گپ جنسی
با نمایش چند فیلم مستند بالاخره سکوت درباره معضلات جنسی تا حدی شکسته شد

گپ جنسی

نویسنده : فرانک باباپور

«بحران جنسی! چه کسی گفته ما بحران جنسی داریم؟! اصلا کی جرات کرده درباره مسائل جنسی صحبت کند؟!» جواب این سوال بیشتر وقت‌ها هیچ‌کس است و به نظر من همین موضوع یعنی بحران جنسی. این روزها و قبل‌تر از این روزها، خیلی از جوان‌ها و نوجوان‌ها بزرگ‌ترین سوال‌هایش درباره مسائل جنسی بود، در جمع‌های دوستانه خیلی وقت‌ها صحبت‌ها درباره این موضوع بود ولی وقتی به محفل‌های رسمی می‌رسیدیم ماجرا فرق می‌کرد، طوری رفتار می‌کردیم که انگار چنین چیزی اصلا وجود خارجی ندارد، در خانواده می‌شد از هر چیزی صحبت کرد به جز فشارهای جنسی که اتفاقا در نوجوانی و جوانی حسابی زیاد می‌شود. خب اگر همین شرایط به تنهایی بحران جنسی نیست پس چیست؟ تازه نمی‌خواهم و شاید بهتر است بگویم نمی‌توانم از شرایط بد جوان‌هایی بگویم که برای رهایی از فشار جنسی در بد وضعیتی گیر افتاده‌اند. اصلا نیازی به گفتنش هم نیست وقتی خودتان بهتر از من می‌دانید. چیزی که می‌خواهم درباره آن بگویم این است که در همان حال که ما مشغول سکوت بودیم یک عده پیدا شدند که دیگر طاقت نیاوردند درباره این مشکل که به نظرم جزو اصلی‌ترین مشکلات ما جوان‌هاست سکوت کنند و این گونه بود که مستندهایی مثل «انقلاب جنسی» و «پول و پورن» طی همین چند ماه گذشته ساخته شد. راستش با دیدن این مستندها ما هم خجالت کشیدیم از سکوت، باید درباره این موضوع حرف زد. در این موضوع ویژه سخت مجالی برای باز کردن ابعاد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی معضلات جنسی نداشتیم و فقط از پنجره گفت‌وگو به آن نیم‌نگاهی انداختیم...

 

 

مروری بر مستندهای تکان‌دهنده اخیر درباره مسائل و معضلات جنسی

از یک پیشنهاد ساده تا پول و پورن

قبل از این‌که درباره مستند‌هایی که به تازگی درباره با مسائل جنسی ساخته شده‌اند بنویسم، باید یک نکته مهم را گوشزد کنم؛ ارزش این مستند‌ها در فتح بابی است که درباره معضلات جنسی انجام داده‌اند وگرنه از لحاظ آماری و تحقیقی آن‌چنان قابل اتکا نیستند و به طور مشخص سازندگان آن سعی کرده‌اند با اطلاعات به دست آمده از تحقیقات میدانی و چیدن یک سناریو معضل را آن‌طور که دیده‌اند مطرح کنند. البته نمی‌شود خرده‌ای هم گرفت، به هر حال ساختن مستند و تحقیق درباره مسائل جنسی در ایران با مقاومت و تابوهای زیادی مواجه است و ساختن همین مستندها هم شاخ غول شکستن به حساب می‌آید. برای تهیه اطلاعات دقیق‌ و قابل استناد باید دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی دست به کار شوند. پس این مستند‌ها را به چشم آمار رسمی نگاه نکنید و آن را به عنوان زاویه دید سازندگان آن‌ها قلمداد کنید نه واقعیت موجود. 

 

پشت صحنه

مستند تکان‌دهنده‌ای است. بعضی جوانان و نوجوانان در این مستند به داشتن رابطه جنسی ناسالم اعتراف می‌کنند و بعضی می‌گویند وقتی نتوانند با دختری رابطه برقرار کنند به سراغ خودارضایی با فیلم‌های پورن می‌روند. در مستند به مواردی اشاره می‌شود که خود ارضایی عادت‌شان شده و بعد از ازدواج هم خودارضایی با این فیلم‌ها را ترجیح می‌دهند. نکته تکان‌دهنده و قابل توجه بین صحبت‌های پسران جوان، سن در برقراری اولین رابطه‌شان است؛ 14-13 سالگی! یعنی وقتی دانش‌آموز مقطع دوم یا سوم راهنمایی بوده‌اند و تنها توقعی که پدر و مادرشان از آن‌ها داشته‌اند، درس خواندن و معدل 20 گرفتن بوده است! از نگاه تورج کلانتری، کارگردان «پشت صحنه» راهکار حل این مشکل، ازدواج زود و آسان است که بخشی از فیلم را هم به آن اختصاص داده است.

 

یک پیشنهاد ساده

این مستند سه قسمتی که به تهیه کنندگی و کارگردانی یاسر عرب ساخته شده، برشی است از چالش‌های پیش روی کودکان و نوجوانان‌مان در حوزه زیست جنسی. این فیلم روایت‌های هشدار دهنده‌ای دارد از تجاوز جنسی در سن‌های پایین و همچنین این فیلم دغدغه اصلی پسران در ارتباط با جنس مخالف را رفع نیاز جنسی ‌می‌داند و دغدغه دختران را داشتن رابطه دوستانه. در این مستند می‌بینیم که نوجوانان نمی‌توانند درباره مشکلات جنسی‌شان از پدر و مادر یا معلم‌شان سوال کنند و از بیان‌ این مسائل خجالت می‌کشند، تازه اگر هم بپرسند سخت‌گیری والدین‌شان بیشتر می‌شود و آنان را محدود می‌کنند. وقتی از دانش‌آموزان دبیرستانی درباره رعایت بهداشت جنسی‌شان سوال می‌شود، هیچ کدام پاسخی ندارند و آموزشی  ندیده‌اند و به سوالات‌شان یا پاسخی داده نشده یا پاسخ اشتباه بوده و همین باعث می‌شود جواب سوالات‌شان را از اینترنت و فضای مجازی و آن جایی که نباید، پیدا کنند. شاید بشود گفت جمله کلیدی این مستند این است: «نیاز جنسی خاموش نمی‌شود، محل تامینش را عوض می‌کند.»

 

انقلاب جنسی

انقلاب جنسی مستندی درباره زیست جنسی جوانان و نوجوانان است که به تازگی و بعد از مدتی توقیف برای خرید اینترنتی عرضه شده است. این مستند به کارگردانی حسین شمقدری ساخته شده که ممکن است او را با مجموعه مستندهای میراث آلبرتا بشناسید. «انقلاب جنسی» به آینده‌ای که در حوزه مسائل جنسی در انتظار جامعه ایرانی است می‌پردازد. این‌که جامعه ایرانی در ابتدای مسیری قرار دارد که ۲۰۰ سال پیش فرهنگ غربی قرار داشته است و اگر شیب تغییرات در مسائل جنسی همین‌گونه پیش برود، خواسته‌های جنسی جوانان ما هم به سمت خواسته‌های جنسی غرب می‌رود. وضعیتی که در آن نه تنها رابطه باز جنسی دختر و پسر عادی می‌شود، بلکه تمایلات جنسی دیگری سر باز می‌کنند که با عقاید شرعی و باورهای انسانی در تضادند و چیزی جز فساد و فحشا نیستند. در نگاه مستندساز ازدواج موقت جزو راهکارهای مهم حل بحران جنسی در ایران است چون تنها صحبت کارشناسی در مستند مربوط به همین موضوع نکاح موقت است. 

 

 

پول و پورن

این مستند جدیدترین مستند ساخته شده در حوزه مسائل جنسی است. «پول و پورن» را مهدی نقویان کارگردانی کرده است و حول جریان ترانزیت سازمان یافته دختران ایرانی به کشورهای دیگر برای سوء استفاده‌های جنسی می‌چرخد و از پشت پرده این صنعت در ایران پرده برمی‌دارد. در بخشی از این مستند سایت انگلیسی زبانی نشان داده می‌شود که عکس دختران ایرانی را برای انتخاب مشتری‌ها قرار می‌دهد تا معلوم شود صادرات جنسی هم از تکنولوژی و دنیای مجازی به خوبی بهره برده است. این مستند شباهت‌های زیادی با مستند «فقر و فحشا» که مسعود ده‌نمکی سال 83 آن را ساخته است دارد و حتی قسمت‌هایی از آن در ابتدای مستند پول و پورن پخش می‌شود. چیزی که این اثر را از «فقر و فحشا» متمایز می‌کند این است که نیاز دخترانی که حاضر به انجام این کار می‌شوند تغییر کرده است. اگر 15-10 سال قبل دختران از سر ناچاری و فقر به این کار تن می‌دادند، این روزها با انگیزه یک شبه پول‌دار شدن، لاکچری بازی و حتی تفریح وارد این صنعت می‌شوند.

نظرات کاربران
کد امنیتی