قلمروی تاریک ذهن تان را کشف کنید
روایت‌هایی درباره ما و راه‌های درمان رنجوری‌های روان‌مان

قلمروی تاریک ذهن تان را کشف کنید

نویسنده : الهام یوسفی

 همه ما در زندگی‌مان مشکلاتی داریم، بعضی‌ها کمتر و بعضی‌ها بیشتر. حقیقت این است که کسی نیست که بتواند ادعا کند که در زندگی شخصی، خانوادگی و دوستانه‌اش، در رابطه با والدین، همسر و همکارانش هیچ مسئله‌ای ندارد. برخی آدم‌ها این مسائل را جدی نمی‌گیرند، یا مدام درگیر عوارض آن هستند، عوارضی مثل افسردگی، اندوه بسیار و پرخاشگری! برخی هم این مسائل را به رسمیت می‌شناسند، به آن فکر می‌کنند و برای حل آن دنبال راهکار می‌گردند. روان ما هم مثل جسم ما، نیازمند توجه و مراقبت است و گاهی حتی بیشتر از جسم ما به این مراقبت محتاج است. این بار می‌خواهیم به بهانه روز بهداشت روان به سراغ روایت‌هایی برویم درباره مسئله‌ای به نام «روان درمانی».

من سنگ صبورم نه درمانگر!
آن طرف میز نشسته و آرام اشک می‌ریزد. از اولین ساعتی که دیدمش تا همین الان که قهوه‌اش هم سرد شده، لحظه‌ای چشم‌هایش خشک نشده است. دیگر طاقتم تمام می‌شود: «خب یه چیزی بگو مرضیه! تو که دیوونم کردی.» اصلا لازم نیست او چیزی بگوید می‌دانم او چند سال است ازدواج کرده و هنوز هم در عقد است. می‌دانم با همسرش مشکل دارد و گیج است. همه این‌ها را چندین و چند بار برایم گفته ‌است. هر بار که خسته شده و کم آورده زنگ زده و با من درد دل کرده و به قول خودش آرام شده‌ است؛ اما مشکلش حل نشده. باز هم امروز همین بازی را تکرار کرده و دوباره می‌خواهد از مشکلات و سختی رابطه و چالش‌هایش برای من بگوید. اما این بار تصمیم دارم به او حالی کنم که به جای درد دل کردن باید برود سراغ درمان کردن خودش و رابطه‌اش. برود پیش مشاور، روانشناس، روانکاو... باید درباره این همه خشم و سرخوردگی با کسی صحبت کند که برایش راه حل دارد، او سنگ صبور نمی‌خواهد، درمانگر می‌خواهد.
رابطه روان درمانی و دیوانگی
«مگه من دیوونم؟» این جمله را هادی با عصبانیت توی صورتم می‌گوید. قطرات آب از دهانش روی صورتم پخش می‌شود. خودم را کنترل می‌کنم و می‌گویم: «نه داداش من! مگه فقط دیوونه‌ها میرن پیش روان‌پزشک. این فکرای قرن بوقی چیه تو مغز تو؟ تو که ماشالا این قدر به روز و...» نمی‌گذارد حرفم تمام شود و داد و فریاد راه می‌اندازد. مثل همیشه خشمش زیادی بالا زده ‌است. اصلا خودش هم نمی‌داند منشا این همه خشمش نسبت به آدم‌ها چیست؟ نسبت به مامان و بابا، به من و دوستانش، به همه شک دارد و با همه درگیر است. بیشتر از همه هم خودش اذیت است. وقتی خشمش تمام می‌شود، وقتی بالاخره حالش خوب می‌شود بیشتر از همه خودش پشیمان است. آن وسط‌ها می‌شنوم که می‌گوید: «اصلا خودت حاضری بری پیش روانشناس؟» این همان جمله‌ای است که منتظرش بودم. می‌گویم: «تو خبر نداری هادی جان! من و احمد دو ساله که شروع کردیم و یک روان درمانگر داریم. فکر می‌کنی ما مشکل نداریم؟ خب ما واسه مشکلمون رفتیم سراغ راه حل.» ناگهان خشمش کم می‌شود. انگار باور نکرده، حالا وقت آن است که بنشینم و مفصل برایش بگویم چقدر این جریان به من و زندگی‌ام کمک کرده ‌است.
برای درمان صبر لازم است
«کاملا مخالفم! اصلا مشاوره رفتن جواب نمی‌ده.» باز نازی مخالفتش را شروع کرد. پیشنهاد من بود که برود پیش مشاور تا مسائلش را با مامان و بابا حل کند اما نازی کلا آدم کم طاقتی است. انتظار داشت همان جلسه اول، مشاور برایش نسخه بپیچد و بعد او بیاید خانه و همه چیز رو به راه شود. به او می‌گویم: «نازی جان! تو که دو- سه جلسه بیشتر نرفتی. والا درمان سرماخوردگی هم بیشتر از این زمان می‌بره. باید تحمل می‌کردی.» بعد برای او توضیح می‌دهم که روان ما بسیار پیچیده است. گاهی مشکل ما آن چیزی نیست که به زبان می‌آوریم، بلکه در لایه‌های عمیق‌تر پنهان شده و ما باید صبر کنیم تا درمانگر آن لایه‌ها را از توی حرف‌های ما بیرون بکشد و بشکافد تا ما به درد اصلی برسیم. حالا دارم او را راضی می‌کنم بگذارد این قلمرو تاریک ذهنش کم کم روشن شود. 
هزینه‌ای که می‌ارزد
می‌گوید طاقتش تمام شده و دنبال کسی می‌گردد که با هر هزینه‌ای شده مشکلش را حل کند. حالا که کارد به استخوانش رسیده دیگر هزینه هم برایش بی‌اهمیت شده ‌است. همان اول که در محل کارش دچار مشکل شده بود و مدام از همه می‌رنجید، من به او پیشنهاد دادم برود سراغ درمان کردن. اما گفت هزینه‌اش زیاد است. حواسش نبود که باید برای این چیزها هم هزینه کند تا روان آرام و سالمی داشته باشد. اگر روانش آرام و سالم باشد می‌تواند بیشتر و بدون حاشیه‌تر کار کند و پول بیشتری هم در بیاورد. اما خیلی از ما نمی‌دانیم کجا و کی باید هزینه کنیم و آن وقت یک ویروس ساده و معمولی در روان‌مان تبدیل می‌شود به یک تومور سرطانی بدخیم که ما را از کار و زندگی می‌اندازد. آن وقت تمام پول‌های دنیا هم برای درمانش کفاف نمی‌دهد.
مشاور اشتباهی بدتر از مشاور نداشتن
ترسیده است، حسابی هم ترسیده. اگر با من مشورت می‌کرد به او می‌گفتم که هر جایی نرود و با هر کسی تمام اسرار زندگی‌اش را در میان نگذارد. حالا که این اتفاق افتاده حسابی ترسیده ‌است. سعی می‌کنم آرام‌اش‌کنم. به او می‌گویم کاش از یک آدم کاردان و درست و حسابی می‌پرسیدی تا یک مشاور مطمئن و حرفه‌ای را معرفی کند. حالا با این تجربه تلخ بعید است قبول کند پیش مشاور دیگری برود. پیشنهاد وقیحانه آن مردک که خودش را به جای مشاور جا زده بود و با آن دم و دستگاه و قیافه موجهش اطمینان جلب می‌کرد باعث شده برای همیشه بدبین شود. خودش می‌گفت اشتباه کردم که تمام رازهای زندگی‌ام را به او گفتم. درباره نیازهایم با او حرف زدم و آن وقت او این پیشنهاد را داد. بیشتر که تحقیق می‌کنم می‌فهمم حسابی کوتاهی کرده که قبلش تحقیق نکرده است. با یک تحقیق ساده می‌توانست بفهمد این مشاور نه مدرک معتبری دارد، نه تحصیلات مرتبطی. فقط ظاهر موجهی دارد که اصلا دلیل خوبی برای اطمینان نیست.
نظرات کاربران
کد امنیتی