خدمت خالصانه
یادداشت

خدمت خالصانه

نویسنده : مریم شیعه زاده

حال و هوای محرم و صفر، حال و هوای تکرار نشدنی و مختص خودش است! در این چند سال اخیر که پیاده‌روی اربعین هم فراگیر شده و مردم در این ایام دسته دسته به سمت کربلا راهی می‌شوند، زیبایی‌هایش دو چندان شده و خوش به حال کسانی که امسال قطره‌ای از دریای زوار حسینی بودند. 

پیاده‌روی اربعین تمام شد و حالا نوبت به حرف‌هایی رسیده است که بد نیست باهم مرورشان کنیم تا همیشه این حرکت مردمی، همین‌قدر مردمی و زیبا باقی بماند. حرف‌هایی که انگار رهبر انقلاب  هم پیش‌بینی‌شان می‌کردند و شاید به همین خاطر بود که در سال‌های اخیر توصیه می‌کردند زائران از عکس ایشان در پیاده‌روی اربعین استفاده نکنند. شاید بد نباشد چهره‌های دنیای سیاست هم این نگاه را داشته باشند تا دیگر کسی از پیاده‌روی اربعین، عکس زباله‌های کنار جاده را منتشر نکند و دیگری پاسخ ندهد:«هرجا زباله دیدم به یادتان بودم». اگر شخصیت‌ها از راه برسند و بگویند طرفدار این و آن هستند و عده‌ای را دنبال خودشان راه بیندازند، این جمعیت از هم می‌پاشد. اگر در سال‌های بعد هم موکب‌ها را دولتی کنیم، مردمی بودن این پیاده‌روی با شکوه از بین می‌رود. اگر بحث خدمت‌رسانی است، مردم را حمایت کنید تا خودشان بتوانند موکب برپا کنند و برای زائرین، خادمی کنند. 

همیشه همین‌طور است. در هر زمان و هر مکانی عده‌ای فرصت‌طلب حاضرند تا برای رسیدن به اهداف‌شان زمین و زمان را به هم ببافند و سعی کنند هر آنچه در دل‌های بیمار‌شان می‌گذرد را به دیگران منتقل کنند. این‌بار را هم ما هوشیاری کنیم و اجازه اظهار نظرهای بی‌جا را ندهیم. 

راستی! حواس‌تان هست که زائران پیاده امام رضا(ع) هم کم‌کم عزم مشهد می‌کنند و وارد استان و شهرمان‌ می‌شوند؟ هوا روزبه‌روز سردتر می‌شود و بد نیست ما هم به رسم مهمان‌نوازی به استقبال‌شان برویم و خودمان را وقف آسایش‌شان کنیم و کاری کنیم که خستگی راه را کم‌تر احساس کنند. امسال میزبان خوبی باشیم و با هر چه در توان داریم، به جاده‌های منتهی به مشهد بزنیم. یادمان باشد که هدف برپایی خیمه نیست، هدف خدمت است و این خدمت می‌تواند در قالب یک هدیه ویژه برای کودکان باشد یا حمل و نقل رایگان. می‌تواند یک غذای گرم در یک صبح سرد پاییزی باشد یا یک پتو در شب‌های سرد جاده. خدمت، خدمت است، فرقی نمی‌کند چه باشد. کمی با خودتان خلوت کنید، راهش را پیدا می‌کنید. 

بیایید امسال برای سالروز شهادت امام مهربان‌مان سنگ تمام بگذاریم و آن‌طور که شایسته زائرانش است، میزبانی کنیم. 

 

 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها