسپولیس است. گذشته از این‌ها بلوغ علیپور، احمدزاده و حتی مسلمان در دوران او رقم خورد که حالا کلی ستاره به جمع سرخ‌پوشان اضافه شده است. شاید زمانی که محرومیت طارمی اعلام شد همه کار پرسپولیس را تمام شده می‌دانستند اما به قول خود طارمی این ماجرا خیریتی داشت (!) و بزرگ‌ترین خیریتش معرفی شدن علیپور به عنوان گلزن جدید سرخ‌پوشان بود.
دانش
برانکو فوق لیسانس تربیت بدنی در شاخه فوتبال را دارد و در دانشگاه هم فوتبال تدریس می‌کرده است. او حتی سال گذشته در برنامه 90 گفت تنها سرمربی فعال در فوتبال جهانی که مدرکش با کارش مرتبط است. اگرچه مسائل زیادی در موفقیت برانکو یا پروفسور در این سال‌ها موثر بوده اما نباید از کنار دانش و تمرینات به روز او و همین‌طور تصمیم‌گیری‌هایش در مقاطع حساس گذشت. دانش برانکو البته فقط فوتبالی نیست و او به عنوان مثال نشان داده توانایی زیاد در مباحث روانشناسی دارد و حتی توانسته خلق و خوی ایرانی‌ها را درک کند و آن‌ها را در توجه به این شناخت تهییج کند. فراموش نکنید با حضور او، سرخ‌ها از لحاظ فنی و غیر فنی پیشرفتی انکار ناپذیر و کاملا محسوس داشته‌اند.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگجیم 521

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

عصر پسافیلتر تلگرام

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

در مذمت تحصیل و در ستایش بی‌سوادی

٩٦/١٠/٢٨
جارچی

جارچی 521

٩٦/١٠/٢٨
خاطرات گرشاسبی‌بزرگ

تو همان ناب‌ترین جاذبه دنیایی

٩٦/١٠/٢٨
چهره هفته

هزینه‌ها با کی بود؟

٩٦/١٠/٢٨
شاخ هفته

و چه زیباست عالم دلم

٩٦/١٠/٢٨
شبکیه

غافلگیری عالیجناب به خاطر وارونگی من و شارمین

٩٦/١٠/٢٨
بازیگری سروش

دیالوگی گوید و از صحنه رود

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

سانچی به یک ماموریت طولانی مدت رفته است

٩٦/١٠/٢٨
چرا لیسانسه‌ها2 بهترین سریال روی آنتن تلویزیون است؟

لبخند کشدار، قهقهه عمیق

٩٦/١٠/٢٨
مینی

مینی 521

٩٦/١٠/٢٨
پایان نامه

درآمدزایی با سوسمار کچاپ

٩٦/١٠/٢٨
آنتن

قدرت چانه‌زنی جیمیان!

٩٦/١٠/٢٨
ذهن زیبا

ذهن زیبا 521

٩٦/١٠/٢٨
روزنامه نگاری صحت

یک ستون کاملا تکراری

٩٦/١٠/٢٨

سروش کتاب باز

٩٦/١٠/٢٨
ساختنیجات

تابلو بسازید در حد بوندس لیگا‌!

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

خیریت یک سفر

٩٦/١٠/٢٨
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و مهاجرت معکوس

٩٦/١٠/٢٨