زندگی در گروه مرگ
به بهانه قرعه سخت تیم‌ ملی‌مان در جام‌جهانی روسیه، درباره تیم‌هایی نوشتیم که در ۵ دوره‌ گذشته این جام ش

زندگی در گروه مرگ

نویسنده : مازیار حکاک

در تمام ادوار جام جهانی تیم‌هایی بوده‌اند که انتظارات چندانی از آنها نبوده است و روی کاغذ هیچ شانسی برای صعود به مراحل بالاتر را نداشته‌اند اما همین تیم‌ها با شکست رقبای مطرح‌شان در دوره گروهی و نهایی شگفتی‌ساز جام شده‌اند و نام‌شان در تاریخ ثبت شده است. به همین دلیل است که هیچ تیمی بدون امید پا به این رقابت‌ها نمی‌گذارد و ایران هم با وجود هم‌گروهی با پرتغال، اسپانیا و مراکش، از پیش شکست خورده نیست و شاید ایران در این دوره شگفتی‌ساز شود. در این مطلب شگفتی‌سازان 5 دوره گذشته جام ‌جهانی را ردیف کرده‌ایم که می‌تواند ما را بیش از پیش به همین قرعه سخت امیدوار کند.

جام جهانی 1998؛ کرواسی
اگر در این جام جهانی بخواهیم از بازی قرن بین دو تیم ایران و آمریکا و پیروزی تیم ملی کشورمان بگذریم، نمی‌توانیم به راحتی از شگفتی‌سازی تیم ملی کرواسی در جام‌جهانی 1998 چشم‌پوشی کنیم. کرواسی از گروهی که آرژانتین و جامائیکا در آن حضور داشتند به عنوان تیم دوم صعود کرد. در مرحله یک هشتم و یک چهارم دو تیم رومانی و آلمان که به عنوان صدرنشین گروه خودشان به این مراحل رسیده بودند را شکست داد. اما در مرحله بعدی زورش به فرانسه، قهرمان همان دوره نرسید و راهی بازی رده‌بندی شد و در آن بازی با شکست دادن هلند به مقام سوم رسید. از دیگر نکات مثبت کرواسی در آن جام آقای گلی «داور شوکر» مهاجم این تیم بود.
جام جهانی 2002؛ کره جنوبی 
در این جام کره‌جنوبی از فرصت میزبانی به بهترین شکل ممکن استفاده کرد. آنها با شکست دادن پرتغال و لهستان دست به کار بزرگی زدند و به عنوان تیم اول به مرحله یک هشتم راه یافتند. کره جنوبی با حرف و حدیث های فراوان در مرحله یک هشتم ایتالیا و در مرحله یک چهارم اسپانیا را کنار زد. اما بالاخره این آلمان بود که ترمز کره‌ای‌ها را کشید و این تیم را راهی دیدار رده‌بندی کرد. در دیدار رده‌بندی هم ترکیه، دیگر پدیده جام‌جهانی با دو گل دومین شکست کره جنوبی را رقم زد و نگذاشت کره‌ای‌ها در خانه‌شان صاحب مدال برنز جام‌جهانی شوند.
جام جهانی 2006؛ استرالیا - اکوادر
این جام از معدود جام‌های‌جهانی بود که شگفتی‌سازان آن‌چنانی نداشت و تقریبا تمامی تیم‌‌های مطرح توانستند به مراحل پایانی راه پیدا کنند. اما استرالیا و اکوادر تیم‌هایی بودند که روی کاغذ شانسی نداشتند اما توانستند از مرحله گروهی بالا بیایند. اکوادر از گروهی که آلمان و لهستان در آن بودند صعود کرد و استرالیا هم با برزیل و کرواسی هم‌گروه بود. فرانسه هم در این دوره از رقابت‌ها شروع ناامیدکننده‌ای داشت اما در مراحل حذفی توانست سه تیم قدرتمند اسپانیا، برزیل و پرتغال را شکست دهد و به فینال برسد. اما آنها در ضربات پنالتی به ایتالیا باختند و کاپیتان زیدان بدون جام قهرمانی از فوتبال خداحافظی کرد.
جام جهانی 2010؛  اروگوئه
اروگوئه از گروهی که آفریقای جنوبی (میزبان)، فرانسه و مکزیک در آن بودند به عنوان تیم اول صعود کرد. در مرحله یک هشتم و یک چهارم دو شگفتی‌ساز دیگر جام یعنی کره‌جنوبی و غنا را از پیش رو برداشت. اما بدشانس بود و در بازی بعدی از نارنجی‌پوشان هلند که برزیل را از گردونه رقابت‌ها حذف کرده بودند شکست خورد و به دیدار رده‌بندی رفت. آن‌ها در دیدار رده‌بندی هم از آلمان شکست خوردند و نتوانستند با رفتن روی سکو شگفتی خودشان را به پایان برسانند. در این جام کره جنوبی، ژاپن و اسلواکی هم از دیگر شگفتی‌سازان مرحله گروهی بودند.
جام جهانی2014؛  کاستاریکا  
شاید خوشبین‌ترین کاستاریکایی هم فکرش را نمی‌کرد که آن‌ها بتوانند از گروهی که در آن انگلستان، ایتالیا و اروگوئه هستند به عنوان تیم اول صعود کنند. تیم ملی کاستاریکا در مرحله یک هشتم توانست یونان را شکست دهد اما در مرحله بعدی با بدشانسی در ضربات پنالتی از هلند شکست خورد و از دور مسابقات حذف شد. اما به طور حتم با رسیدن به همین مرحله هم دست به کار بزرگی زد. در این دوره از مسابقات شیلی هم با شکست دادن اسپانیا و استرالیا دست به کار بزرگی زد و در آخر هم در ضربات پنالتی به برزیل باخت و از دور رقابت‌ها حذف شد. اروگوئه هم از دیگر تیم‌های شگفتی‌ساز این دوره از رقابت‌ها بود که توانست انگلستان و ایتالیا را در مرحله گروهی شکست دهد.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگجیم 521

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

عصر پسافیلتر تلگرام

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

در مذمت تحصیل و در ستایش بی‌سوادی

٩٦/١٠/٢٨
جارچی

جارچی 521

٩٦/١٠/٢٨
خاطرات گرشاسبی‌بزرگ

تو همان ناب‌ترین جاذبه دنیایی

٩٦/١٠/٢٨
چهره هفته

هزینه‌ها با کی بود؟

٩٦/١٠/٢٨
شاخ هفته

و چه زیباست عالم دلم

٩٦/١٠/٢٨
شبکیه

غافلگیری عالیجناب به خاطر وارونگی من و شارمین

٩٦/١٠/٢٨
بازیگری سروش

دیالوگی گوید و از صحنه رود

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

سانچی به یک ماموریت طولانی مدت رفته است

٩٦/١٠/٢٨
چرا لیسانسه‌ها2 بهترین سریال روی آنتن تلویزیون است؟

لبخند کشدار، قهقهه عمیق

٩٦/١٠/٢٨
مینی

مینی 521

٩٦/١٠/٢٨
پایان نامه

درآمدزایی با سوسمار کچاپ

٩٦/١٠/٢٨
آنتن

قدرت چانه‌زنی جیمیان!

٩٦/١٠/٢٨
ذهن زیبا

ذهن زیبا 521

٩٦/١٠/٢٨
روزنامه نگاری صحت

یک ستون کاملا تکراری

٩٦/١٠/٢٨

سروش کتاب باز

٩٦/١٠/٢٨
ساختنیجات

تابلو بسازید در حد بوندس لیگا‌!

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

خیریت یک سفر

٩٦/١٠/٢٨
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و مهاجرت معکوس

٩٦/١٠/٢٨