جارچی 507
جارچی

جارچی 507

نویسنده : ایمان فروزان نیا-مهدیه جوادی-فرانک باباپور

همه هزينه‌هاي شهرداري براي تو!

در فضاي مجازي يك نامه‌اي از شهرداري رشت پخش شده بود كه در آن فرامرز جمشيدپور نامه‌اي نوشته به مهندس جمشيدپور سرپرست شهرداري رشت و از او تقاضاي يك ملك در فلان محله را كرده! شايد بگوييد عجب پارتي بازي‌اي و طرف تا فاميلش شهردار شده ازش ملك خواسته كه بايد بگويم زود قضاوت نكنيد، طرف فاميلش نبوده، خودش بوده! يعني خودش به خودش نامه نوشته و تقاضاي ملك كرده و خودش هم ديده، به به عجب شخص باكمالاتي، حيف است به خودش خانه ندهد و با كمال ميل موافقت كرده و پايينش هم نوشته: «تو پادشاه مني، تو عشق مني، قربونت برم الهي، اصلا همه شهر و هزينه‌هاي شهرداري براي تو!» بعد من هنوز به تنها موفقيت چشمگيرم در 8 سالگي مي‌نازم كه رفتم بقالي لواشك خريدم و دوتا لواشك به هم چسبيده در يك بسته بود! وجدانن خدا هم مي‌داند كي را كجا بگذارد و چه كاره كند! اگر من شهردار شده بودم هم احتمالا به خودكار زنجيري روي ميزم دلم خوش مي‌شد و روزي چند بار دور انگشت مي‌چرخاندم و كيف مي‌كردم، يا با چسب نواري‌ام اسكناس‌هاي پاره‌اي كه از تاكسي گرفته بودم چسب مي‌زدم و منتظر بودم شيطان بيايد بزند روي شانه‌ام و بگويد بابا تو ديگه كي هستي؟!

مفسدا رو کجا گذاشتی؟

چند سال پیش مسئولان ادعا می‌کردند که اسامی مفسدان را توی جیب‌شان دارند و ممکن است هر لحظه دست در جیب‌شان بکنند و یکهو بکشند بیرون که بعد از گذشت چند سال متوجه شدیم منظور از داشتن اسامی در جیب کت همان دفترچه تلفن گوشی موبایل‌شان بوده است و معاون اول و مشاور و کارچاق‌کن‌های دور و برشان افتادند زندان. حالا چند سال از آن ماجرا گذشته و همین چند روز قبل اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در جمعی گفته: «من بیشتر از دیگران می‌دانم فساد به کجا رخنه کرده است.» یک جوری هم این جمله را سفت و محکم گفته که هیچ کس رویش نشده بپرسد پس چرا برادر خودتان که موسس بانک گردشگری است بازداشت شده! این که دیگر داداش دولت قبل نبوده؟ علی ایحال آدم یکجوری از رخنه فساد نگران می‌شود که می‌ترسد شب از توی کمد رخت‌خواب دو تا متکا بردارد بگذارد زیر سرش، ممکن است تا در کمد را باز می‌کنی یکهو دو تا مفسد اقتصادی بیفتند وسط اتاق، آن وقت خر بیار باقالی بار کن.

اين دهه شصتي‌هاي طفلكي

خبر كوتاه بود و شوكه‌كننده: «ایران تا سال 2025 میلادی رکورد سالمندی دنیا را می‌شکند!» حالا يك مقدار شوكه بشويد دل گوينده خبر نشكند! شوكه شو عمو ببينه! آفرين! بله اين دهه شصتي‌هاي بيچاره به هر سني پا مي‌گذارند ركورد بدبختي را مي‌زنند! در بچگي كه آن‌قدر زياد بودند و اقتصاد ايران مشكل داشت، هم غذا به‌شان نمي‌رسيد، هم توي مدرسه نيمكت نداشتند و هم لباس خواهر و برادر بزرگ‌شان را مي‌پوشيدند. در سن ازدواج هم به قدري زياد بودند كه كيس‌هاي ازدواج مناسب‌شان زود تمام شد و دهه هفتادي‌ها هم سر و سامان گرفتند ولي اين‌ها نه. حالا هم كه پيش‌بيني كرده‌اند وقتي به پيري برسند ايران ركورد سالمندي دنيا را مي‌زند و از هر سه نفر يك نفر پير است كه بايد بگوييم در واقع آن يك نفر دهه شصتي است و اگر تا قبل از اين مشكل پستانك و خوراك و پوشاك و كيس ازدواج داشتند، آن موقع مشكلات جدي‌تري خواهند داشت! مثلا مشكل نداشتن ليوان آب براي گذاشتن دندان مصنوعي، مشكل بودجه نداشتن دولت براي دادن حقوق بازنشستگي، مشكل نبود نيمكت توي پارك براي نشستن و زدن زير آواز و مشكل نداشتن نوه براي دادن شكلات و نخود كشمش ته جيب!

سیگار نخی چند؟

 همین‌طور که دارید شبکه‌های اجتماعی را بالا و پایین می‌کنید و از حال و هوای پاییز لذت می‌برید و عکس‌های با ژست روشنفکرانه سیگار به دست با زمینه برگ‌های پاییزی و بارانی را لایک می‌کنید، بدانید و آگاه باشید که هر روز 150 ایرانی بر اثر مصرف دخانیات می‌میرند و گویا در هفته گذشته سخنگوی وزارت بهداشت علت استفاده بیش از حد ایرانیان از دخانیات را پیدا کرده است؛ او آماری داده مبنی بر این‌که ایران ارزان‌ترین قیمت فروش سیگار را دارد. با این استدلال می‌شود فهمید ما همیشه در اشتباه بودیم که فکر می‌کردیم علت مشکلات‌مان گرانی است، در حالی که این ارزانی بوده که با تبر به کمر جامعه می‌کوبیده، لذا از مسئولان که عمق نگاه‌شان 20-10 کیلومتر از ما بیشتر است و مدت‌هاست که برای‌شان روشن شده اشکال کار از ارزانی است و با تمام قوا سعی در رفع این مشکل داشته‌اند، تشکر می‌کنیم. (سیگار ارزانش را که قرار است گران شود روشن می‌کند و در افق محو می‌شود)

 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
شگرد

چطور بدون اجازه در اینستاگرام تگ نشویم؟

٩٧/٠٧/٢٦
فتوچاپ

فتوچاپ 553

٩٧/٠٧/٢٧
آنتن

ای دودی که می­روی به حلقم ...

٩٧/٠٧/٢٦
شاخ هفته

پیراهن پیچ اسکن گل‌گلی

٩٧/٠٧/٢٧
تلگجیم

تلگرام طلایی 553

٩٧/٠٧/٢٦
نگاهی به افزایش دوربین های موبایل و کاربردشان در عکاسی

#camera_phone

٩٧/٠٧/٢٦
به بهانه محبوبیت فصل سوم سریال دلدادگان

جادوی آقای هادی

٩٧/٠٧/٢٧
5 قدم و چند نکته در مدیریت مصرف مواد غذایی

چطور مفید و به صرفه بخوریم؟

٩٧/٠٧/٢٧
یادداشت

کنار قدم‌های جابر (قسمت سوم)

٩٧/٠٧/٢٧
کاروان پاراآسیایی کشورمان با مجموع 136 مدال، حسابی درخشید

خودباوری در حد تیم ملی

٩٧/٠٧/٢٧
این روزها نه تنها اینستاگرامرها و توئیتری‌ها رابطه دوستانه‌ای با هم ندارند که گاهی لشگرکشی هم می‌کنند

توئیت علیه پست

٩٧/٠٧/٢٧
یادداشت

نانِ توریسم را آجر نکنید

٩٧/٠٧/٢٦
جارچی

جارچی 553

٩٧/٠٧/٢٧
چهره هفته

چهره هفته 553

٩٧/٠٧/٢٦
توئیتری ها

#ورزش

٩٧/٠٧/٢٦
درباره «شاهین ایزدیار» که در مسابقات پاراآسیایی یک فوق ستاره بود

مایکل فلپس ایرانی

٩٧/٠٧/٢٧
یادداشت

توئیتر

٩٧/٠٧/٢٧
ساختنیجات

زمانی برای زیبایی پرده‌ها

٩٧/٠٧/٢٦
یادداشت

درباره رفتار غیرحرفه‌ای لیندا خانم کیانی

٩٧/٠٧/٢٧
یادداشت

دروغ فروشی

٩٧/٠٧/٢٦