نظر شما محترم نیست!

نظر شما محترم نیست!

نویسنده : مهدیه جوادی

تبلیغ عجیب و غیر حرفه‌ای بهنوش بختیاری این هفته برای من سه تا علامت سوال ایجاد کرد. اول این‌که چرا راضی شده در چنین تبلیغ چیپی بازی کند؟ دوم این‌که چرا صاحب آن برند به این خز بازی‌ها تن داده‌ است؟ و سومی هم واکنش عجیب تعدادی از طرفداران بهنوش بختیاری بود. این عده برای حمایت از بهنوش بختیاری جملاتی این‌چنینی می‌نوشتند «به نظرش این تبلیغ خوب بوده و نظر هر کسی محترمه» سوال من هم این است؟ آیا واقعا نظر هر کسی محترم است؟!

این روزها شبکه‌های مجازی جواز برداشته شدن نقاب آدم‌ها را صادر کرده‌است و هر کسی به خودش اجازه می‌دهد نظرش را بدون ملاحظه هیچ فاکتوری ارائه بدهد، همین مسئله باعث قوت گرفتن این طرز تفکر در بین مردم شده است که همه نظرها در فضای غیر مجازی و دور از اینترنت هم می‌تواند همین سر و شکل را داشته باشد. یعنی اصلا مهم نیست نظری که می‌دهیم کارشناسانه است و یا برای توجیه کردنش نیاز به استدلالی داریم، گویا صرفا چون ما دوست داریم و می‌پسندیم پس همه باید به نظر ما احترام بگذارند. البته وقتی این طور فکر کردن صرفا در حد ابراز سلیقه است مشکلی ایجاد نمی‌شود، مثلا خنده‌دار و حتی احمقانه است که از کسی درباره انتخاب طعم بستنی و نظرش درباره رنگ‌ها استدلال بخواهیم اما قطعا باید مواظب نظرهایی باشیم که دارند به عقیده تبدیل می‌شوند و کم‌کم برای ما سبک زندگی می‌سازند.

وقتی فردی که جایگاه فرهنگی در جامعه دارد و بدون شک چشم جوانان زیادی به رفتار اوست کاری می‌کند، تصمیمی می‌گیرد یا چیزی را نشر می‌دهد، نمی‌تواند بیاید راست توی چشم‌ ملت نگاه کند و بگوید هر کس نظری دارد و نظرش محترم است! اتفاقا حرف همین‌جاست؛ نظر همه محترم نیست! قطعا فاصله زیادی بین نظر یک متخصص و یک فرد غیر متخصص هست و خیلی وقت‌ها با پذیرفتن این جمله ساده که «نظر هر کسی محترم است» ممکن است دچار نوعی سوءتفاهم بشویم که عواقب ناجوری برای ما و جامعه‌مان خواهد داشت. متاسفانه این اتفاق برای بسیاری از سلبریتی‌ها می‌افتد که نظرشان را درباره هر موضوعی از علت تجاوز به کودکی بی‌گناه تا مسائل سیاسی ابراز می‌کنند و رفتار غیرحرفه‌ای‌شان را در سایه این حرف‌ها توجیه می‌کنند.

واقعیت این است که این طرز فکر خطرناک است، چون در آینده نه چندان دور با نسلی روبه‌رو خواهیم شد که تنها خودش را به دلیل تصورات و توهمات خودش قبول خواهد داشت و به هیچ آیین و قانونی پایبند نخواهد بود. چه خوب می‌شد اگر افراد تاثیرگذار و کسانی که پایگاه اجتماعی بین مردم دارند کمی دقیق‌تر رفتار کنند و هیچ کس برای توجیه رفتار خودش یا دیگران، از این دست جملات روشنفکرانه‌طور و گول زننده استفاده نکند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
شبکیه

غافلگیری عالیجناب به خاطر وارونگی من و شارمین

٩٦/١٠/٢٨
تلگجیم

تلگجیم 521

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

در مذمت تحصیل و در ستایش بی‌سوادی

٩٦/١٠/٢٨
آنتن

قدرت چانه‌زنی جیمیان!

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

عصر پسافیلتر تلگرام

٩٦/١٠/٢٨
پایان نامه

درآمدزایی با سوسمار کچاپ

٩٦/١٠/٢٨
بازیگری سروش

دیالوگی گوید و از صحنه رود

٩٦/١٠/٢٨
چرا لیسانسه‌ها2 بهترین سریال روی آنتن تلویزیون است؟

لبخند کشدار، قهقهه عمیق

٩٦/١٠/٢٨
چهره هفته

هزینه‌ها با کی بود؟

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

خیریت یک سفر

٩٦/١٠/٢٨
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و مهاجرت معکوس

٩٦/١٠/٢٨
شاخ هفته

و چه زیباست عالم دلم

٩٦/١٠/٢٨
جارچی

جارچی 521

٩٦/١٠/٢٨
ساختنیجات

تابلو بسازید در حد بوندس لیگا‌!

٩٦/١٠/٢٨
مینی

مینی 521

٩٦/١٠/٢٨
خاطرات گرشاسبی‌بزرگ

تو همان ناب‌ترین جاذبه دنیایی

٩٦/١٠/٢٨
ذهن زیبا

ذهن زیبا 521

٩٦/١٠/٢٨
روزنامه نگاری صحت

یک ستون کاملا تکراری

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

سانچی به یک ماموریت طولانی مدت رفته است

٩٦/١٠/٢٨

سروش کتاب باز

٩٦/١٠/٢٨