جارچی 507
جارچی

جارچی 507

نویسنده : ایمان فروزان نیا-مهدیه جوادی-فرانک باباپور

همه هزينه‌هاي شهرداري براي تو!

در فضاي مجازي يك نامه‌اي از شهرداري رشت پخش شده بود كه در آن فرامرز جمشيدپور نامه‌اي نوشته به مهندس جمشيدپور سرپرست شهرداري رشت و از او تقاضاي يك ملك در فلان محله را كرده! شايد بگوييد عجب پارتي بازي‌اي و طرف تا فاميلش شهردار شده ازش ملك خواسته كه بايد بگويم زود قضاوت نكنيد، طرف فاميلش نبوده، خودش بوده! يعني خودش به خودش نامه نوشته و تقاضاي ملك كرده و خودش هم ديده، به به عجب شخص باكمالاتي، حيف است به خودش خانه ندهد و با كمال ميل موافقت كرده و پايينش هم نوشته: «تو پادشاه مني، تو عشق مني، قربونت برم الهي، اصلا همه شهر و هزينه‌هاي شهرداري براي تو!» بعد من هنوز به تنها موفقيت چشمگيرم در 8 سالگي مي‌نازم كه رفتم بقالي لواشك خريدم و دوتا لواشك به هم چسبيده در يك بسته بود! وجدانن خدا هم مي‌داند كي را كجا بگذارد و چه كاره كند! اگر من شهردار شده بودم هم احتمالا به خودكار زنجيري روي ميزم دلم خوش مي‌شد و روزي چند بار دور انگشت مي‌چرخاندم و كيف مي‌كردم، يا با چسب نواري‌ام اسكناس‌هاي پاره‌اي كه از تاكسي گرفته بودم چسب مي‌زدم و منتظر بودم شيطان بيايد بزند روي شانه‌ام و بگويد بابا تو ديگه كي هستي؟!

مفسدا رو کجا گذاشتی؟

چند سال پیش مسئولان ادعا می‌کردند که اسامی مفسدان را توی جیب‌شان دارند و ممکن است هر لحظه دست در جیب‌شان بکنند و یکهو بکشند بیرون که بعد از گذشت چند سال متوجه شدیم منظور از داشتن اسامی در جیب کت همان دفترچه تلفن گوشی موبایل‌شان بوده است و معاون اول و مشاور و کارچاق‌کن‌های دور و برشان افتادند زندان. حالا چند سال از آن ماجرا گذشته و همین چند روز قبل اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در جمعی گفته: «من بیشتر از دیگران می‌دانم فساد به کجا رخنه کرده است.» یک جوری هم این جمله را سفت و محکم گفته که هیچ کس رویش نشده بپرسد پس چرا برادر خودتان که موسس بانک گردشگری است بازداشت شده! این که دیگر داداش دولت قبل نبوده؟ علی ایحال آدم یکجوری از رخنه فساد نگران می‌شود که می‌ترسد شب از توی کمد رخت‌خواب دو تا متکا بردارد بگذارد زیر سرش، ممکن است تا در کمد را باز می‌کنی یکهو دو تا مفسد اقتصادی بیفتند وسط اتاق، آن وقت خر بیار باقالی بار کن.

اين دهه شصتي‌هاي طفلكي

خبر كوتاه بود و شوكه‌كننده: «ایران تا سال 2025 میلادی رکورد سالمندی دنیا را می‌شکند!» حالا يك مقدار شوكه بشويد دل گوينده خبر نشكند! شوكه شو عمو ببينه! آفرين! بله اين دهه شصتي‌هاي بيچاره به هر سني پا مي‌گذارند ركورد بدبختي را مي‌زنند! در بچگي كه آن‌قدر زياد بودند و اقتصاد ايران مشكل داشت، هم غذا به‌شان نمي‌رسيد، هم توي مدرسه نيمكت نداشتند و هم لباس خواهر و برادر بزرگ‌شان را مي‌پوشيدند. در سن ازدواج هم به قدري زياد بودند كه كيس‌هاي ازدواج مناسب‌شان زود تمام شد و دهه هفتادي‌ها هم سر و سامان گرفتند ولي اين‌ها نه. حالا هم كه پيش‌بيني كرده‌اند وقتي به پيري برسند ايران ركورد سالمندي دنيا را مي‌زند و از هر سه نفر يك نفر پير است كه بايد بگوييم در واقع آن يك نفر دهه شصتي است و اگر تا قبل از اين مشكل پستانك و خوراك و پوشاك و كيس ازدواج داشتند، آن موقع مشكلات جدي‌تري خواهند داشت! مثلا مشكل نداشتن ليوان آب براي گذاشتن دندان مصنوعي، مشكل بودجه نداشتن دولت براي دادن حقوق بازنشستگي، مشكل نبود نيمكت توي پارك براي نشستن و زدن زير آواز و مشكل نداشتن نوه براي دادن شكلات و نخود كشمش ته جيب!

سیگار نخی چند؟

 همین‌طور که دارید شبکه‌های اجتماعی را بالا و پایین می‌کنید و از حال و هوای پاییز لذت می‌برید و عکس‌های با ژست روشنفکرانه سیگار به دست با زمینه برگ‌های پاییزی و بارانی را لایک می‌کنید، بدانید و آگاه باشید که هر روز 150 ایرانی بر اثر مصرف دخانیات می‌میرند و گویا در هفته گذشته سخنگوی وزارت بهداشت علت استفاده بیش از حد ایرانیان از دخانیات را پیدا کرده است؛ او آماری داده مبنی بر این‌که ایران ارزان‌ترین قیمت فروش سیگار را دارد. با این استدلال می‌شود فهمید ما همیشه در اشتباه بودیم که فکر می‌کردیم علت مشکلات‌مان گرانی است، در حالی که این ارزانی بوده که با تبر به کمر جامعه می‌کوبیده، لذا از مسئولان که عمق نگاه‌شان 20-10 کیلومتر از ما بیشتر است و مدت‌هاست که برای‌شان روشن شده اشکال کار از ارزانی است و با تمام قوا سعی در رفع این مشکل داشته‌اند، تشکر می‌کنیم. (سیگار ارزانش را که قرار است گران شود روشن می‌کند و در افق محو می‌شود)

 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگجیم 521

٩٦/١٠/٢٨
چهره هفته

هزینه‌ها با کی بود؟

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

عصر پسافیلتر تلگرام

٩٦/١٠/٢٨
خاطرات گرشاسبی‌بزرگ

تو همان ناب‌ترین جاذبه دنیایی

٩٦/١٠/٢٨
جارچی

جارچی 521

٩٦/١٠/٢٨
بازیگری سروش

دیالوگی گوید و از صحنه رود

٩٦/١٠/٢٨
مینی

مینی 521

٩٦/١٠/٢٨
پایان نامه

درآمدزایی با سوسمار کچاپ

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

در مذمت تحصیل و در ستایش بی‌سوادی

٩٦/١٠/٢٨
شاخ هفته

و چه زیباست عالم دلم

٩٦/١٠/٢٨
شبکیه

غافلگیری عالیجناب به خاطر وارونگی من و شارمین

٩٦/١٠/٢٨
چرا لیسانسه‌ها2 بهترین سریال روی آنتن تلویزیون است؟

لبخند کشدار، قهقهه عمیق

٩٦/١٠/٢٨
آنتن

قدرت چانه‌زنی جیمیان!

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

سانچی به یک ماموریت طولانی مدت رفته است

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

خیریت یک سفر

٩٦/١٠/٢٨
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و مهاجرت معکوس

٩٦/١٠/٢٨
ذهن زیبا

ذهن زیبا 521

٩٦/١٠/٢٨
روزنامه نگاری صحت

یک ستون کاملا تکراری

٩٦/١٠/٢٨

سروش کتاب باز

٩٦/١٠/٢٨
ساختنیجات

تابلو بسازید در حد بوندس لیگا‌!

٩٦/١٠/٢٨