چند روایت معتبر تکراری
درباره «زیر نور کم» مجموعه کامل داستان‌های کوتاه مصطفی مستور

چند روایت معتبر تکراری

نویسنده : محمدامین شرکت اول

 اگر بخواهیم تمام آثار «مصطفی مستور»، اعم از آثار داستانی و ترجمه و حتی آثار نمایش‌نامه او را کنار هم بگذاریم، باز هم مستور با تمام این 16 اثر خود از آن دسته نویسنده‌های نسبتاً کم کار دنیای ادبیات به شمار می‌آید. اما این کم کاری به هیچ وجه به معنای استقبال کم جماعت کتاب‌خوان از آثار او نیست، چرا که به عنوان مثال، معروف‌ترین اثر او که برگزیده جشنواره قلم زرین نیز است، توانسته تاکنون بیش از 56 نوبت تجدید چاپ شود، و این در حالی است که «روی ماه خداوند را ببوس» اولین چاپ خود را در سال 1379 تجربه کرده است. از جمله شاهد مثال‌های استقبال قابل توجه از آثار مستور می‌توان به «رساله درباره نادر فارابی» اشاره کرد که در عرض یک هفته بعد از عرضه در بازار، چاپ مجدد شد.

حالا مستور جدیدترین اثر خود را در حالی منتشر کرده است که در آن هیچ خبری از داستان و یا نوشته‌ای جدید نیست. مستور در «زیر نورکم» تنها اقدام به جمع‌آوری تمام مجموعه داستان‌هایی که طی 25 سال اخیر نوشته، کرده است، کاری که معمولا در خصوص نویسنده‌های فقید برای جمع‌آوری تمامی آثار آن‌ها صورت می‌گیرد. این مجموعه داستان 42 هزار تومانی، سوم آذر بود که در مراسمی در نشر چشمه رونمایی شد.

مجموعه داستان «زیر نور کم» شامل 44 داستان کوتاه است که در دوره زمانی سال‌های 1371 تا 1395 توسط این نویسنده خوزستانی نوشته‌ شده است و در قالب این کتاب به چهار بخش اصلی به نام‌های «کودکی»، «زندگی»، «عشق» و «مرگ» تقسیم شده و همان طور که از اسامی این بخش‌ها مشخص است، هر کدام از آن‌ها به مجموعه‌ای از داستان‌ها تعلق دارد. در بخش «کودکی» شخصیت‌های کودک، داستان را پیش می‌برند و نویسنده از برخی تجربه‌های زیسته خود در دوران کودکی در نگارش این داستان‌ها بهره‌ برده‌ است، که می توان بخش اعظم آن را در تمامی داستان‌های به یادآوری عشق دوران کودکی او در کتاب «عشق روی پیاده رو» نیز مطالعه کرد.

در بخش «زندگی» داستانی از یک استاد دانشگاه آورده‌ شده که در دو برهه زمانی هشت ساله به روایت زندگی او پرداخته شده است. بخش «عشق» شامل تمامی داستان‌های عاشقانه‌‌ای است که نویسنده تاکنون نوشته‌ است. در بخش «مرگ» داستان‌های کوتاهی آمده که درون‌مایه آن‌ها مرگ و نیستی است، مانند چند داستان از کتاب «چند روایت معتبر».

همان‌طور که در آثار مستور تا کنون شاهد آن بودیم، در این 44 داستان نیز نوعی پیوستگی موضوعی و شخصیتی وجود دارد، به طوری که بسیاری از شخصیت‌ها در داستان‌های مختلف و بخش‌های چهارگانه مجموعه در حالات و شرایط مختلفی از زندگی خود تکرار می‌شوند و خواننده در هر بخش، با قسمتی از زندگی آن افراد آشنایی پیدا می‌کند. در این مجموعه با ورود و خروج مکرر شخصیت‌ها مواجه هستیم و این شخصیت‌ها را طی سالیان زندگانی خود می‌بینیم و پازل‌های شخصیتی آن‌ها به تدریج در ذهن خواننده کامل می‌شود.

به عبارت دیگر این مجموعه را می‌توان کتاب راهنمایی برای آن دسته از مخاطبان پر و پا قرص مستور دانست که در کتاب‌ها و داستان‌های او به دنبال پیدا کردن روابط مخفی و به هم پیچیده داستان‌ها و اشخاص با هم بودند، به طوری که می‌تواند برای شخصیت‌هایی مانند «یونس» و یاقوت و مهتاب و دانیال و... خط زندگی در بین آثار مستور ترسیم کرد.

این نویسنده 53 ساله پیش از این گفته بود که به هر مسئله، رنگی را نسبت می‌دهد. مثلا زندگی برایش یک رنگ است و مرگ به رنگ دیگری که لزوما سیاه نیست. در این مجموعه هم به نحوی به این مسئله اشاره کرده‌ و نگاه خود را به رنگ‌های هستی در آن وارد کرده‌ است. او همان نگاه ماوراءالطبیعه را در برخی از داستان‌های این کتاب حفظ کرده‌ است و در بخش‌های «زندگی» و «عشق» داستان‌هایی که شخصیت اصلی آن‌ها زن هستند، دیده می‌شوند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگرام طلایی 552

٩٧/٠٧/١٩
فتوچاپ

فتوچاپ 552

٩٧/٠٧/١٩
چهره هفته

چهره هفته 552

٩٧/٠٧/١٩
#توئیتری_ها

#خواب

٩٧/٠٧/١٩
نکاتی جالب درباره «فردین معصومی» به بهانه تصمیمش برای بازگشت به کشتی در 41 سالگی

بازگشت آقای پُشتک به روی تُشک

٩٧/٠٧/١٩
گفت و گوی جیم با «اصغر مازیار» درباره فشردگی بازی‌های لیگ و اعتراض تیم‌ها

بازیکنان پول حرفه‌ای می‌گیرند پس باید حرفه‌ای کار کنند

٩٧/٠٧/١٩
پایان نامه

هفته کودک و ریشه یابی افول دوران پدرسالاری!

٩٧/٠٧/١٩
جارچی

جارچی 552

٩٧/٠٧/١٩
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و دایی

٩٧/٠٧/١٩
شگرد خفن

این‌جا صدا کم است

٩٧/٠٧/١٩
دات کام

بازی مخفیانه گوگل برای برنامه‌نویس‌ها

٩٧/٠٧/١٩
برنامه ریزی یک سفر کامل را فقط با گوشی موبایل تان انجام دهید

#smart_traveling

٩٧/٠٧/١٩
بررسی مشکلات تیم های ایرانی با برنامه ریزی سازمان لیگ و AFC

جبر جغرافیایی

٩٧/٠٧/١٩
تجربه‌ای متفاوت در سینمایی که از تکرار فرم و مضمون و آزار مخاطب لذت می‌برد

جاودانگی و چرخه حیات

٩٧/٠٧/١٩
نگاهی به فیلم عجیب و غریب «سوفی و دیوانه» که این روزها روی پرده است

نامربوط!

٩٧/٠٧/١٩
معرفی سرگرم‌کننده‌ترین بلاک باستر 2018 که برای سرگرم کردن شما، خودش را ناک اوت می‌کند

عواقب ناگوار یک ماموریت غیرممکن

٩٧/٠٧/١٩
درباره فیلم‌های بلاک باستر، اصطلاحی که هر حرفه‌ای سینما باید معنایش را بداند

سرگرم کننده‌های پرخرج

٩٧/٠٧/١٩
یک بسته مفید درباره سبک زندگی در پاییز

به احترام فصل رنگارنگ سال

٩٧/٠٧/١٩
جانونی

درباره جوشانده مادربزرگ و چای‌شیر انگلیسی‌طور

٩٧/٠٧/١٩
ساختنیجات

جاکلیدی فانتزی بسازید

٩٧/٠٧/١٩