تعلل دولت، بلاتکليفي ورزش!

تعلل دولت، بلاتکليفي ورزش!

نویسنده :

ابتدايش که اين خبرها نبود. يعني اصلا اين خبرها نبود. به قول يکي از بچه‌ها اين جلف بازي‌ها نبود! يک روزي وقتي ورزش کشورمان در طول يک‌ سال - شما بخوانيد سال 88 هجري خورشيدي - تمام اتفاقات بد ورزش بر سرش نازل شد و همه تيم‌هاي ورزشي‌مان در همه رشته‌ها يکهويي ترکيدند، اين خبرها شد! چشم باز کرديم ديديم در فوتبال به لطف لبخندهاي ژکوند(!) علي کفاشيان در جا نابود شديم و روياي حضور در جام‌جهاني را کابوسي خانه‌مان‌سوز ديديم. در المپيک تمام ورزشکاران‌مان ترور شدند و رده پنجاهم جهان را در حالي به دست آورديم که اين نتيجه بدترين نتيجه تاريخ ورزش ايران به حساب مي‌آمد. خلاصه هر نوع مصيبتي بگوييد به سر ورزش کشورمان آمد. اين شد که آقايان و شايد حالا خانم‌ها، تصميم گرفتند فکري به حال اين ورزش بيچاره و بي‌خانمان کنند. آن‌چه در ادامه از منظر دريچه چشمان‌تان خواهيد ديد، گشت و گذاري است بر بلاتکليفي‌هاي وزارت‌خانه‌اي که دولت دوست‌اش ندارد!

 

مسيراول

تعلل...
نقطه صفر

اينجا ابتداي منطقه مرزي جنگ ميان دولت و مجلس است! مجلسي‌ها بعد از تحقيق و تفحص بر امور ورزش کشور بالاخره به اين نتيجه مي‌رسند که طرح تاسيس وزارت ورزش و جوانان را به فوريت بگذارند. طرحي که به شدت مورد انتقاد دولت قرار مي‌گيرد و کش و قوس‌ها و تع...ا از اين‌جا آغاز مي‌شود.


نقطه هفتاد و پنج صدم

با فاکتورگيري از روند کسل‌کننده قانوني به نقطه جالب ماجرا مي‌رسيم. در حالي که کمتر کسي فکر مي‌کرد مجلسيان به اين سرعت طرح تشکيل وزارت ورزش و جوانان را با وجود مخالفت‌هاي رئيس دولت دهم به تصويب برسانند، وزارت ورزش و جوانان مصوب شد و ماجرا ابعاد گسترده‌تري به خود گرفت. طرح وزارت ورزش و جوانان به شوراي نگهبان رفت و با وجود رايزني دولت‌مردان طرح از سوي شوراي نگهبان نيز تاييد شد! درست 27دي‌ماه سال 89 بود که جرياني تازه پيش روي اختلافات دولت و مجلس باز شد...


نقطه يک

احمدي‌نژاد در اقدامي بي‌سابقه به سبب مخالفت با مصوبه مجلس توجه چنداني به طرح مصوب مجلس نداشت و اين سبب شد تا بارهاي بار نمايندگان مجلس در صحن علني به اين مسئله اشاره کنند و دولت را با چالشي تازه روبه رو کنند. چالشي که با پايان يافتن مهلت مقرر تعيين وزير ورزش و جوانان از سوي دولت روند پر شتابي را به خود گرفت.


نقطه يک مميز بيست و پنج صدم

تعلل 5 ماهه دولت در معرفي وزير ورزش، کار را به جايي رساند که مجلس از دولت به قوه قضاييه شکايت کرد و ماجرا ابعاد شگفت‌انگيزي به خود گرفت. اما تدبير به هنگام بزرگان سبب شد تا در روزهاي پاياني خرداد، بالاخره رئيس دولت دهم به معرفي وزير ورزش و جوانان به مجلس همت گمارد. اما معرفي عجيب وزير ورزش به مجلس باري ديگر شگفتي همگان را به همراه داشت. رئيس‌جمهور در نامه معرفي وزير ورزش و جوانان به مجلس در اقدامي اعجاب‌برانگيز به صورتي نامتعارف مجلس را به باد انتقاد گرفت و تشکيل وزارت ورزش و جوانان را براي آخرين‌بار همراه با اشکالات قانوني دانست که اين‌بار تذکر جدي علي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي را به همراه داشت!


نقطه يک مميز نيم

سجادي، وزير پيشنهادي ورزش و جوانان در يک انتخابات جنجالي در مجلس، اسير درگيري سياسي مجلس و دولت شد و از نشستن بر کرسي وزارت ورزش و جوانان باز ماند تا ماجراهاي دولت و مجلس همچنان باقي بماند.


نقطه يک مميز هفتاد و پنج صدم

بعد از اين ماجرا احمدي‌نژاد، عباسي، وزير تعاون را به عنوان سرپرست وزارت ورزش و جوانان برگزيد تا 3 ماه فرصت داشته باشد تا يا وزيري ديگر را به مجلس معرفي کند يا بار ديگر براي انحلال وزارت تشکيل نشده ورزش و جوانان تلاش کند.

مسيردوم

بلاتکليفي...
نقطه صفر

اين‌جا نقطه مرزي بلاتکليفي ورزش کشور است! درست از زماني که زمزمه تشکيل وزارت ورزش و جوانان بر سر زبان‌ها افتاد، فعاليت ورزش کشور به اغماء فرو رفت. فدراسيون‌هاي ورزشي که فعاليت خود را در حالت معلق مي‌ديدند به خواب زمستاني فرو رفتند تا ناکارآمدي در فدراسيون‌شان به وضوح به چشم آيد.


 

نقطه نيم

عدم تخصيص بودجه براي ورزش در لايحه بودجه کل کشور در سال 90 از جالب‌ترين نکاتي بود که داد اهالي ورزش را در آورد. به عبارتي با اين تصميم اتخاذ شده از سوي دولت، تمام فعاليت‌هاي ورزشي کشور به حالت معلق درآمد. اتفاقي که به نوبه خود بي‌نظير بود.


نقطه هفتاد و پنج صدم
در اين شرايط نابه سامان در ورزش، فدراسيون فوتبال با غفلت تاريخي‌اش که شايد وجهي از آن به آشفتگي اوضاع ورزش کشور برمي‌گردد، سبب شد تا تيم فوتبال اميد کشورمان از راه‌يابي به المپيک 2012 لندن باز بماند! اتفاقي که فقط و فقط ناشي از غفلت فدراسيون کفاشيان بود...


نقطه يک

ورزش بدون بودجه مي‌چرخد. ادارات تربيت بدني کل کشور از نرسيدن بودجه نالان هستند و فعلا با سيلي صورت خود را سرخ نگه داشته‌اند. اين اتفاق داد ورزشکاران و روساي هيئت‌هاي ورزشي را هم درآورده است...


نقطه يک مميز بيست و پنج صدم

ورزش و بلاتکليفي‌هايش چوب تعلل دولت را مي‌خورد! تعللي که حالا به معضلي براي مديران ورزش مبدل شده است. با گذشت 3 ماه از سال 90 هنوز برنامه خيلي از فدراسيون‌هاي ورزشي به خاطر عدم اختصاص بودجه مشخص نشد و نيز به خاطر نابساماني‌ها خانواده ورزش، روي هواست. شايد به قول بسياري از اهالي و دلسوزان ورزش بهتر باشد هر چه سريع‌تر وزارت ورزش و جوانان به ساماني برسد تا ورزش کشور از اين بلاتکليفي در آيد. اين بلاتکليفي امروز ورزش کشور مي‌تواند صدمات جبران ناپذيري را براي فرداي ورزش اين مرز و بوم به همراه داشته باشد.

 

نظرات کاربران
کد امنیتی