#تکنولوژی_غیرمترقبه
درباره تکنولوژی های پیشرفته و بستر فضای مجازی که می تواند در حوادث غیرمترقبه به کمک مردم بیاید

#تکنولوژی_غیرمترقبه

نویسنده : محمدحسین وکیلی

شوربختانه چند روز پیش زلزله‌ای غرب کشورمان را لرزاند تا دوباره قلبمان به درد بیاید. این زلزله 7.3 ریشتری باعث شد بازهم مثل همیشه از نبود امکانات و کیفیت پایین ساختمان‌ها حسرت بخوریم. بعد از زلزله هم تعداد کشته‌شده‌ها لحظه به لحظه بیشتر می‌شد و تا شناسایی یک جسد نمی‌توانستیم از سلامتی یک نفر مطمئن شویم. اما کشورهای پیشرفته چگونه به استقبال حوادث غیرمترقبه می‌روند و پس از وقوع آن تکنولوژی چه کمکی به آن‌ها می‌کند؟ در کشور ما معمولا اینترنت و فضای مجازی برای وقت گذراندن است اما در کشورهای دیگر در بستر اینترنت اتفاق‌های بزرگی می‌افتد که مرور آن‌ها می‌تواند برای ما هم الگوسازی شود.

چرا ژاپنی‌ها کم‌ترین خسارات را از زلزله می‌بینند؟
ژاپن یکی از ویبره‌ترین کشورهای دنیاست. از همین‌رو حسابی در حوزه زلزله و مدیریت آن تحقیق کرده‌اند. تحقیقاتی که به نتیجه رسیده و باعث شده لرزه‌های مهیب این کشور، حداقل تلفات را داشته باشد. اولا ژاپنی‌ها ساختمان‌سازی نوین را رعایت می‌کنند یعنی هم نوع سازه‌شان خاص است و هم تکنولوژی خاصی را به کار می‌برند. یکی از مقاوم‌ترین سازه‌های همین معابد پاگودا است که غالبا از جنس چوب هستند اما در طی زلزله‌های اخیر ژاپن سالم ماندند دلیلش هم لوله بتنی است که در وسط این سازه قرار دارد. برج 364 متری توکیو هم به این شکل ساخته شده است. اما در پی‌ریزی آپارتمان‌ها هم از نوعی تکنولوژی استفاده می‌کنند که تا 70 درصد لرزش را کم می‌کند. این تکنولوژی می‌تواند نوعی سازه فلزی لغزنده (مثل بولبورینگ) باشد و یا یک کیسه هوا که سریع پر می‌شود و دقیقا مثل ایربگ عمل می‌کند.
ژاپنی‌ها توانسته‌اند نوعی دستگاه پیش‌بینی زلزله هم اختراع کنند. این دستگاه 30 ثانیه قبل از شروع زلزله به مسئولین هشدار می‌دهد. بالافاصله بعد از این هشدار، اتوماتیک پیامکی برای مردم مبنی بر خطر زلزله ارسال می‌شود و برق دستگاه‌های خطرناک مثل نیروگاه‌های هسته‌ای و یا متروهای پرسرعت از کار می‌افتد تا کم‌ترین خسارت احتمالی را متحمل شوند. این تکنولوژی باعث شد زلزله 9 ریشتری سال 2011  خسارت پایینی داشته باشد؛ هرچند که سونامی پس از زلزله، نابودشان کرد.
در ایران (بخوانید تهران) پیش‌بینی زلزله راه افتاد
سال 1386 سازمان زمین‌شناسی کشور مدعی شد که دستگاهی در کوه‌های توچال قرار داده که می‌تواند حرکت گسل‌ها را پیش‌بینی کرده و 24 ساعت پیش از وقوع زلزله آن را اطلاع می‌دهد. این ادعا بیشتر شبیه یک جک بود که خب کسی هم باور نکرد. اما سال 1391 این داستان کمی حالت جدی به خود گرفت، خبری در رسانه‌ها منتشر شد که قرار است ژاپنی‌ها برای تهران «هشدار زلزله» طراحی کنند. این سیستم قرار بود به دستگاه‌‌ها و سازمان‌های حیاتی متصل شده و به صورت اتوماتیک تمام شریان‌های اصلی آب، برق و گاز قطع شوند و برخی دستگاه‌های دیگر هم با اطلاع به موقع، متوقف شوند مثل مترو. پس از چندین سال، نخستین دستگاه در محدوده دشت مشا (امام‌زاده هاشم) با 4 ایستگاه شتاب‌نگاری نصب و راه‌اندازی شد که خروجی‌های اولیه را در مرکز فرماندهی ستاد مدیریت بحران دریافت کنند. اما این 4 دستگاه طبعاً برای کل تهران کافی نیست و برآوردهای کارشناسان از لزوم 50 سامانه هشدار سریع در شهر تهران می‌گوید و 100عدد در کل استان تهران. فارغ از تعدادشان، همین دستگاه هم به صورت اتوماتیک به سازمان‌ها متصل نیست و صرفا به مسئولین خبر می‌دهد که تا آن‌ها بجنبند...
سرویس‌دهنده‌های مجازی هم کمک می‌کنند
یکی از مشکلات بعد از اتفاقات غیرمترقبه، عدم امکان ارتباط با آشنایان است. در سال2011 بعد از زلزله هاییتی، گوگل سرویسی به نام Google Person Finder را ایجاد کرد که به مردم برای پیداکردن آشنایان‌شان کمک می‌کرد. مشاهدات عینی، جزئیاتی از کمپ‌ها و ...  اطلاعاتی بود که گوگل در اختیار مخاطبان خود قرار می‌داد تا با ساده‌ترین راه ممکن با فرد مورد نظرشان ارتباط بگیرند. این سرویس یک سال بعد و پس از زلزله در کشور ژاپن دوباره اهمیتش را نشان داد و حسابی کارآمد بود. همچنین سال 2013 پس از ‌ انفجار در دو ماراتون به دلیل تجمع بالای مردم، دوباره فعال شد و به مردم آمریکا در پیداکردن دوستانشان کمک کرد. البته این سرویس در همه حوادث فعال نمی‌شود و ستاد بحران گوگل تصمیم‌گیرنده فعال شدن آن است. هم‌چنین‌ سرویس google now بر اساس لوکیشن شما اگر خطری قابل پیش‌بینی باشد، اطلاع می‌دهد. مثلا پیش از طوفان هاروی در ایالت تگزاس، بسیاری از اپلیکیشن‌های هواشناسی و همین سرویس گوگل، پشت سرهم اطلاعیه‌هایی را نوتیفیکیشن می‌کردند تا مردم خودشان را به مکان‌های امن برسانند. طوفانی که به سیل ختم شد و خسارات مالی وحشتناکی داشت اما اطلاعیه‌ها باعث شد خسارات جانی به حداقل برسد. Safety check هم قابلیتی است که سال 2014 فیس‌بوک راه‌اندازی کرد تا به واسطه آن کاربران بتوانند سالم بودن خود را به نزدیکان‌شان اطلاع بدهند. هم‌چنین‌ اطلاعات به‌دست‌آمده از این برنامه، در اختیار سازمان‌هایی همچون صلیب سرخ، یونیسف، سازمان‌های هلال احمر و ... قرار می‌گیرد تا موقعیت دقیق کاربران نیازمند به کمک شناسایی شود. پس از آتش‌سوزی مهیب در برج گرنفل لندن، این قابلیت برای مردم این شهر فعال شد تا بتواند لندنی‌ها را از نگرانی در بیاورد.
ایرانی‌ها در فضای مجازی هم کمک می‌کنند
در ایران هم فضای مجازی کمک‌های قابل توجهی به این مشکلات کرده است. اما به جای آن که تکنولوژی پیشرفته در آن دخیل باشد، کارها به صورت سنتی جلو می‌رود. پس از آتش‌سوزی پلاسکو، خواهش متعدد مردم و سلبریتی‌ها در فضای مجازی باعث شد از تجمع در این محدوده کاسته شود تا مهار آتش سریع‌تر صورت بگیرد. در همین زلزله اخیر، شماره‌ حساب‌های معتبر و هم‌چنین مواد و وسایل مورد نیاز زلزله‌زدگان به سرعت در فضای مجازی به اشتراک گذاشته می‌شد تا مردم به هم‌وطنانشان با اطمینان کمک کنند و مثل زلزله بم، سودجیان به عنوان واسطه باعث خلل در کمک مردم نشوند. یا مثلا عکس مروه احمدی در کانال‌های تلگرامی انتشار یافت که تنها در بیمارستان نگه‌داری می‌شد و خبری از نزدیکانش نبود و به واسطه اشتراک گذاری مردم، در کم‌تر از چند ساعت به خانواده‌اش رسید. با این‌که هستند کسانی که در فضای مجازی و در همین اوضاع اسف بار بعد از زلزله جک می‌سازند، سلفی می‌گیرند و کلا ضررشان خیلی بیشتر از منفعت‌شان است، اما همین فضای مجازی می‌تواند موجب کمک به مردمی شود که در آن زمان محتاج‌ترین هستند. 
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگرام طلایی 552

٩٧/٠٧/١٩
فتوچاپ

فتوچاپ 552

٩٧/٠٧/١٩
شگرد

چطور بدون اجازه در اینستاگرام تگ نشویم؟

٩٧/٠٧/٢٦
چهره هفته

چهره هفته 552

٩٧/٠٧/١٩
جارچی

جارچی 552

٩٧/٠٧/١٩
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و دایی

٩٧/٠٧/١٩
#توئیتری_ها

#خواب

٩٧/٠٧/١٩
فتوچاپ

فتوچاپ 553

٩٧/٠٧/٢٧
شگرد خفن

این‌جا صدا کم است

٩٧/٠٧/١٩
دات کام

بازی مخفیانه گوگل برای برنامه‌نویس‌ها

٩٧/٠٧/١٩
برنامه ریزی یک سفر کامل را فقط با گوشی موبایل تان انجام دهید

#smart_traveling

٩٧/٠٧/١٩
نکاتی جالب درباره «فردین معصومی» به بهانه تصمیمش برای بازگشت به کشتی در 41 سالگی

بازگشت آقای پُشتک به روی تُشک

٩٧/٠٧/١٩
بررسی مشکلات تیم های ایرانی با برنامه ریزی سازمان لیگ و AFC

جبر جغرافیایی

٩٧/٠٧/١٩
گفت و گوی جیم با «اصغر مازیار» درباره فشردگی بازی‌های لیگ و اعتراض تیم‌ها

بازیکنان پول حرفه‌ای می‌گیرند پس باید حرفه‌ای کار کنند

٩٧/٠٧/١٩
درباره فیلم‌های بلاک باستر، اصطلاحی که هر حرفه‌ای سینما باید معنایش را بداند

سرگرم کننده‌های پرخرج

٩٧/٠٧/١٩
یک بسته مفید درباره سبک زندگی در پاییز

به احترام فصل رنگارنگ سال

٩٧/٠٧/١٩
پایان نامه

هفته کودک و ریشه یابی افول دوران پدرسالاری!

٩٧/٠٧/١٩
یادداشت

باد و شن و ستاره‌ها

٩٧/٠٧/١٩
معرفی 3 کویر پربازدید این روزهای ایران که مردم بیشتر به سراغ آن‌ها می‌روند

حالا کجا بریم؟

٩٧/٠٧/١٩
تلگجیم

تلگرام طلایی 553

٩٧/٠٧/٢٦