خانه‌های عفاف... شاید، اگر، باید؟!
مروری گذرا بر برنامه‌های دولتی برای رفع بحران جنسی جامعه

خانه‌های عفاف... شاید، اگر، باید؟!

نویسنده : فرانک باباپور

چند سال بعد از انقلاب و دهه 60 اولین باری بود که دغدغه ارائه یک راهکار برای حل فشارها و معضلات جنسی جوانان به صورت جدی از تریبون‌های رسمی مطرح شد. آن زمان مسئولان راهکار را در جا انداختن بحث ازدواج موقت می‌دانستند که اگر چه چند باری مطرح شد ولی از طرف جامعه با واکنش منفی روبه‌رو شد و پرونده آن مختومه شد. شاید علت اصلی این مخالفت‌ها این بود که در دهه 60 هنوز فرهنگ ازدواج آسان باب بود و جوان‌ها به حداقل‌ها قانع بودند و خیلی زود تشکیل خانواده می‌دادند. اما با گذشت زمان و رسیدن به اواسط دهه هفتاد بحران ازدواج و به دنبال آن بحران‌های جنسی بالا گرفت. سن ازدواج زیاد شد، بیکاری افزایش یافت و فرهنگ‌های تجملاتی وارد زندگی‌ها شد، آن‌جا بود که مسئولان برای اولین بار خودشان را با یک بحران جدی مواجه دیدند و برای حل آن شروع به ارائه طرح‌های مختلف کردند.

 

خانه عفاف 

این طرح جنجالی‌ترین طرحی بوده که از ابتدای انقلاب تا امروز برای حل معضلات جنسی جامعه ارائه شده است. ایده اولیه این طرح در سال 73  شکل گرفت و روی آن تحقیق شد و در سال 81 مطرح شد. بنای طرح سازماندهی قانون‌مند و تحت نظارت زنانی بود که شرایط ازدواج موقت با مردان متقاضی را دارند. این طرح خیلی زود با واکنش‌های تند اقشار مختلف جامعه مواجه شد و با مخالفت رئیس جمهور و مجلس وقت پرونده آن بسته شد.

ازدواج دانشجویی

این طرح اولین بار سال 76 در یکی از دانشگاه‌های تهران اجرا شد و خیلی زود موردپسند جوانان، خانواده‌ها و حکومت قرار گرفت. از آن موقع تا امروز ازدواج دانشجویی راهکاری شده برای پیوند دانشجویانی که می‌خواهند ساده و بدون هزینه سر خانه و زندگی‌شان بروند و از طرف دیگر این حرکت‌شان، مورد تایید جامعه قرار بگیرد و شان اجتماعی درستی داشته باشد. بعد از این طرح بود که خوابگاه‌های دانشجویی متاهلی هم راه‌اندازی شدند.

ازدواج نیمه‌مستقل

این طرح توسط سازمان ملی جوانان و در سال‌های انتهایی دهه هشتاد مطرح شد.  این طرح می‌خواست با تمرکز بر بعد فرهنگی مشکلات جنسی را حل کند، با این ایده که دختر و پسرها در سنین ابتدای جوانی با هم ازدواج کنند و تا زمان آماده شدن برای رفتن به خانه بخت که بازه‌ای 6-5 ساله برآورد شده بود در خانه پدر و مادرهای‌شان و به اصطلاح در عقد بمانند. این طرح هیچ‌وقت مورد پذیرش جامعه قرار نگرفت و حیاتش زیاد دوام نداشت.

وام ازدواج

وام ازدواج جدی‌ترین حرکت برای رفع مانع اقتصادی از سر راه جوان‌ها برای ازدواج است. وام ازدواج سال‌ها قبل و از مبلغ یک میلیون تومان شروع شد، بعدها به 3-2 میلیون تومان رسید. مدتی به 5 میلیون تومان افزایش پیدا کرد ولی خیلی زود با یک پس رفت دوباره روی 3 میلیون تومان قفل شد تا همین یکی دو سال قبل که با دعواهای زیاد بین مسئولان و بانک‌ها به رقم معقول 10 میلیون تومان برای هر زوج رسید. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

سر‌پل‌ذهاب با «ذال» نوشته می‌شود، نه با «ز» زلزله

٩٦/٠٨/٢٥
فتوچاپ

فتوچاپ 512

٩٦/٠٨/٢٥
یادداشت

خدمت خالصانه

٩٦/٠٨/٢٥
تلگجیم

تلگجیم 512

٩٦/٠٨/٢٥
درباره حضور پرتعداد بازیگران در جایگاه اجرا، به بهانه عبدی‌شو

پا تو کفش من نکن!

٩٦/٠٨/٢٥
روایت‌هایی درباره خرده رفتارهای ما در مقایسه با سبک زندگی پیامبر (ص) و امامان‌ معصوم‌مان(ع)

پدران ما و ما

٩٦/٠٨/٢٥
آنتن

جیم بدون نمک!

٩٦/٠٨/٢٥
پایان نامه

مثلا ما همه مقصریم ...

٩٦/٠٨/٢٥
چهره هفته

سوشا در جستجوي پاتريك

٩٦/٠٨/٢٥
درباره جایزه‌های ادبی و کتاب سال ایران به بهانه برگزاری اولین دوره جایزه احمد محمود

قلم های مطلا

٩٦/٠٨/٢٥
جارچی

جارچی 512

٩٦/٠٨/٢٥
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و دقت کردن

٩٦/٠٨/٢٥
کافه جهان نما

اراک، دیاری در مسیر جاده ابریشم...

٩٦/٠٨/٢٥
مهدی برادران رئیس هیئت فوتبال استان خراسان در گفت و گو با جیم خبر داد

به دنبال حذف ورزشگاه ثامن نیستیم

٩٦/٠٨/٢٥
یادداشت

اندر حکمت قیمه و ماست!

٩٦/٠٨/٢٥
شگرد

قبل از فروش گوشی آیفون‌ چه کنیم؟

٩٦/٠٨/٢٥
ذهن زیبا

ذهن زیبا 512

٩٦/٠٨/٢٤
یادداشت

بازار رمالی در فوتبال دودوتا چارتای ساده

٩٦/٠٨/٢٥
گفت‌و‌گو با حجت الاسلام واعظ موسوی درباره سحر و جادو

سحر و جادو دکان است

٩٦/٠٨/٢٥
شاخ هفته

قطار بازی

٩٦/٠٨/٢٥
تبلیغات