خانه‌ دوست اين‌جاست!

خانه‌ دوست اين‌جاست!

نویسنده :

مساجد فعال و شاخص در مشهد کم نيستند چندتايي را ديديم و ازشان نوشتيم...
.:: چهارمين گل قالي قرمز ::.

اين اولين واکنش من به سوژه گزارش اين هفته بود. سوژه‌اي که مثل دستي من را 16-15 سالي عقب مي‌برد. به آن موقع‌ها که به هواي شرکت در کلاس‌هاي تابستاني يک پايم مسجد بود و يک پايم کوچه تا با بچه‌هاي محل توپ بازي کنم. يادم هست مسجد يک قالي بزرگ قرمز داشت که رويش را گل‌هايي با نقش‌هاي شلخته پر کرده بودند، هرکدام ما براي خودمان يک گل داشتيم. چهارمين گل قالي مال من بود. وقت نماز که مي‌شد، همه تلاش‌مان را مي‌کرديم که روي گل خودمان بايستيم، اما خب گل من رديف جلو بود، آن رديف را هم خانم‌هاي مسن مسجدي قرق کرده بودند. روزي نبود که دستي من را از صف اول بيرون نکشد و هل ندهد آن آخرها که دختر جان اين‌جا هرکسي جاي خودش را دارد. نمي‌دانم از دست دادن گلم بود يا کم رغبتي من به ايستادن در صف آخر که باعث شد سال‌هاي بعد که قد کشيدم و ديگر زور هيچ پيرزني به من نمي‌رسيد، آن‌طور که بايد و شايد اهل مسجد رفتن نباشم به جز در ايام عزاداري و جشن يا براي مراسم ختم دوست و آشنايي، اما اين‌که اين بار خود خود مسجد سوژه‌ام بود، بهانه آن شد تا نه به خاطر گل و قالي يا حتي طمع ايستادن در صف اول که براي احوال پرسيد از خانه‌هاي کوچک خدا سر بزنم به چندتايي از آن‌ها در سطح شهرمان. انتخاب کار سختي بود از ميان اين همه مسجد بزرگ و کوچک. اما چندتايي تماس تلفني با مسئولان مربوطه کافي بود تا اسم تعدادي از فعال‌ترين مساجد مشهد مشتم را پر کنند. هرکدام آن‌ها در يک‌چيز شاخص‌اند: يکي نيرو‌پرور است، ديگري فرهنگ‌پرور و يکي هم دامنش را آن‌قدر گسترده که از يک منطقه شهري را تحت‌پوشش خود قرار داده است.

فرهنگ توي رگ‌ها مي‌ريزيم!
شهرک ابوذر تنها يک مسجد دارد. مسجد امام‌خميني‌(ره) براي ابوذري‌ها همين يک مسجد را که آستان‌قدس‌رضوي کلنگش را سال 59 زده، يک غنيمت بزرگ است. اين را حجت الاسلام محمد‌رضا رضايي امام جماعت اين مسجد که 15-14 سال است، اهالي نمازشان را به ا...‌اکبر نماز او گره مي‌زنند، اذعان مي‌کند و دليلش هم اين است که اين مسجد باني رفع بسياري از مشکلات اجتماعي و شهري شهرک‌شان شده است.

اگر پايتان به شبستان جادار اين مسجد باز شود، اولين چيزي که چشم‌تان را مي‌گيرد، قفسه‌هاي کتابي است که ديوارهاي مسجد را دوره کرده‌اند. بهانه امام جماعت براي انتخاب آن‌ها اين است که نمازگزار به اندازه چند دقيقه هم که شده وقت بگذارد و چشمش را بدوزد به ورق‌هاي يک کتاب تا در اين دقايق مسجد فقط جايي براي اعمال مذهبي نباشد و فرهنگ هم از زاويه ديوارهاي آن بريزد توي رگ و پي مسجد‌بروها.

افتخار ديگر اين مسجد اين است که مدام در آن بساط آموزش‌هاي فرهنگي و مذهبي برپاست و ساعتي از روز نيست که مسجد خالي از اين کلاس‌ها باشد. حتي حالا و کمي مانده به نماز ظهر هم صداي مدرسي از جايي همان اطراف مي‌آيد که آيه‌اي از قرآن را تلاوت مي‌کند.

حجت‌الاسلام رضايي پر رونق بودن فضاي مسجدش را مديون همدلي هيئت امنا، پايگاه بسيج و اهالي مي‌داند و مي‌گويد: با کمک هم محله‌اي‌ها بود که از فضاي مسجد داروخانه‌اي دست و پا کرديم تا باري از مشکلات اهالي برداشته شود. اين داروخانه به ايجاد درمانگاهي منجر شد که حالا در اين فکر هستيم آن را از شکل معمول به نوع خيريه‌اش تبديل کنيم.

آقاي امام جماعت و ريش‌سفيدهاي محله از اين فضا، جوان‌هاي شهرک را نشان کرده‌اند و برايشان کلي برنامه دارند تا ابوذري‌هاي جوان را مسجد و داشته‌هايش بيمه کند؛‌ «در حال حاضر عمده برنامه‌هاي فرهنگي و مناسبتي مسجد را جوان‌ها پيش مي‌برند. ما هم به نظارت و حمايت بسنده کرده‌ايم.»

کمي از همه چيز
در حاشيه «حسابي 34» يک مجموعه پر و پيمان از همه چيز را مي‌توانيد پيدا کنيد. اين مجموعه‌اي که مي‌گوييم با عنوان «امام محمد باقر(ع)» پا گرفته و بهانه ايجاد آن مسجدي است که درست نبش خيابان واقع شده‌. شبستان اين مسجد آن‌قدر بزرگ و جادار است که به‌هوس‌هاي کودکي‌ دل‌تان مي‌خواهد از اين زاويه تا آن گوشه مسجد را بدويد. اين خانه خدا حالا در دل خودش ترکيبي از کتابخانه، مجتمع پزشکي، صندوق قرض الحسنه، تالار فرهنگي و کانون فرهنگي، پايگاه بسيج، مدرسه علميه ، باشگاه ورزشي ، مرکز خيريه و... را دارد.

به‌گفته حجت‌الاسلام غلامرضا ذاکري امام جماعت مسجد سال تأسيس آن که گويا بهانه ساخت مابقي هم بوده، به‌گواه قديمي‌ها به 72 بازمي‌گردد و تا 76 هم طول مي‌کشد که ساخت آن تکميل شود؛ «خدماتي که اين مجموعه به اهالي محله ارائه مي‌کند، با استقبال آن‌ها مواجه شده است و براي مثال حالا يک هزار و 400 نفر عضو کتابخانه آن هستند. البته گويا خانم‌ها بيشتر مشتري اين فضا هستند. خلاصه اين‌که در فضاي مطالعاتي اين کتابخانه يازده‌هزار جلد کتاب وجود دارد و مراجعان مي‌توانند از امکانات آن در حوزه کودک، اينترنت، مطبوعات و تالارهاي مطالعه استفاده کنند.»

اين مسجد پر و پيمان کلي مشتري دارد و در روزهاي عادي صف‌هايش با 700-600 نفر جمعيت بسته مي‌‌شوند و حتي وقت نماز صبح هم کلي نمازگزار در اين فضا حاضرند که البته از اين همه جمعيت، 50 درصدي را جوان‌ها به خود اختصاص داده‌اند.

به‌گفته حجت‌الاسلام ذاکري اين مسجد دستش به ‌احوال اهالي قاسم‌آباد که همسايه‌هاي دور و نزديک آن هستند مي‌رسد و علاوه بر صندوق قرض‌الحسنه که مخاطبان فراوانش بهانه توسعه مداوم آن شده ؛ 170 خانوار هم تحت پوشش صندوق خيريه مسجد هستند.

مدرسه علميه باقرالعلوم يکي ديگر از افتخارات اين مسجد است که با همه داشته‌هايش يک نمونه منحصر به‌فرد در ميان مساجد ديگر مشهد است. در اين مدرسه 40 تايي طلبه در حال فراگيري هستند و به گفته حجت‌الاسلام ذاکري خروجي آموخته‌هاي اين طلاب هم قرار است خرج همين منطقه و اهالي آن شود. البته اين امام جماعت‌ پورشور و هيجان که نماينده امور مساجد منطقه هم است، با کمک بقيه همکارانش در ساير مساجد قاسم‌آباد جلساتي را برگزار مي‌کنند که در آن‌ها با دعوت از مسئولان شهري و حتي کشوري حل مشکلات اين محدوده را پيگيري مي‌نمايند.

کارمان صادرات است
مسجد‌النبي‌(ص) سومين مسجدي است که سراغش مي‌رويم. جايي در راسته مطهري که سر تقاطعش عدد 34 نقش شده است. احمد نعمتي امام جماعت مسجد همان اول کاري مي‌رود سراغ اصل مطلب و شسته رفته مي‌گويد: اين مسجد را حدود سه دهه پيش حاج آقا عصار نامي بنا کرده و تا به امروز هم به همت اهالي حسابي توسعه پيدا کرده است. به گفته او رسالت اصلي اين مسجد پرورش نيروهاي فرهنگي است و تا به‌حال هم محصول اين هدف، 15 بچه‌مسجدي استخوان‌دار بوده که کارشان از‌ عضويت در کانون فرهنگي منتظران حضرت مهدي(عج) به تن کردن لباس طلبگي کشيده است.

حجت‌الاسلام نعمتي اين قول را هم مي‌دهد که همين طلبه‌ها را بعد آن‌که براي خودشان يک‌پا استاد شدند در همين مسجد و براي اجرايي کردن برنامه‌هاي فرهنگي آن به‌کار گيرد.

اما افق نگاه مسجدي‌ها اين‌جا محدود به همين افراد نيست و براي آينده هم کلي برنامه دارند. برنامه‌هايي که آن‌ها را از برگزاري جلسات قرآني براي جوانان با حدود 100 مخاطب کليد زده‌اند. رقمي که در نوع خودش بي‌نظير است. اين وسط نوجوان‌هاي همسايه مسجدالنبي(ص) هم از طرح‌هاي آن بي‌بهره نمانده و 160‌تايي از آن‌ها اين تابستان در کلاس‌هاي مختلف مسجد شرکت کرده‌اند.

حجت‌الاسلام نعمتي از سابقه مکبري خود در اين مسجد حدود 15 سال پيش ياد مي‌کند و مي‌گويد: من به عنوان پيشنماز اين مسجد محصول همين فضا بودم و نگاه ريش‌سفيدها و مسئولان مسجد هم پيگيري اصل پرورش نيروي فرهنگي و صدور آن به‌ جامعه است.

نظرات کاربران
کد امنیتی