در حسرت گذشته روشن
یادداشت

در حسرت گذشته روشن

نویسنده : محدثه عارفی

فارغ التحصیل شدم. من در رشته مهندسی شهرسازی از دانشگاه فردوسی مشهد مدرک گرفتم. آی داد! آی هوار! ای شغل‌های همه‌جا! بیایید. بیایید.  

الان که این مطلب را می‌نویسم مدرکم را گذاشته‌ام در کوزه، یک نسخه‌اش را هم داده‌ام به پدرم تا بکوبد به دیوار خانه‌مان تا با دلیل و مدرک مرا «خانم مهندس» صدا کند اما فکرم می‌رود روی همه روزهایی که در دبستان به جای این‌که بچگی کنم، طناب بزنم، یک‌قل دو‌قل بازی کنم تمام زنگ‌های تفریح کتاب‌به‌دست بودم تا امتحان ساعت بعد را بخوانم و پنجم دبستان به جای آن‌که در مدرسه حس بزرگی کنم و لذت ببرم تمام ساعت‌ها پشت میزهایی برای رفتن به تیزهوشان تست زدم. یادم می‌آید از روزهای دبیرستان و امتحان نهایی و کنکور که چه سد بزرگی بود! انگار قرار بود کوه خرد کنم و همه فامیل و آشنا، بزرگ و کوچک مدام تراز کانون مرا می‌پرسیدند. انگار اگر من رتبه خوب کنکور شوم به کل فامیل ما مدال هوش اعطا می‌شود. 

یادم از روزهایی می‌آید که به جای کلاس ورزش توی یک چهاردیواری حبس بودم و تا می‌آمدم بیرون از اتاق نفس بکشم کسی بود که بگوید: تو کنکوری هستی! وقت نداری. 

وقت نداشتم. واقعا وقت نداشتم. با لذت می‌خواندم. تمام کتاب‌ها را می‌جویدم و یادم است روی هر چهار دیوار نوشته بودم: پیش به سوی آینده روشن. 

آینده چه بود؟ اکنون دارم آینده را زندگی می‌کنم. آینده، فضای شغلی اشباع شده است. آینده، این شرکت‌هایی است که توقع کار زیاد و پول کم دارند. آینده، کاری است که نه بیمه می‌دهد، نه پول کافی و نه حتی هیچ تضمینی برای اینکه تا یک سال بی‌دردسر در یک شغل ثابت بمانی! 

آینده این‌گونه است. نه فقط برای من، برای آن فامیل‌مان که ارشد شیمی دارد و آن یکی دیگر که ارشد برق دارد و آن دیگری که دارد دکتری می‌خواند. آینده برای همه ما شغلی است که به آن روشنی که تصور می‌کردیم نیست. آینده برای ما راضی‌کننده نبود.

من از مطالعه کتاب‌های فیزیک و زیست و شیمی ناراحت نیستم. من از روزهایی ناراحتم که در دبستان حسرت دویدن را به دل خودم گذاشتم و الان فکر می‌کنم اگر روزی فرزندی داشته باشم به او می‌گویم: هیچ نمره‌ای مهم نیست. هیچ نمره‌ای. بخوان. لذت ببر. خواستی تمام زنگ تفریح‌ها را بدو. زمین بخور. بلند شو. دوست پیدا کن و شاد باش. نمره بیست دبستان و راهنمایی هیچ ربطی به آینده روشن ندارد. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
عاطفه کوهستانیان
عاطفه کوهستانیان
٩٦/٠٨/١٧
٠
٠
مثل هميشه عالی بود
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٨/٢٠
٠
٠
ممنونم دوستم
hoda
hoda
٩٦/٠٨/١٧
٠
٠
" انگار اگر من رتبه خوب کنکور شوم به کل فامیل ما مدال هوش اعطا می‌شود" اخ محدثه.... حرف دل منو نوشتی ! دلم واسه بچگی ای و نو جوونی که نداشتم میسوزه . فکر هم نکنم هیچوقت هیچ چیزی بتونه جبرانش کنه.
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٨/٢٠
٠
٠
دقیقا! روشن همون زمانی بود که تلفش کردیم به فرمول هایی که هیچ جای زندگیمون کاربرد نداره. :(
ahmadi
ahmadi
٩٦/٠٨/١٧
٠
١
چقدر دردناک بود ، همه بدبختی هام اومد جلو چشمم...الان که اینو میخونم پشت میز یه فروشگاه اینترنتی نشستم و کاری که به رشته امم مرتبط نیست دارم انجام میدم و مدااام حرفای تو از ذهنم رد میشه
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٨/٢٠
٠
٠
هعی :(
سمیرا
سمیرا
٩٦/٠٨/١٧
٠
٠
خیلی زیبا بود دوست عزیزم واقعیت ها رو گفتی.... به نظر من هم همینطوره البته ما اگه یکم به امروزمون فکر میکردیم راه بهتری رو پیش میگرفتیم. ولی تو اون سن فکر میکنیم بزرگترا درست میگن و الانم که اکثر والدین به بچه هاشوم مدام میگن درس بخون
محدثه عارفی
محدثه عارفی
٩٦/٠٨/٢٠
٠
٠
دقیقا! ولی الان میدونیم بزرگترا هم اشتباه می کنن و وقتشه خودمون فکر کنیم و دست به کار شیم. :)