پاییز تابستانی
یادداشت

پاییز تابستانی

نویسنده : علی کنویسی

تمام ریش سفیدان خانواده‌‌مان جوری از خاطرات فصل سرمای دوران کودکی‌شان صحبت می‌کنند که گویی در عصر یخبندان هم‌سفره با دایناسورها بوده‌اند و هر روز صبح به خاطر پوست کلفتی تیرکس، قِرانی کف دستش می‌گذاشتند و مجبورش می‌کردند نان تهیه کند که همین طی مسیر خانه تا نانوایی باعث انقراض این گونه از جانوران شده است.

در همان دوره به دلیل سرمای زیاد چشمه شعر شاعران یخ زده بود و نمی‌قلید ولی شاعری زیر پتو با آب بینی قندیل بسته فرمود: «هوا که عینهو سگ سرد است» که این کلام در گذر زمان تنظیف و سانسور گشت و در کتاب درسی‌مان نوشتند «هوا بس ناجوانمردانه سرد است».

ما نیز با ناجوانمردی هوا ساختیم و روزمان را شب کردیم اما این روزها گویی هوا توبه کرده و ناجوانمردیش را کنار گذاشته، به جوانمردی گرویده و چون نبودند کسانی که به هوای عزیز یادآور شوند که «داداچ داری اشتباه می‌زنی»، او بر آیین خود استوار گشت و اکنون در چله پاییز، مردم دچار پارادوکس هوایی شده‌اند و می‌گویند «اگر پاییز است چرا گرم است و اگر گرم است چرا پاییز است؟» 

این تغییرات، هوایی بودن خیلی‌ها را زمینی کرده است از جمله کسانی که در پارسال بهار و در حراجی‌های شگفت‌انگیر بوت تهیه نموده‌اند و اکنون در حالت یک دست بوت و یک دست دیگر اپ‌ پیش‌بینی هوا، لحظه‌شماری می‌کنند که با اندک نم باران و برف جفتک‌زنان، بوت‌پوشان خیابان‌ها و بازارها را گز کنند.

البته که برای من و امثال من خیلی هم بد نیست این وضعیت. چرا که ما با اولین سوز هوا کفش‌های تابستانی‌مان را دنبه می‌مالیم که شاید فرجی حاصل شود و این تکنولوژی نانوی سنتی انگشتان پای‌مان را از گزند برف و بوران حفظ کند ولی چون در اکثر مواقع این طرح محکوم به شکست است هم زمان در حال محیا سازی پلن B یعنی واتر پروف کردن پایمان به وسیله کشیدن پلاستیک فریزر، از نوک تا مچ پا و استفاده از کش ماستی دور مچ، برای آب‌بندی بهتر آن هستیم (در لِوِل‌های لاکچری‌تر می‌توان از پلاستیک گل‌دار یا پلاستیک فروشگاه‌های مارک نیز استفاده کرد).

گذشته از این حرف‌ها و این‌که سرمای زیاد، استخوان‌سوز است و به ضررمان، امیدوارم بانی و مسبب این شل‌کن سفت‌کن‌های پاییزی، پایش را از روی سیم بردارد، تا این سوز پاییزی نوید زمستانی پر برف و باران را بدهد. و چون نوش دارویی بر تن خشک دشت‌های اطراف باشد و فوبیای بی آب ماندن در سرویس بهداشتی و حمام را در تابستان التیام بخشد. آمین.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها