گرصبرکني شيريني روشاخشه!
اين شماره «صبر»

گرصبرکني شيريني روشاخشه!

نویسنده :

دقيقا معلوم نيست ما آدم‌ها چند تا صفت خوب بايد داشته باشيم، تا بتوانيم با افتخار سرمان را بالا بياوريم و بگوييم درست شده‌ايم! اما دقيقا معلوم است که خيلي از اين صفت‌ها با کار و درس و پول به دست نمي‌آيند که بعد خيال‌مان راحت باشد که آدم درست و حسابي هستيم. يعني اگر فيلسوف هم باشيم، اگر بهترين شغل دنيا را هم داشته باشيم، اگر با بهترين آدم روي زمين هم ازدواج کرده باشيم، اگر همين طور پول پارو کنيم، باز هم نمي‌توانيم بگوييم به‌به چه آدم باحالي هستيم و چه زندگي با‌حال‌تري داريم. چون اين صفت‌ها با اين چيزها سنجيده نمي‌شود! صفت‌هايي وجود دارند که اتفاقا ارثي نيستند و خيلي هم به خودمان بستگي دارند صفت‌هايي که قرار است دل و روح ما را رنگ و لعاب بدهند. ماه رمضان بهانه خوبي شد که کمي هم اين جوري فکر کنيم.

خودت را نگه دار!
تا يک حرفي مي‌شنويم از کوره در مي‌رويم، تا يک مشکلي پيش مي‌آيد کلا به هم مي‌ريزيم، تا يک چيز جذاب مي‌بينيم فورا دوست داريم به دستش بياوريم، تا يک گناه به ما چشمک مي‌زند وسوسه مي‌شويم، تا انجام بدهيم تا يک بلايي سرمان مي‌آيد از زندگي نااميد مي‌شويم تا... توي همه اين موقعيت‌ها چيزي که نداريم صبر است همان صفتي که هم مي‌تواند دنياي ما را خوش کند هم آخرت‌مان را. صبر داشتن و صابر بودن از آن صفت‌هايي است که ماه رمضان بهترين فرصت براي تمرين کردنش است چون مي‌گويند روزه هم يکي از مصاديق صبر است. «صبر» در لغت به معني خودداري از شکايت، دم فروبستن، زبان به شکوه نگشودن و اظهار بي‌تابي نکردن است. و ما معمولا به آدمي «صابر» مي‌گوييم که در برابر مشکلات و سختي‌هاي زندگي محکم باشد و استقامت داشته باشد و نقطه مقابل بي‌تابي کردن و تسليم شدن در برابر مشکلات است. براي همين، آدم‌هاي صبور معمولا آدم‌هاي موفق‌تري هستند چون آدم‌هاي مقاوم‌تري هم هستند و با هر اتفاق در زندگي‌شان به هم نمي‌ريزند و خراب نمي‌کنند و زندگي آرام و موفقي دارند. ما هميشه صبر داشتن در سختي‌هاي زندگي را تعريف مي‌کنيم اما دانشمندان اسلامي مي‌گويند صبر سه مرتبه دارد و آدم‌ها در 3 چيز مختلف بايد صبور باشند تا بشود اسم‌شان را گذاشت صابر!

صبر در برابر گناه
اگر بتوانيم در برابر هزاران موقعيت گناهي که در روز با آن‌ها مواجه هستيم و دائم ما را وسوسه مي‌کنند مقاومت و خودمان را کنترل کنيم مي‌توانيم بگوييم صبوري کرده‌ايم. اين که زبان‌مان را بر روي خيلي چيزها ببنديم و آن‌ها را به زبان نياوريم مثل هزاران دروغ و غيبتي که در روز مي‌توانيم انجام دهيم، اين که گوش‌هايمان را کنترل کنيم تا هر چيزي را نشنوند و يا چشم‌مان را کنترل کنيم تا خيلي از چيزها را نبيند مثل آدم‌هايي که نبايد ببينيم يا فيلم‌هايي که نبايد تماشا کنيم يا دست و پايمان را مواظبت کنيم تا هر حرکتي نداشته باشند و... خلاصه بي‌خيال گناه شويم.

صبر در طاعت
صبر در دستورات الهي و انجام کارهاي واجب و مستحب دشوار است و آدم ممکن است در برابر آن‌ها مقاومت نکند، از اين رو توصيه به مقاومت شده است. تازه سير و سلوک و رسيدن به خدا هم مستلزم مقاومت است؛ مثلا از خواب بيدار شدن و خواندن نماز صبح براي جوان‌ترها دشوار است، ولي بايد صبر کنند و اين صبر بر طاعت است. يا امر به معروف و نهي از منکر يا حتي جهاد کردن گاهي دشوار و سخت است و کسي که بتواند در اين موارد صبر کند در واقع در طاعت خدا صبر کرده است.

صبر در مصيبت‌ها و مشکلات
اين‌که تا مصيبتي به سرمان مي‌آيد يا مشکلي توي زندگي‌مان پيش مي‌آيد نزنيم حال خودمان و ديگران را خراب کنيم بلکه محکم مقاومت کنيم تا مشکلات نتوانند زندگي‌مان را تعطيل کنند. اگر قرار باشد توي زندگي با هر مشکلي فکر کنيم ما بدبخت‌ترين آدم عالم هستيم يا با هر سختي همه چيز زندگي‌مان را به هم بريزيم و تازه آدم‌هاي اطراف‌مان را هم بيچاره کنيم حتما جزو آدم‌هاي صبور به حساب نمي‌آييم.

تمرين صبوري کردن
اگر قرار است ما يک صفت خوب را به اسم خودمان ثبت کنيم و بشويم صبور تا همه صابر صدايمان کنند بايد تمرين کنيم چون صبر يک صفت ارثي نيست که بگوييم همين جوري خودش توي خون‌مان هست و مي‌شود صبوري کرد براي شروع بايد از چيزهاي کوچک توي زندگي شروع کرد تا کم‌کم بشود به همه مراتب صبر رسيد.

مشکلات را ريز ببينيد
صبر داشتن يعني مقاوم بودن، زماني مي‌توانيد در برابر سختي‌ها و مشکلات صبور باشيد که هر مشکلي را براي خودتان بزرگ نکنيد و فکر نکنيد فاجعه‌اي اتفاق افتاده وقتي بتوانيد مشکلات و سختي هاي زندگي را توي ذهن تان کوچک کنيد آن وقت هر مشکلي شما و زندگي‌تان را به هم نمي‌ريزد چون در اين صورت به‌ جاي آن که افسردگي بگيريد با آن مبارزه مي‌کنيد.

اول فکر کنيد بعد حرف بزنيد
صبر داشتن در تعامل با آدم‌هاي اطراف‌مان از آن مهارت‌هاي مهمي است که مي‌تواند جلوي خيلي از جنگ و دعواها و حتي قهرهاي چندين ساله را بگيرد براي همين وقتي در تعامل با دوستان خانواده و همکاران‌تان قرار داريد و سر يک موضوع بحث‌تان شده است يا عصباني هستيد براي خودتان تا 10 بشماريد اين شمارش هم عصبانيت شما را کم مي‌کند هم به شما اجازه مي‌دهد فکر کنيد چه حرفي بزنيد؛ چون بعضي جملات مي‌توانند خون به‌ پا کنند؛ حتي اگر فکر مي‌کنيد ديگران غير منطقي هستند در آن لحظه محيط را ترک کنيد تا بعد سر فرصت درباره‌اش صحبت کنيد.

ذکر بگوييد
بهترين تمرين براي صبر در گناهان و مصيبت‌ها ذکر گفتن است اگر شما هر روز با هزاران گناه رو به رو هستيد که همه‌شان مي‌خواهند شما را اغفال کنند ذکر بگوييد براي اين کار لازم نيست حتما يک تسبيح هميشه همراه‌تان باشد؛ تکرار اذکار مختلف مثل استغفرا... و صلوات دل‌تان را از توجه به گناه دور مي‌کند در مصيبت‌ها هم ذکر گفتن چنان آرام‌تان مي‌کند که ديگر غصه‌اي را احساس نمي‌کنيد.
صبور نبودن خيلي جاها به ضررتان است

در مصيبت‌ها دچار افسردگي و غمگيني مي‌شويد.

در تعامل با افراد چون زود عصباني مي‌شويد. همه شما را مقصر مي‌دانند؛ چون زود از کوره در مي‌رويد حتي اگر مقصر نباشيد.

وقتي نمي‌توانيد سختي را تحمل کنيد و دنبال راه حل باشيد؛ در عوض بايد کلي استرس و فشارهاي رواني را تحمل کنيد.

در مواقع سختي و مشکلات اگر نتوانيد مقاوم باشيد حتما واکنشي از خودتان نشان مي‌دهيد که بعد پشيمان مي‌شويد.

تصميم‌هايتان عجولانه و بي‌برنامه خواهد بود.

و اين صبر داشتن خيلي جاها سودمند است
پيامبر اکرم(ص): صبر بهترين مرکب سوار است، خداوند هيچ بندها را بهتر و گسترده از صبر روز نداده است

امام عل(ع): بر شما باد صبر و استقامت کردن، زيرا صبر نسبت به ايمان، همانند سر به بدن است.

امام علي(ع): کس که صبر و استقامت ندارد، ايمان او پايدار نخواهد ماند.

امام صادق(ع): صبر، آن‌چه را که در درون بندگان خدا از نور و صفا وجود دارد، آشکار مکند و بصبر و ناشکيباي، آن‌چه را که در درون آن‌ها از ظلمت و وحشت است، ظاهر مسازد.

امام علي(ع): شخص صبور، پيروز را از دست نخواهد داد هر چند طول بکشد.

پيغمبر اکرم(ص): صبر را به منزله نصف ايمان شمردهاند: «الصبر نصف الايمان» صبر نصف ايمان است.

امير مؤمنان عليه‌السلام: به وضوح روشن مشود «الصبرعون عل کل امر» صبر و شکيباي به پيشرفت هر کار (مهم) کمک مکند.

پيامبر(ص): کس که در مقابل عوامل گناه صبر کند، مقامش همانند مجاهد در راه خداست.

امام صادق(ع): هر کس از مؤمنان به بلاي گرفتار شود و شکيباي را از دست ندهد، پاداش هزار شهيد دارد.

پيامبراکرم(ص): پس کس که در مصيبت صبر کند و با صبر نيکويش شدت آن را از سر بگذراند، خداوند برا او 300 درجه منويسد که فاصله درجات آن همچون فاصله آسمان و زمين است و کس که بر طاعت صبر کند خداوند برا او 600 درجه منويسد که فاصله درجات آن همچون فاصله قعر زمين تا عرش است و کس که بر گناه صبر کند، خداوند 900 درجه برا او منويسد که فاصله درجات آن همچون فاصله قعر زمين تا منتها عرش است.

صبر جميل
هميشه مي‌گويند «خدا به ‌شما صبر جميل بدهد»، حتما با خودتان تا به‌ حال گفته‌ايد اين «صبر جميل» ديگر چه صبري است! وقتي از پيامبر پرسيدند صبر جميل چيست؟ پيامبر فرمودند: «صبري که شکايتي در آن نباشد.»

نظرات کاربران
کد امنیتی