جنون سرعت در هالیوود 2017
بررسی دو فیلم «بیبی درایور» و «سرنوشت خشن» که با تم راننـــــدگی هیجان را به سینما برگرداندند

جنون سرعت در هالیوود 2017

نویسنده : محمد امین شرکت اول

به طور معمول تابستان‌های هالیوود بدون فیلم‌های اکشن با درون مایه رانندگی‌های جنون آمیز نمی‌شود، از «راننده» گرفته تا مجموعه‌هایی مانند «تاکسی» و «مسابقه مرگ» و «سریع و خشن». امسال هم هالیوود از این سنت نانوشته خود عدول نکرد و دو فیلم «بیبی راننده» و «سرنوشت خشن 8» را به اکران درآورد. دو اثری که با وجود تفاوت در سطح و کلاس خود، هر دو توانستند عملکرد قابل قبولی داشته باشند. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی اجمالی این دو اثر موفق بپردازیم:

 

Baby Driver

قبل از گفتن هر چیز دیگری، درباره این فیلم می‌خواهم بگویم، بیشتر از آن‌که با فیلمی که به واسطه ساختارش در رده آثار اکشن قرار می‌گیرد مواجه باشید، شاهد فیلمی موزیکال خواهید بود، البته نه فیلمی موزیکال از جنس «لالالند»، چرا که اغلب زمان‌های این اثر را موزیک‌های تند «رگی» و «پاپ» پر کرده‌اند و این موضوع خیلی بیشتر از حرکات اکشن فیلم که تنها در چند سکانس خلاصه می‌شود، به چشم می‌آید. «بیبی درایور» فیلمی اکشن‌جنایی به نویسندگی و کارگردانی «ادگار رایت» و محصول مشترک انگلستان و ایالات متحده است که در IMDb توانست از حدود 200 هزار رای خود به میانگین امتیاز 7.8 دست پیدا کند. یکی از نقاط قوت این فیلم را می‌توان انتخاب مناسب بازیگران دانست، به طوری که دارنده دو جایزه اسکار، «کوین اسپیسی» به خوبی از پس نقش سرکرده گروه تبهکار برآمده و بازی قابل قبولی را به نمایش گذاشته است و یا به عنوان یکی دیگر از نقش‌های مکمل برجسته این فیلم می‌توان به بازی «جیمی فاکس» در قالب تبهکاری بی‌کله اشاره کرد.

 

وقتی هم مخاطب و هم منتقد راضی باشند

این فیلم از آن دسته فیلم‌هایی است که همه را راضی کرده است، مردم و مخاطبان رضایت خود را با میزان فروش این فیلم نشان دادند و منتقدان نیز با نوشتن نقدهایی تحسین برانگیز در جراید از این فیلم قدردانی کردند، به طوری که منتقدان نشریات گاردین، شیکاگو سان تایمز، تلگراف، امپایر به این اثر امتیاز 100 از 100 داده‌اند و همچنین از میان ۵۰ منتقد سایت «متاکریتیک»، حتی یک نفر هم امتیاز متوسط یا منفی به این فیلم نداده و با میانگین امتیاز ۸۶ از 100، یکی از تحسین برانگیزترین فیلم‌های تابستان ۲۰۱۷ بود.

هر چند که این فیلم در فصل پاییز به دست ما رسید ولی در آمریکا از آن دسته فیلم‌های اکران تابستانی است که ما به آن‌ها فیلم‌های حال خوب‌کن می‌گوییم. فیلمی که گرمای رانندگی‌های اکشن و موزیک‌های تند آن به انضمام حرکات سریع دوربین در دو نمای باز و بسته در تعقیب و گریزها، توانست در روزهای ابتدایی تابستان آن گرمایی را که سینماهای ایالات متحده به آن نیاز داشت ایجاد کند. این فیلم با فروش 30 میلیون دلاری خود تنها در عرض 5 روز، توانست به عنوان پرفروش‌ترین فیلم «ادگار رایت» شناخته شود، ولی با تمام این توصیفات فقط یک هفته توانست فاتح باکس آفیس باشد.

«ادگار رایت» در مصاحبه‌ای گفته است که طرح اولیه این فیلم را در سال ۱۹۹۴، یعنی زمانی که تنها بیست سال داشته، نوشته است و از همان دوران در آرزوی ساخت این اثر بوده، به گونه‌ای که وقتی بر سر بودجه ساخت آن با شرکت سونی به توافق می‌رسد، از کارگردانی فیلم «مرد مورچه‌ای»، اثری که نویسندگی آن را خودش انجام داده بود، انصراف می‌دهد و بدون معطلی به سراغ ساخت «بیبی درایور» می‌رود.

از نکات قابل توجه در «بیبی درایور» این است که به رغم کم خرج بودن این فیلم به نسبت این سری آثار، باز هم فیلم دستاورد تازه‌ای در گونه خودش دارد، برخلاف دیگر فیلم‌ها در این فیلم با یک راننده فوق حرفه‌ای و بزن بهادر که جنون آمیز رانندگی می‌کند طرف نیستیم بلکه شخصیت اصلی فیلم جوان کم حرف و خاصی است که با نبوغی جالب و هوشمندانه رانندگی می‌کند.

 

درباره آثار این کارگردان

اگر بخواهیم به خصیصه‌های مشترک شش اثر ساخته شده توسط «اگارد رایت» اشاره کنیم تنها می‌توان به دو ویژگی ساخت فیلم‌های کم هزینه و همچنین با درون مایه اکشن آثار به عنوان نقطه مشترک‌شان اشاره کرد. هر چند که در مجموع، گیشه به آثار رایت اقبال نسبتاً خوبی را نشان داده است ولی این موضوع را نمی‌توان برای تمامی آثار او متصور شد. او که هنوز هم سنت ساخت فیلم‌های کم خرج خود را کنار نگذاشته است، تنها با 34 میلیون دلار در «بیبی درایور»، آورده‌ای بیش از 226 میلیون دلاری را به جیب مالکان سونی وارد کرد.

The Fate of the Furious

«سرنوشت خشن» بدون شک بهترین فیلم در ژانر اکشن با درون مایه رانندگی در سال جاری میلادی بود و آن‌چه از اخبار هالیوود مشخص است، این لقب را تا پایان سال برای خود حفظ خواهد کرد. تنها شباهت این فیلم با «بیبی درایور» را تنها می‌توان درون مایه اکشن رانندگی، سرقت و تبهکاری آن‌ها دانست. هر چه «بیبی درایور» فیلمی کم‌خرج در ژانر اکشن با تِم رانندگی بود، «سرنوشت خشن» اثری پرهزینه بود که به طبع آن آورده‌ای چشمگیرتر هم برای سرمایه گذاران خود داشت. این اثر به دلیل آن‌که هشتمین اپیزود از مجموعه فیلم‌های «سریع و خشن» است در بین مخاطبان با نام «سریع و خشن 8» هم شناخته می‌شود. فارغ از عقبه این مجموعه و همچنین کیفیت خود فیلم، حضور جمعی از سرشناس‌ترین بازیگران ژانر اکشن، مانند «وین دیزل»، «دواین جانسون» و «جیسون استاتهام» به تنهایی برای ترغیب هر مخاطبی به دیدن این اثر کافی‌است.

 

تکرار تجربه 15 سال پیش، در قالبی به مراتب بزرگ‌تر

«فلیکس گری‌گری»، کارگردان این اثر حدود 15 سال قبل نیز تجربه ساخت فیلمی مشابه با «سرنوشت خشن» به نام «کسب و کار ایتالیایی» را داشته است، اثری که می‌توان آن را تا قبل از هشتمین اپیزود «سریع و خشن»، مشهورترین ساخته این کارگردان آمریکایی دانست. آخرین اثر «گری» تا پیش از این فیلم، اثری بسیار موفق در رده فیلم‌های کم هزینه بود، فیلم «مستقیم ماکپتن» که توانست به فروشی حدود 7 برابر سرمایه اولیه خود برسد و این شد که تنها یک سال پس از این موفقیت تمام عیار، این کارگردان آمریکایی به فکر ساخت هشتمین قسمت یکی از پرطرفدارترین آثار اکشن رانندگی تاریخ هالیوود افتادند. این فیلم که دومین اثر در مجموعه هشت تایی «سریع و خشن» است که «وین دیزل» علاوه بر بازی، یکی از تهیه کنندگان آن نیز هست و با هزینه قابل توجه 250 میلیون دلاری ساخته شد، اما به فاصله کمی توانست در آمدی یک میلیارد و ۲۳۹ میلیون دلاری را از گیشه نصیب تهیه‌کنندگان آن و همچنین استودیو «یونیورسال» کند تا این‌که مجموع فروش تمام قسمت‌های این مجموعه را به رقم اعجاب‌آور 3 میلیارد و 810 میلیون دلار برساند.

 

بازگشت هالیوود  بعد از 57 سال به کوبا

«سرنوشت خشن» به مراتب در کلاس بالاتری نسبت به «بیبی درایور» قرار دارد. خودروهای گران قیمت‌تر، لوکیشن‌های متنوع و تعقیب و گریزهای پیچیده و زد و خوردهای جذاب‌تر، این اثر را به یک فیلم تمام عیار در ژانر اکشن رانندگی تبدیل می‌کند. این نکته که «سریع و خشن 8» اولین فیلم آمریکایی در طول 57 سال گذشته است که در کشور کوبا فیلم‌برداری شده، می‌تواند بر جذابیت این اثر بیفزاید، اتفاقی که در سالیان گذشته، به دلیل روابط تیره کشورهای آمریکا و کوبا، میسر نبود. هر چند در این قسمت خبری از لوکیشن‌های آسیایی مانند قسمت قبل نیست، ولی بازیگران برای اجرای صحنه‌هایی متفاوت و جدید، به کشورهای روسیه و ایسلند سفر کردند و تعقیب و گریزهای تماشایی را در یخبندان‌های آن کشورها به نمایش گذاشتند. در این فیلم برخلاف «بیبی درایور» نوعی تقابل وجود دارد و به همین خاطر رانندگی‌ها جذاب و هیجانی‌تر به نظر می‌رسد، تقابلی که تنها در رانندگی‌های جنون‌آمیز خلاصه نمی‌شود و به عرصه مبارزات تن به تن نیز می‌رسد. نکته قابل توجه دیگر در خصوص این فیلم پرهزینه، ارزش 17 میلیون دلاری خودروهای استفاده شده در این اثر است، خودروهایی ساخت شرکت‌های معروفی مانند «Rolls-Royce»، «Ford»، «McLaren»، «Nissan» و «Ferrari» بوده و با بی‌رحمی تمام، برای ایجاد صحنه‌هایی جذاب و اکشن به تکه آهن‌هایی اوراقی تبدیل می‌شدند.

 

رکورد شکنی در هفته اول

از دیگر آمار قابل توجه این فیلم می‌توان به میزان فروش دوران افتتاحیه اثر اشاره کرد، «سرنوشت خشمگین» توانست در هفته اول اکران با فروش ۵۳۲ میلیون دلاری رکورد فروش آغازین تاریخ سینما را از آنِ خود کند. این رکورد تا قبل از آن در اختیار فیلم «جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد» با ۵۲۹ میلیون دلار در سال ۲۰۱۵ بود و همین اتفاق باعث شد که در آن زمان براساس اعلام تهیه‌کننده این اثر، تاریخ عرضه قسمت‌های بعدی آن نیز مشخص شود، به طوری که قسمت‌های نهم و دهم از سری «سریع و خشن» به ترتیب در فصل بهار سال‌های 2019 و 2021 اکران خواهند شد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
ساختنیجات

به استقبال سرما با پاپوش‌های دست بافت

٩٧/٠٩/٢٢
فتوچاپ

فتوچاپ 560

٩٧/٠٩/٢٢
روی پرده

بمب نه، ولی عاشقانه!

٩٧/٠٩/٢٢
دات کام

دیجیتالی کردن عکس‌های قدیمی

٩٧/٠٩/٢٢
این روزها دوربین مخفی‌ها هم مثل هزاران چیز دیگر از تلویزیون به اینستاگرام کوچ کرده‌اند

«شما خود دوربین مخفی هستید»

٩٧/٠٩/٢٢
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و آجیل ارزان

٩٧/٠٩/٢٢
اینستادونی

اینستادونی 560

٩٧/٠٩/٢٢
شگرد

چگونه از ADSL راحت شویم؟

٩٧/٠٩/٢٢
گفت‌و‌گو با ملی‌پوش ایرانی که نامزد بهترین تیرانداز سال 2018 جهان شده است

هدفم فقط طلای المپیک است و بس

٩٧/٠٩/٢٢
آنتن

سولوقون یا هنری؟ مسئله این است!

٩٧/٠٩/٢٢
پایان نامه

نخود نخود هر کی رود به کار خود!

٩٧/٠٩/٢٢
توئیتری ها

توئیتری ها 560

٩٧/٠٩/٢٢
کمـپانی پیشروی چینی که ایـــــن روزهــــا با ترامـــپ دســت و پنجــه نرم ‌می‌کند

#huawei

٩٧/٠٩/٢٢
درباره «ونوم» محصول جدید مارول، که تکلیف مشخصی با خودش معلوم نیست

ونوم یک اکشن دست و پا شکسته

٩٧/٠٩/٢٢
جانونی

بفرمایید قهوه ختم‌تون رو بنوشید!

٩٧/٠٩/٢٢
روایت‌هایی درباره راه‌های جالب آشتی‌کردن

قهر... قهر... تا روز قیامت روزهای بچگی

٩٧/٠٩/٢٢

بترس و بمیر ولی لایکم کن

٩٧/٠٩/٢٢
جارچی

جارچی 560

٩٧/٠٩/٢٢
چهره هفته

چهره هفته 560

٩٧/٠٩/٢٢
گل‌های باارزش و 3 امتیازی این روزهای مدافعان در لیگ، می‌تواند سرنوشت قهرمانی را تغییر دهد

head طلایی

٩٧/٠٩/٢٢