لیگ جهانی فوتبال!
درباره تصمیم متفاوت فیفا که بازی‌های ملی را تحت الشعاع قرار می‌دهد

لیگ جهانی فوتبال!

نویسنده : مازیار حکاک

بعد از تصمیم یوفا مبنی بر برگزاری لیگ ملت‌های اروپا از سال آینده، حالا فیفا هم دست به کار شده و می‌خواهد لیگ جهانی فوتبال را برگزار کند. مسابقاتی شبیه لیگ جهانی والیبال با این تفاوت که مسابقات در مقاطع مختلف سال و در روزهای فیفا دی برگزار می‌شوند و ممکن است یک تورنمنت چند سالی طول بکشد. طرحی که موافقان و مخالفان زیادی دارد و باید منتظر ماند و دید که آیا در مجمع عمومی فیفا به تصویب می‌‎رسد یا نه؟ به بهانه مطرح شدن این ماجرا در هفته گذشته به ابعاد مختلف این طرح و لایحه و همچنین تصمیم یوفا مبنی بر چگونگی برگزاری «لیگ ملت‌های اروپا» پرداخته‌ایم، که در ادامه می‌خوانید.

لیگ ملت‌های اروپا، سیخی چند؟
همان‌طور که گفته شد یوفا تصمیم گرفته از سال آینده لیگ ملت‌های اروپا را استارت بزند. این مسابقات، مسابقاتی است که یوفا آن را جایگزین بازی‌های ملی پراکنده کشورهای اروپایی در سال‌های فرد کرده است که در آن‌ها نه جام ملت‌های اروپا (یورو) برگزار می‌شود، نه جام جهانی و قصد دارد بعد از جام جهانی و یورو، به سومین تورنمنت مهم فوتبال در دنیا تبدیل شود. مسابقات «لیگ ملت‌های اروپا» در قالب 4 لیگ برگزار خواهد شد و 55 کشور عضو یوفا با توجه به آخرین رنکینگ یوفا در هر یک از لیگ‌های چهارگانه به میدان خواهند رفت. لیگ A شامل 12 تیم برتر، لیگ B شامل 12 تیم بعدی، لیگ C شامل 15 تیم بعدی رنکینگ و لیگ D شامل 16 تیم آخر رنکینگ است.
هر لیگ مسیر خودش را دارد و گروه‌بندی‌های متفاوتی خواهد داشت که در روزهای پایانی سال 2018 برندگان گروه‌های لیگ‌های مختلف مشخص خواهد شد و در هر لیگ دو تک بازی در نیمه نهایی و یک تک بازی در فینال برگزار می‌شود تا قهرمان هر لیگ یا دسته مشخص شود.  
پس از این مرحله چهار تیم قهرمان هر لیگ، به مرحله «4 تیم بزرگ» می‌رسند و در سال 2019 به مصاف هم می‌روند تا قهرمان لیگ ملت‌های اروپا مشخص شود. همچنین این 4 تیم مستقیما به یورو 2020 صعود کنند. جالب است بدانید یوفا این طرح را ادامه‌دار دیده است و بر همین اساس مانند هر لیگ دیگری، این لیگ شامل صعود، سقوط و بقاست. بر این اساس قرار است از لیگ‌های دوم تا چهارم 4 تیم به دسته بالاتر صعود کند. همین طور از لیگ‌های اول تا سوم 4 تیم به دسته پایین‌تر منتقل شوند که البته معلوم نیست در صورت تایید طرح فیفا  این ماجرا چه سرنوشتی پیدا کند.
طرح فیفا برای لیگ جهانی فوتبال چیست؟
فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا هم طرحی را در دست بررسی دارد که از سال 2019 به بعد، بازی‌های دوستانه را لغو کرده و در قالب لیگ جهانی فوتبال همه کشورهای عضو خود را درگیر بازی‌های تدارکاتی و دوستانه کند. در این لایحه قرار بر این شده که از سال 2019 به بعد دیگر چیزی به نام بازی دوستانه وجود نداشته باشد و فیفا البته با شعار دوستی و صلح جهانی یک لیگ جهانی فوتبال ترتیب بدهد. با چنین وضعیتی دیگر لازم نیست یک کشور برای بازی دوستانه مذاکره کند یا پول پرداخت نماید، در واقع همه تیم‌ها موظف هستند آماده پذیرایی از کشورهای مختلف جهان باشند و امکانات استاندارد را در سطح جهانی رعایت کنند، چرا که عضو فیفا هستند. فیفا البته متعهد شده که به کشورهایی که بضاعت محدودی برای این میزبانی‌ها دارند، کمک کند. در این طرح البته قرار است تیم‌ها با قرعه کشی به مصاف هم بروند و ممکن است بازی تیم‌های بزرگ و کوچک جهان رقم بخورد. مسئله‌ای که به نظر بزرگ‌ترین مشکل این طرح است و برگزاری این دست بازی‌ها، اجحاف در حق تیم‌‌های بزرگ باشد. تصور کنید برزیل یا آلمان در آستانه جام جهانی مجبور باشد با تیم‌هایی نظیر گوام یا مالدیو یا کشورهای از این دست بازی کنند که در این صورت عملا بازی تدارکاتی فایده‌ای برای آن‌ها نخواهد داشت. با این همه، این طرح برای تیم ملی کشورمان که معمولا در هماهنگی بازی تدارکاتی با تیم های درجه 2 و 3 هم عاجز است، شبیه یک معجزه است. 
نکته دیگر این که به نظر می‌رسد فیفا بیش از هر چیز به دنبال درآمدزایی و مسائل اقتصادی باشد که با توجه به اتفاقات چند ساله اخیر و سوابق مدیران این مجموعه بعید می‌رسد این درآمدزایی در راه توسعه فوتبال خرج شود. حال باید منتظر ماند و دید آیا لیگ جهانی فوتبال رقم می‌خورد یا نه؟ لیگی که البته در صورت الگوگیری از طرح یوفا می‌تواند جذابیت‌های زیادی را به فوتبال ملی اضافه کند.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگجیم 526

٩٦/١٢/٠١
شگرد

چطور مخاطبان گوشی‌مان را به گوشی دیگری منتقل کنیم؟

٩٦/١٢/٠٣
درباره شخصیت آشوب‌طلب‌ «جوکر» به بهانه انتخاب جدیدترین بازیگر ایفاکننده این نقش

بدِ دوست ‌داشتنی

٩٦/١٢/٠٣
جارچی

جارچی 526

٩٦/١٢/٠٣
چهره هفته

پشتم گرمه

٩٦/١٢/٠٣
یادداشت

در آسمان دل دیگران می‌درخشید؟

٩٦/١٢/٠٣
وقتی که توصیه‌های معمول صرفه‌جویی جواب نمی‌دهد

چند قدم مانده به پایان زمین!

٩٦/١٢/٠٣
یادداشت

تشییع باشکوه سمپاپ

٩٦/١٢/٠٣
یادداشت

یک اسلحه یک فشنگ

٩٦/١٢/٠٣
یادداشت

مهمانی عشق

٩٦/١٢/٠٣
ساختنیجات

با سی‌دی‌های دورریختنی خاطره بازی کنیم

٩٦/١٢/٠٣
حکایت هفته

اندر باب مریدان و گرد و خاک

٩٦/١٢/٠٣
گفت‌وگو با دکتر فیضی، سمپادی سابق و عضو فعلی هیئت علمی دانشگاه فردوسی

بستن سمپاد دردی را دوا نمی‌کند

٩٦/١٢/٠٣
یادداشت

استقلالی‌ها این مطلب را نخوانند!

٩٦/١٢/٠٣
ذهن زیبا

ذهن زیبا 526

٩٦/١٢/٠٣
جانونی

ورود به جهان جانداران آبزی

٩٦/١٢/٠٣
نگاهی به لیست بازیکنانی که با قیمت کم بازدهی فوق العاده‌ای داشتند

زیر قیمت بازار

٩٦/١٢/٠٣
خاطرات گرشاسبی‌بزرگ

ورود اولین طیاره به ایران

٩٦/١٢/٠٣
آنتن

پیام‌‌رسان واقعی چیست؟

٩٦/١٢/٠٣
یادداشت

بهترینِ ممکن

٩٦/١٢/٠٣