خانه‌های عفاف... شاید، اگر، باید؟!
مروری گذرا بر برنامه‌های دولتی برای رفع بحران جنسی جامعه

خانه‌های عفاف... شاید، اگر، باید؟!

نویسنده : فرانک باباپور

چند سال بعد از انقلاب و دهه 60 اولین باری بود که دغدغه ارائه یک راهکار برای حل فشارها و معضلات جنسی جوانان به صورت جدی از تریبون‌های رسمی مطرح شد. آن زمان مسئولان راهکار را در جا انداختن بحث ازدواج موقت می‌دانستند که اگر چه چند باری مطرح شد ولی از طرف جامعه با واکنش منفی روبه‌رو شد و پرونده آن مختومه شد. شاید علت اصلی این مخالفت‌ها این بود که در دهه 60 هنوز فرهنگ ازدواج آسان باب بود و جوان‌ها به حداقل‌ها قانع بودند و خیلی زود تشکیل خانواده می‌دادند. اما با گذشت زمان و رسیدن به اواسط دهه هفتاد بحران ازدواج و به دنبال آن بحران‌های جنسی بالا گرفت. سن ازدواج زیاد شد، بیکاری افزایش یافت و فرهنگ‌های تجملاتی وارد زندگی‌ها شد، آن‌جا بود که مسئولان برای اولین بار خودشان را با یک بحران جدی مواجه دیدند و برای حل آن شروع به ارائه طرح‌های مختلف کردند.

 

خانه عفاف 

این طرح جنجالی‌ترین طرحی بوده که از ابتدای انقلاب تا امروز برای حل معضلات جنسی جامعه ارائه شده است. ایده اولیه این طرح در سال 73  شکل گرفت و روی آن تحقیق شد و در سال 81 مطرح شد. بنای طرح سازماندهی قانون‌مند و تحت نظارت زنانی بود که شرایط ازدواج موقت با مردان متقاضی را دارند. این طرح خیلی زود با واکنش‌های تند اقشار مختلف جامعه مواجه شد و با مخالفت رئیس جمهور و مجلس وقت پرونده آن بسته شد.

ازدواج دانشجویی

این طرح اولین بار سال 76 در یکی از دانشگاه‌های تهران اجرا شد و خیلی زود موردپسند جوانان، خانواده‌ها و حکومت قرار گرفت. از آن موقع تا امروز ازدواج دانشجویی راهکاری شده برای پیوند دانشجویانی که می‌خواهند ساده و بدون هزینه سر خانه و زندگی‌شان بروند و از طرف دیگر این حرکت‌شان، مورد تایید جامعه قرار بگیرد و شان اجتماعی درستی داشته باشد. بعد از این طرح بود که خوابگاه‌های دانشجویی متاهلی هم راه‌اندازی شدند.

ازدواج نیمه‌مستقل

این طرح توسط سازمان ملی جوانان و در سال‌های انتهایی دهه هشتاد مطرح شد.  این طرح می‌خواست با تمرکز بر بعد فرهنگی مشکلات جنسی را حل کند، با این ایده که دختر و پسرها در سنین ابتدای جوانی با هم ازدواج کنند و تا زمان آماده شدن برای رفتن به خانه بخت که بازه‌ای 6-5 ساله برآورد شده بود در خانه پدر و مادرهای‌شان و به اصطلاح در عقد بمانند. این طرح هیچ‌وقت مورد پذیرش جامعه قرار نگرفت و حیاتش زیاد دوام نداشت.

وام ازدواج

وام ازدواج جدی‌ترین حرکت برای رفع مانع اقتصادی از سر راه جوان‌ها برای ازدواج است. وام ازدواج سال‌ها قبل و از مبلغ یک میلیون تومان شروع شد، بعدها به 3-2 میلیون تومان رسید. مدتی به 5 میلیون تومان افزایش پیدا کرد ولی خیلی زود با یک پس رفت دوباره روی 3 میلیون تومان قفل شد تا همین یکی دو سال قبل که با دعواهای زیاد بین مسئولان و بانک‌ها به رقم معقول 10 میلیون تومان برای هر زوج رسید. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
شگرد

چطور بدون اجازه در اینستاگرام تگ نشویم؟

٩٧/٠٧/٢٦
فتوچاپ

فتوچاپ 553

٩٧/٠٧/٢٧
آنتن

ای دودی که می­روی به حلقم ...

٩٧/٠٧/٢٦
شاخ هفته

پیراهن پیچ اسکن گل‌گلی

٩٧/٠٧/٢٧
تلگجیم

تلگرام طلایی 553

٩٧/٠٧/٢٦
نگاهی به افزایش دوربین های موبایل و کاربردشان در عکاسی

#camera_phone

٩٧/٠٧/٢٦
به بهانه محبوبیت فصل سوم سریال دلدادگان

جادوی آقای هادی

٩٧/٠٧/٢٧
5 قدم و چند نکته در مدیریت مصرف مواد غذایی

چطور مفید و به صرفه بخوریم؟

٩٧/٠٧/٢٧
یادداشت

کنار قدم‌های جابر (قسمت سوم)

٩٧/٠٧/٢٧
کاروان پاراآسیایی کشورمان با مجموع 136 مدال، حسابی درخشید

خودباوری در حد تیم ملی

٩٧/٠٧/٢٧
این روزها نه تنها اینستاگرامرها و توئیتری‌ها رابطه دوستانه‌ای با هم ندارند که گاهی لشگرکشی هم می‌کنند

توئیت علیه پست

٩٧/٠٧/٢٧
یادداشت

نانِ توریسم را آجر نکنید

٩٧/٠٧/٢٦
جارچی

جارچی 553

٩٧/٠٧/٢٧
چهره هفته

چهره هفته 553

٩٧/٠٧/٢٦
توئیتری ها

#ورزش

٩٧/٠٧/٢٦
درباره «شاهین ایزدیار» که در مسابقات پاراآسیایی یک فوق ستاره بود

مایکل فلپس ایرانی

٩٧/٠٧/٢٧
یادداشت

توئیتر

٩٧/٠٧/٢٧
ساختنیجات

زمانی برای زیبایی پرده‌ها

٩٧/٠٧/٢٦
یادداشت

درباره رفتار غیرحرفه‌ای لیندا خانم کیانی

٩٧/٠٧/٢٧
یادداشت

دروغ فروشی

٩٧/٠٧/٢٦