به دنبال حذف ورزشگاه ثامن نیستیم
مهدی برادران رئیس هیئت فوتبال استان خراسان در گفت و گو با جیم خبر داد

به دنبال حذف ورزشگاه ثامن نیستیم

نویسنده : علیرضا گرانپایه

هرچه نقشه کشیده بودیم که برای یکبار هم که شده بدون دردسر خودمان را به بازی نماینده مشهد و یکی از دو تیم مطرح پایتخت برسانیم، نقش برآب شد وقتی شنیدیم که بازی دوشنبه سیاه جامگان و استقلال هم قرار است در ورزشگاه ثامن برگزار شود. هرچند قفل ورزشگاه امام رضا(ع) بر روی تیم‌های مشهدی باز شده ولی به نظر می‌رسد هنوز درهای ورزشگاه بر روی سرخابی‌ها بسته است. برای پیدا کردن علت این موضوع و البته رسیدن به پاسخ چند سوال دیگر درباره ورزشگاه امام رضا (ع) به سراغ مهدی برادران، رئیس هیئت فوتبال استان رفتیم تا شاید بتوانیم ابهامات این موضوع را کمتر کنیم. 

 آقای برادران مثل این‌که قرار نیست بازی دوشنبه استقلال و سیاه جامگان در ورزشگاه امام رضا(ع) برگزار شود. درسته؟
 ما از هر دو ورزشگاه برای برگزاری مسابقات استفاده می‌کنیم. خود باشگاه‌ها تصمیم می‌گیرند که بازی خود را در ورزشگاه ثامن برگزار کنند یا در ورزشگاه امام رضا(ع). 
 و بازی دوشنبه در کدام ورزشگاه برگزار می‌شه؟
به صورت کلی بازی‌های پرسپولیس و استقلال در ورزشگاه ثامن که بزرگتر هست برگزار می‌شود. 
 خب علت عدم برگزاری چیه؟
چندتا دلیل دارد. اول اینکه شورای تامین اجازه برگزاری مسابقه در ورزشگاه امام رضا(ع) را نمی‌دهد. از طرف دیگر گنجایش ورزشگاه ثامن ، حدود 35 هزار نفر است، درحالی که امام رضا(ع) تنها می‌تواند پذیرای 23 هزار نفر تماشاگر باشد. نکته دیگر این است که ما هر دو ورزشگاه را می‌خواهیم و با افتتاح ورزشگاه امام رضا (ع)، نمی‌خواهیم به کلی ثامن را کنار بگذاریم. علاوه بر آن ورزشگاه امام رضا (ع)، اصلا ظرفیت برگزاری تمام مسابقات دو تیم لیگ برتری ما را ندارد. 
پس محدودیت مسابقه در ورزشگاه امام رضا وجود دارد؟
بله. به هرحال ظرفیت چمن ورزشگاه، تنها اجازه هر دو هفته یک مسابقه را به ما می‌دهد. همان‌طور که عرض کردم، وقتی نو به بازار می‌آید، نمی‌خواهیم کهنه را کنار بگذاریم. پس به دنبال حذف ثامن نیستیم و قطعا با توجه به ظرفیت بالای تعداد تماشاگر، برای مسابقاتی مثل دو تیم پایتخت، مناسب‌تر است. ما با توجه به حضور دو تیم لیگ برتری، باید حداقل دو یا سه ورزشگاه استاندارد در شهر داشته باشیم.
در بعضی از شهرها مثل لندن شاهد چندین ورزشگاه مدرن در وسط شهر هستیم که با برگزاری مسابقه، هیچ‌گونه مشکلی به‌وجود نمی‌آید.
بله، پاسخ ما به شورای تامین هم همین است. در همان شهر لندن، گاهی فاصله دو ورزشگاه با یکدیگر به اندازه یک خیابان است ولی تیم‌ها به راحتی مسابقات خود را در ورزشگاه اختصاصی انجام می‌دهند. از نظر برنامه‌ریزی شهری هم، پیش‌بینی‌های لازم برای ترافیک و موضوعات مختلف صورت گرفته است ولی خب دوستان شورای تامین ابتدای کار همکاری لازم را انجام نمی‌دادند ولی با فشار رسانه‌ها و افکار عمومی، خدا را شکر قانع شدند و می‌بینید که دو مسابقه‌ای که برگزار شده، مشکلی ایجاد نکرده است. برنامه نود هم کمک کرد تا مشخص شود مشکل، تیم‌ها یا آستان قدس نیستند.
با توجه به اینکه چمن ورزشگاه امام رضا (ع) توسط شرکت‌های معتبر دنیا طراحی شده است، ظرفیت دو هفته یک مسابقه برای آن عجیب نیست؟
خب راستش ما خودمان هم نکاتی در مورد چمن ورزشگاه به مسئولان ورزشگاه گفتیم ولی پیمانکار بهانه‌هایی آورده که مورد قبول ما نیست. البته پیمانکار هنوز چمن را به صورت کامل تحویل نداده است.
برنامه هیئت فوتبال برای استفاده از ورزشگاه امام رضا(ع) به مسابقات لیگ محدود می‌شود؟
شما در دنیا ورزشگاه‌هایی را دارید که در طول سال تنها 20 مسابقه مهم در آن‌ها انجام می‌شود. ما برنامه داریم تا مسابقات خاطره انگیز و ملی برای این ورزشگاه طراحی کنیم تا برند ماندگاری به وجود بیاید. مثلا یکی از پیشنهادهای بنده، تشکیل تیم خادمان یاران رضوی است که مورد تایید قرار گرفته تا این تیم مثل تیم هنرمندان و رسانه بتواند مسابقاتی را در ورزشگاه امام رضا (ع) با تیم‌های مطرح برگزار کند.
این تیم شامل چه بازیکنانی می‌شود؟
خب همین الان بازیکنان فوتبالی هستند که خادم حرم حضرت هستند. علاوه بر این، بازیکنان زیادی هم هستند که دوست دارند به صورت افتخاری، خادم حرم باشند. احتمالا تیم، ادغامی از این بازیکنان باشد که با تیم‌هایی که مردم دوست دارند به مشهد بیایند، مسابقه دهند.
به عنوان آخرین سوال؛ مقدماتی هم برای بهبود دو ورزشگاه دیگر شهر فراهم کرده‌اید؟
بله. مذاکراتی با وزارت ورزش و جوانان برای بازسازی ورزشگاه ثامن انجام دادیم. به دنبال همکاری با شهرداری مشهد برای احیای ورزشگاه تختی هم هستیم تا ظرفیت‌های شهر را در این زمینه، افزایش دهیم.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها