یک پایان  اصغرفرهادی‌طور
بالاخره راه حل مشکلات و بحران‌های جنسی جوانان چیست؟

یک پایان اصغرفرهادی‌طور

نویسنده : ایمان فروزان نیا

آدم وقتی این همه درباره مشکلات جنسی می‌خواند، مدام با خودش درگیر است و توی ذهنش دنبال راه حل می‌گردد. بعضی‌ها راه حل را ازدواج ساده و آسان بیان می‌کنند که در نگاه اول راه حل خوبی به نظر می‌رسد ولی وقتی داخل ماجرا می‌شوی می‌بینی کلی مشکل فرهنگی و اقتصادی جلوی رویت مثل دیوار قد کشیده است. تازه به فرض که آن مشکلات را حل کنیم وقتی با مشاور و اهل فن صحبت می‌کنی می‌بینی کلا منکر ازدواج زود برای رفع نیاز جنسی هستند. دلیل هم دارند برای حرف‌شان که وقتی گوش می‌کنی می‌بینی این‌ها هم درست می‌گویند، خب بعد از ازدواج میل جنسی فروکش می‌کند و تازه آدم می‌فهمد که ازدواج آن کاری است که گاو نر می‌خواهد و مرد کهن. ازدواج فقط بلوغ جنسی لازم ندارد، ازدواج عقل معاش می‌خواهد، بلوغ عاطفی لازم دارد، مسئولیت‌پذیری می‌طلبد، حالا شما تصور کنید منِ جوان که هیچ کدام از این‌ها را ندارم الا بلوغ جنسی، می‌خواهم زود ازدواج کنم. بعضی‌ها هم در بین از ازدواج موقت صحبت می‌کنند، صحبت‌های‌شان هم پر بیراه نیست، می‌گویند دختر و پسرها به جای رابطه گناه‌آلود، با اطلاع خانواده‌ها با هم ازدواج موقت کنند. ولی ازدواج موقت هم مشکلات خودش را دارد، مگر به سادگی می‌شود که من دست دختری که دلم را برده بگیرم و برویم ازدواج موقت کنیم! فرهنگ و عرف ما پذیرای چنین اتفاقی نیست، بماند که ازدواج موقت یک دختر یا پسر به راحتی می‌تواند آینده او را تحت تاثیر قرار بدهد و شانس ازدواج دائم سالم و مطلوب را از او بگیرد. شما کلاه خودتان را قاضی کنید و به من بگویید به عنوان یک پسر یا دختر جوان حاضر هستید با کسی که یکی دو سال با یک جوان دیگر ازدواج موقت کرده است، ازدواج دائم کنید؟

به خیلی از مشاورها هم که مراجعه می‌کنی، می‌گویند باید تحمل کنی و خودت را در معرض تحریک قرار ندهی، تغذیه‌ات را اصلاح کن، فیلم دیدنت را محدود کن و خلاصه یک جورهایی دارند می‌گویند هر طور شده خودت را نگه دار. راستش این حرف هم از نگاه منِ جوان با معادلات زندگی امروزم اصلا جور در نمی‌آید، گیریم کلا فیلم نبینیم ، اینستاگرام و تلگرام را هم کلا بی‌خیال شویم اما آیا می‌شود توی خیابان هم راه نرفت؟ 

بعد آدم به یک‌جایی می‌رسد که از خودش می‌پرسد اصلا راه حلی وجود دارد که عملی و قابل اجرا باشد؟ راه حلی هست که نه سیخ بسوزد نه کباب؟ از من اگر بپرسید می‌گویم عقلم به چنین راه حلی قد نمی‌دهد و کل حرفم هم همین است. وقتی راه حل مناسب نیست باید درباره مسئله حرف زد، باید مسئله را دوباره و سه‌باره و چند باره طرح کرد، آن‌قدر از زاویه‌های مختلف به آن نگاه کرد تا بالاخره یک راه حل مناسب پیدا شود، کاری که دقیقا ما طی این سال‌ها انجام ندادیم و به جای گشتن دنبال جواب، صورت مسئله را انکار کردیم و از حرف زدن درباره آن طفره می‌رفتیم. اصلا اگر راه‌ حلی هم پیدا نشود حداقلش این است که درک متقابلی از معضل به‌وجود می‌آید و تنش‌های بین ما و والدین و همه کسانی که در این باره نظرات متفاوتی دارند، کم می‌شود. این خودش کم دستاوردی نیست، وضعیت تنش‌آلود الان‌مان ناشی از همین حرف نزدن است. قبول کنیم اگر جواب مسئله را نمی‌دانیم، حداقل درباره صورت مسئله گفت‌وگو کنیم، نهایتش این است که صورت مسئله بیان می‌شود و حرف‌مان را تمام می‌کنیم با یک پایان باز، شیک و مجلسی و اصغر فرهادی‌طور. 

 

خدای ما همان خدای یوسف(ع) است

نیاز به ارتباط عاطفی و فیزیکی با جنس مخالف، مثل تمام نیازهای دیگر از ابتدای آفرینش همراه انسان بوده و خواهد بود. اما برآورده شدن هر نیاز برای هر انسانی متفاوت است. آدم‌های زیادی هستند که با کوچک‌ترین احساس نیازی، خودشان را به در دسترس‌ترین و آسان‌ترین راه می‌رسانند، اما راه درست همیشه کوتاه‌ترین راه نبوده و نیست. نیاز در همه‌ انسان‌ها وجود دارد و کسی نمی‌تواند ادعا کند که شرایطش وخیم‌تر از دیگری است. شرایط اگر بد است، باید توکل کرد و تغییرش داد. یوسف(ع) می‎دانست که تمام درها به رویش بسته است اما به خدا اعتماد کرد و به سوی درهای بسته دوید. خدای ما همان خدای یوسف(ع) است، اگر اعتماد کنیم و بخواهیم که به سوی درهای بسته بدویم.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها