تمشک طلایی تقدیم می‌شود به...
نگاهی به خزترین تبلیغات تلویزیونی که سوژه شوخی‌های بسیاری شده‌اند

تمشک طلایی تقدیم می‌شود به...

نویسنده : فرانک باباپور

لازم دیدیم به بهانه تبلیغ بی‌نظیر(!) بهنوش بختیاری نگاهی بیندازیم به خزترین تبلیغات تلویزیونی در سال‌های اخیر. تبلیغاتی که به جای خلاقیت و جلوه‌های بصری برای جذب مخاطب، از سیستم وات د فاز و ماذا فازا استفاده می‌کنند و بخش‌های مربوط به زیباشناسی و منطق در مغز مخاطب را چنان می‌پکانند که تا عمر دارد آن تبلیغ را فراموش نمی‌کند.

عطرباز کی بودی تو؟

اين تبليغ با هنرنمایی بهنوش بختیاری مثلا قرار است تبلیغ عطر باشد. در كل بر اصل خنده‌دار بودن استوار است و همان‌طور که گفتیم مهراب قاسم‌خاني را هم از شدت خنده راهی بيمارستان کرد. در كنار آن، اصل وات د فاز بودن را هم رعايت كرده و در جايي از تبليغ، بهنوش بختياري ناگهان روي زمين مي‌افتد كه كارشناسان مي‌گويند به خاطر اصابت گلوله يك تك تيرانداز از مغازه روبه‌رويي بوده است!

راحت از جيب درمياد

اين عبارت به عنوان بهترين مزيت گوشي‌هاي جي‌ال‌ايكس استفاده شد و آن‌قدر همه اصول تمشكي و زرشكي تبليغاتي را داشت كه باعث شد با دبه و سنگ پا هم مقايسه شود و متاسفانه از هر دو عقب بماند!

آفتابگردون آوردیم دخترتونو بردیم

یکی از بدترین تبلیغاتی که دیده‌ شده مربوط به یک تخمه آفتابگردان است. سازندگان این تبليغات مي‌خواستند بگويند خيلي كار درست هستند و انگار هيچ راهي نداشتند به جز اين‌كه وارد خواستگاري شوند تا بگويند آن‌قدر خوب و خوشمزه هستند كه پدر عروس دخترش را در عوض یک بسته تخمه دو دستي تقديم مي‌كند! انگار پدران سرزمين ما دختر مي‌آورند تا مبادله كالا با كالاي‌شان را راحت‌تر و با جنس مرغوب‌تر انجام بدهند!

سايپا، اسطوره اعتماد به نفس

نمي‌دانم سايپا چند تبليغ براي پرايد ساخته، ولي يك تبليغي بود كه يك خانواده در حال سفر در جاده هستند و در جايي از جاده كارگران مشغول كارند و جاده به علتي مسدود شده. در همين حين تلفن آقاي راننده زنگ مي‌خورد و راننده خم مي‌شود تا تلفن را از زير پدال‌ها پيدا كند. اين‌جا صحنه حساس مي‌شود و هر لحظه ممكن است با كارگران تصادف كند كه يكهو سرش را بالا مي‌آورد و در دو ميليمتري كارگران ترمز مي‌گيرد. حالا گذشته از اين قدرت ترمز پرايد، وقتي شيشه‌هاي ماشين پايين مي‌آيند، هواي مطبوع داخل بيرون مي‌رود و حالي به كارگران آفتاب خورده مي‌دهد! انگار ما نمي‌دانيم تصادفات جاده‌اي بيشتر مربوط به كدام خودروهاست و وقتي كولر را روشن مي‌كنيم در صندوق عقب باز مي‌شود!

سبك زندگي طورانه

تبليغ چشم چراني را ديده‌ايد؟ هماني كه پسري توي كافي‌شاپ نشسته و دارد دختر و زن مردم را ديد مي‌زند، بعد ناگهان دوباره تك تيراندازي از مغازه روبه‌رويي چشم‌هايش را نشانه مي‌گيرد و با چشم‌هاي خونين و مالين مي‌افتد! آن تبليغ خانم دو رو را كه در يك صحنه، از زندگي مي‌نالد و در صحنه بعد خدا را شكر مي‌كند چطور؟ درست كه هر دوي اين‌ها می‌خواستند مضامین مهم و درستی را يادآوري کنند اما آن‌قدر شيوه‌شان بد بود كه باعث شد براي‌شان جوك بسازند و به بازيگران تبليغ و سازندگان‌شان بخندند!

نظرات کاربران
کد امنیتی