پا تو کفش من نکن!
درباره حضور پرتعداد بازیگران در جایگاه اجرا، به بهانه عبدی‌شو

پا تو کفش من نکن!

نویسنده : سرویس ادب وهنر

قدیم‌ترها  خیلی کم پیش می‌آمد که هنرمندی معروف و محبوب شود و سراغ فضای دیگری برود. درجه محافظه کاری آنقدر بالا بود که حتی نوع نقش‌های بازیگران هم تکرار می‌شد چه رسد به این‌که یک بازیگر بخواهد کلاً فاز کاری‌اش را عوض کند و مثلاً مجری یا خواننده شود. مجری‌ها هم آدم‌هایی بودند اتوکشیده، سخندان و پر از معلومات! این روزها اما همه همه‌کاره‌اند و هرج و مرج عجیبی در کار است و محدود به بازیگران هم نیست. یعنی یک خواننده می‌تواند بازی کند، خوشنوسی و نقاشی کند و در برنامه‌های مشاعره‌گونه راجع به شعر هم حرف بزند. این که البته هر کدام از این سلبریتی‌ها دوست دارند خودشان در هنرها و عرصه‌های مختلف محک بزنند خیلی مسئله مهمی نیست اما این که صدا و سیما بعضا این فرصت را برای هنرنمایی به آن‌ها می‌دهد محل بحث است.

در موج جدید پا تو کفش هم کردن هنرمندان، این روزها شاهد حضور بازیگران در قامت مجری هستیم. شاید حضور رامبد جوان و مهران مدیری در قامت یک شومن تمام عیار تلویزیون را هم به این موضوع ترغیب کرده است اما برنامه‌های اخیر نشان می‌دهد که هر بازیگری نمی‌تواند مجری خوب باشد تا با توجه به فنون اجرا یک برنامه را از آب و گل دربیاورد. 

در حالی که تجربه کامران تفتی در برنامه «وقتشه» تجربه موفقی نبود، همین‌طور برنامه «هزاردستان» با اجرای بعضا لوس و نابلد بازیگران از مسیر خودش خارج شد و علیرضا خمسه هم در حضور کوتاه مدتش به عنوان مجری و داور فصل قبل «ادابازی» خندوانه، وجهه هنری خود را خراب کرد؛ شبکه نسیم تولید برنامه «عبدی شو» یا «شبی با عبدی» را استارت زده و به زودی پخش خواهد کرد. برنامه ای که قرار است کاراکترها و نقش‌های مختلف اکبر عبدی را در سریال‌ها و فیلم‌های مختلف در کنار گفت وگوهایی با مردم و هنرمندان بازآفرینی کند. این یعنی اکبر عبدی قرار است در قامت یک مجری ظاهر شود، آن هم با آن همه سوابق درخشانی که در برنامه‌های زنده داشته است! اگرچه شکی نیست که اکبر عبدی هنرمند ارزشمندی است که در گذشته دور آثار بی بدیلی داشته است، اما لزوما هر بازیگر خوبی مجری خوبی نیست و به نظر صدا و سیما بیشتر از این باید روی انتخاب‌ها و آنتن حساس باشد و مقوله اجرا را به عنوان یک کار تخصصی حفظ کند تا کیفیت برنامه‌ها پائین‌تر از این که هست نیاید.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها