دعوت کی روش با چشمان بسته
درباره انتخاب‌های عجیب و غریب سرمربی تیم ملی که گاهی خود بازیکن را هم آچمز می‌کند

دعوت کی روش با چشمان بسته

نویسنده : محمد رضا ناصری نژاد

در تمام کشورها چند بازیکن با قابلیت بالای فنی هستند که مورد غضب سرمربی تیم ملی‌شان قرار می‌گیرند و موفق به پوشیدن پیراهن تیم ملی نمی‌شوند و بالعکس بازیکنانی هم هستند که نه فقط در روزهای اوج بلکه حتی در روزهای بد فوتبالی‌شان هم به تیم ملی دعوت می‌شوند. کی‌روش هم از دسته مربیانی است که روی چند بازیکن مهم خط قرمز کشیده و از آن طرف بازیکنانی را همیشه در لیست تیمش جای می‌دهد. سرمربی پرتغالی تیم ملی همیشه برای استقلال و پرسپولیس هم سهم مشخصی قائل است هر چند در نهایت دورگه‌ها و لژیونرها در بازی‌های رسمی شانس اصل پوشیدن پیراهن تیم ملی هستند! به بهانه فهرست اخیر تیم ملی و البته تاثیری که انتخاب‌های کی‌روش می‌تواند در جذابیت لیگ ایران داشته باشد به این موضوع پرداخته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

 

بهترین گلزن‌ها: غایب!

این‌طور به نظر می‌رسد که کی‌روش مهاجمان اصلی خودش را برای سفر به جام جهانی انتخاب کرده است و حتی دیگر قصد ندارد ستاره‌های جدید گلزنی لیگ برتر را تست کند. محمد قاضی، عیسی آل‌کثیر و به طور ویژه علی علیپور که به تازگی در بهترین روزهای فوتبالی خودش قرار دارد جایی در فهرست جدید کی‌روش ندارند و انگار کی‌روش حتی علاقه‌ای به حضور تستی این بازیکن در تمرین تیم ملی هم ندارد. مرتضی تبریزی، محمد عباس‌زاده، مرتضی آقاخان و محمد ایران‌پوریان از دیگر بازیکنان گلزن لیگ برتر هستند که از بین آن‌ها فقط مرتضی تبریزی به تیم ملی دعوت شده است. 

 

مهاجمان خاموش: حاضر!

دقیقا برعکس مهاجمان گلزن، مهاجمان کم فروغ این روزهای لیگ برتر به اردوی تیم ملی دعوت شده‌اند. فرشید اسماعیلی و ساسان انصاری دو مهاجمی که در 11 بازی انجام شده در لیگ برتر فروغ چندانی نداشته‌اند در فهرست جدید کی‌روش حاضرند و انگار سرمربی پرتغالی تیم ملی چیزی در بازی آن‌ها دیده است که اهمیت بیشتری از گل زدن دارد! نام مهدی طارمی که از طرف فیفا از مسابقات رسمی محروم شده است هم در این فهرست به چشم می‌خورد.

 

بازیکنان تیم صدر جدول: کلا غایب!

به طور حتم تیم پارس جنوبی جم، پدیده اصلی این روزهای فوتبال ایران است. تیمی که بعد از مدت‌ها توانست به لیگ یک صعود کند و در اولین حضورش در لیگ یک قهرمان شد و به لیگ برتر صعود کرد و حالا هم که در صدرجدول لیگ برتر جاخوش کرده، دارای بازیکنان پرتلاش و قدرتمندی است. برخی از بازیکنان این تیم می‌تواتستند با دعوت به تیم ملی مزد زحمات و تلاش‌شان را بگیرند اما انگار بازی‌های‌شان هنوز کی‌روش را برای دعوت به تیم ملی ترغیب نکرده است و این موضوع صدای اکثر کارشناسان و تارتار سرمربی این تیم را در آورده است. علی دشتی، مهدی زبیدی، محسن فروزان، امید سینگ، میثم تیموری، فرشاد محمدی‌مهر و حامد نورمحمدی از جمله بازیکنانی هستند که به نظر می‌رسد شایستگی حضور در اردوی تیم ملی را دارند.

 

بازیکنان پراشتباه: حاضر!

گل سر سبد این بازیکنان کنعانی‌زادگان است. او فصل پیش برای استقلال دو بازی انجام داد که به دلیل عملکرد ضعیفش انتقادات زیادی را شنید و در همان روزها هم با مصدومیت شدیدی مواجه شد و در آخر فصل هم از استقلال جدا شد و به سایپا پیوست و در سایپا هم فروغ چندانی نداشته و در همان روز انتشار فهرست جدید تیم ملی هم در دیدار سایپا و پرسپولیس یک گل به خودی زد تا انتقادات بیشتری را به سمت خودش جذب کند. روزبه چشمی هم که آمار مناسبی در تیم استقلال نداشته و دو بار به تیم‌های حریف پنالتی داده است در فهرست حاضر است. از همه عجیب‌تر هم سیدحسن حسینی دروازه‌بان‌استقلال که سر لج و لجبازی و دعوای رحمتی و منصوریان و مدیریت باشگاه استقلال، به ترکیب اصلی راه یافت و بعد از چند بازی متوسط و رو به ضعیف در ترکیب این تیم حالا به تیم ملی دعوت شده است. دعوتی که البته بسیاری آن را به ماجرای لجبازی کی‌روش با رحمتی هم ربط می‌دهند.

لژیونر و دورگه باش و بیا!

کی‌روش در سال‌های اخیر نشان داده است که علاقه خاصی به کشف دورگه‌های ایرانی دارد تا آن‌ها را به تیم ملی دعوت کند. گاهی احساس می‌شود او برای انتخاب بازیکن راه ساده‌ای را در پیش می‌گیرد و ابتدا در فهرست اصلی خودش نام تمام لژیونرها را یادداشت می‌کند و بقیه جاهای خالی را با بقیه بازیکنان داخلی پر می‌کند. حتی در سال‌های اخیر بازیکنانی بودند که در داخل کشور بازی‌های خوبی به نمایش می‌گذاشتند اما هیچ‌گاه به تیم ملی دعوت نمی‌شوند و دقیقا بعد از پیوستن به یک تیم خارجی و حتی با نمایش بازی ضعیف‌‌تری نسبت به قبل به تیم ملی دعوت می‌شوند که نمونه بارز آن کاوه رضایی مهاجم فصل گذشته استتقلال و این فصل شارلوای بلژیک است.

 

حمایت رسانه‌ها برعکس عمل می‌کند!

نه تنها کی‌روش بلکه بیشتر مربیان دنیا وقتی به انتقادات فراوان و واکنش رسانه‌ها و صفحات طرفداری در مقابل دعوت نشدن یک بازیکن مواجه می‌شوند بیشتر لجبازی را پیش می‌گیرند. آن‌ها شاید هیچ وقت بازیکن مد نظر رسانه‌ها را حتی وقتی که به آن نیاز داشته باشند به تیم ملی دعوت نمی‌کنند تا کسی حس نکند که فشار رسانه‌ها توانسته آن‌ها را مجاب به دعوت آن بازیکن کند. از جمله این بازیکنان می‌شود به مهدی رحمتی اشاره کرد که در روزهای اوج فوتبالی و با حمایت رسانه‌ها هیچ‌گاه نتوانست به جمع ملی‌پوشان بپیوندد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگجیم 526

٩٦/١٢/٠١
شگرد

چطور مخاطبان گوشی‌مان را به گوشی دیگری منتقل کنیم؟

٩٦/١٢/٠٣
درباره شخصیت آشوب‌طلب‌ «جوکر» به بهانه انتخاب جدیدترین بازیگر ایفاکننده این نقش

بدِ دوست ‌داشتنی

٩٦/١٢/٠٣
جارچی

جارچی 526

٩٦/١٢/٠٣
چهره هفته

پشتم گرمه

٩٦/١٢/٠٣
یادداشت

در آسمان دل دیگران می‌درخشید؟

٩٦/١٢/٠٣
وقتی که توصیه‌های معمول صرفه‌جویی جواب نمی‌دهد

چند قدم مانده به پایان زمین!

٩٦/١٢/٠٣
یادداشت

تشییع باشکوه سمپاپ

٩٦/١٢/٠٣
یادداشت

یک اسلحه یک فشنگ

٩٦/١٢/٠٣
یادداشت

مهمانی عشق

٩٦/١٢/٠٣
ساختنیجات

با سی‌دی‌های دورریختنی خاطره بازی کنیم

٩٦/١٢/٠٣
حکایت هفته

اندر باب مریدان و گرد و خاک

٩٦/١٢/٠٣
گفت‌وگو با دکتر فیضی، سمپادی سابق و عضو فعلی هیئت علمی دانشگاه فردوسی

بستن سمپاد دردی را دوا نمی‌کند

٩٦/١٢/٠٣
یادداشت

استقلالی‌ها این مطلب را نخوانند!

٩٦/١٢/٠٣
ذهن زیبا

ذهن زیبا 526

٩٦/١٢/٠٣
جانونی

ورود به جهان جانداران آبزی

٩٦/١٢/٠٣
نگاهی به لیست بازیکنانی که با قیمت کم بازدهی فوق العاده‌ای داشتند

زیر قیمت بازار

٩٦/١٢/٠٣
خاطرات گرشاسبی‌بزرگ

ورود اولین طیاره به ایران

٩٦/١٢/٠٣
آنتن

پیام‌‌رسان واقعی چیست؟

٩٦/١٢/٠٣
یادداشت

بهترینِ ممکن

٩٦/١٢/٠٣