دسته +60 سال
نگاهی به موفقیت مربیان سن و سال داری که نشان دادند، سن همه چیز نیست!

دسته +60 سال

نویسنده : علیرضا گرانپایه

هواداران استقلال حق داشتند که جا بخورند! چه کسی فکرش را می‌کرد، وقتی حرف از برند شوستر، فاتح تریم و دالیچ به میان بیاید، مدیران آبی، شفر آلمانی را روی نیمکت تیم‌شان قرار دهند. در کنار کارنامه معمولی شفر در چند سال اخیر و حضورش در تایلند و آذربایجان، سن بالای او هم بدجور مورد انتقاد رسانه‌ها قرار گرفت. او 22 سال از منصوریان 45 ساله پیرتر بود ولی خب واقعا سن بالای یک مربی چقدر می‌تواند هواداران یک تیم را ناامید کند؟ بگذارید برایتان نام‌هایی را بررسی کنیم که در دنیای مربی‌گری هم ثابت کردند که دود از کنده بلند می‌شود. مربیان هم نسل شفر که موفقیت را جشن گرفتند.

 

سرالکس فرگوسن 69 ساله

  قهرمانی در لیگ انگلیس

بهترین نمونه برای اثبات موفقیت مربیان در سن بالا، فرگوسن بزرگ است. او در طول 26 سالی که بر روی نیمکت منچستری‌ها نشست، 38 جام مختلف برای شیاطین سرخ کسب کرد ولی بگذارید ما درباره چند سال آخر حضورش در منچستر حرف بزنیم. وقتی او در سال 2012 توانست قهرمانی لیگ انگلیس را در 69 سالگی جشن بگیرد. فرگوسن 4 سال قبل از این هم توانسته بود، قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شود. او در فاصله 65 تا 69 سالگی‌اش دو بار دیگر هم قهرمان لیگ انگلیس شد. درست در سن و سالی که شفر به استقلال آمده است. 

 

جیووانی تراپاتونی 73 ساله

حضور ایرلند در جام ملت‌های اروپا

پیرمرد دوست داشتنی فوتبال ایتالیا که روزگاری با اینتر توانسته بود قهرمان لیگ ایتالیا و جام یوفا شود، سال 2008 تصمیم گرفت در 69 سالگی به عنوان مربی روی نیمکت تیم ملی ایرلند بنشیند. او درست در روزهایی که همه از پایان نسل طلایی تیم ملی ایرلند حرف می‌زدند، توانست ایرلند را به مرحله نهایی جام ملت‌های اروپا 2012 برساند. البته ماجراجویی تراپاتونی در ایرلند زمانی می‌توانست جذاب‌تر شود که داور مسابقه خطای هند تیری آنری را می‌دید و این تیم می‌توانست به جام جهانی هم راه پیدا کند ولی خب شانس و اقبال با تراپاتونی یار نبود تا او بتواند موفقیت‌های دنیای مربی‌گری‌اش را در دهه هفتم زندگی‌اش به اوج برساند.

  

اتو ریهاگل 66 ساله

 قهرمانی در جام ملت‌های اروپا

قبل از این‌که مربی سخت‌گیر آلمانی در سال 2001، بر روی نیمکت یونان بنشیند، هیچ کسی فکرش را هم نمی‌کرد که قرار است نام ریهاگل در تاریخ فوتبال دنیا ثبت شود. شاید خود او هم آمده بود که سال‌های آخر کار خود را در یک محیط آرام سپری کند ولی جام ملت‌های اروپا 2004 را با نام خودش پیوند داد. آن‌ها توانستند در خاک پرتغال، رونالدو و ستاره‌های دیگری مثل فیگو، گومش، کاستاکورتا و ... را شکست دهند و بر بام فوتبال اروپا بایستند. اتو ریهاگل 6 سال بعد با یونان به جام جهانی آفریقای جنوبی رفت تا بتواند با ۷۱ سال و ۱۰ ماه و ۱۳ روز به عنوان پیرترین مربی تاریخ جام جهانی انتخاب شود.

  

 

کلودیو رانیری 64 ساله

 قهرمانی در لیگ برتر انگلیس

او مربی همیشه بازنده‌ای بود که بارها نتایج ضعیفش مورد تمسخر مربیان و رسانه‌های ورزشی قرار گرفته بود. شاید به همین دلیل به تمام بازیکنانش قول پیتزای بعد از هر پیروزی را داده بود، چون فکرش را هم نمی‌کرد که در طول فصل باید بارها و بارها این کار را انجام دهد. رانیری در روزهایی که همه او را به بازنشستگی تشویق می‌کردند، توانست قهرمانی لیگ انگلیس را با لسترسیتی جشن بگیرد. تیمی که تا فصل گذشته به زور در بین 10 تیم بالای جدول قرار می‌گرفت. می‌گویند او و تیمش توانستند عجیب‌ترین اتفاق ورزشی قرن را رقم بزنند! بله درست در 66 سالگی، رانیری و پسرانش به تاریخ پیوستند.

  

مارچلو لیپی 66 ساله

 قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا

لیپی با ایتالیا قهرمان جام جهانی 2006 آلمان شد و یوونتوس را قهرمان ایتالیا و اروپا کرد. ولی ما می‌خواهیم از روزهای قبل از حضور او در تیم ملی چین حرف بزنیم. وقتی به تیم باشگاهی گوانگژو رفت تا در کنار جذابیت تبلیغاتی، تئوری‌های خود در فوتبال را هم به این کشور تزریق کند. او نه تنها گوانگژو را قهرمان لیگ چین کرد که بر بام آسیا هم نشاند. درست در 66 سالگی، همان زمانی که هر مربی دلش می‌خواهد زودتر بازنشسته شود. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
تلگجیم

تلگجیم 521

٩٦/١٠/٢٨
چهره هفته

هزینه‌ها با کی بود؟

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

عصر پسافیلتر تلگرام

٩٦/١٠/٢٨
خاطرات گرشاسبی‌بزرگ

تو همان ناب‌ترین جاذبه دنیایی

٩٦/١٠/٢٨
جارچی

جارچی 521

٩٦/١٠/٢٨
بازیگری سروش

دیالوگی گوید و از صحنه رود

٩٦/١٠/٢٨
مینی

مینی 521

٩٦/١٠/٢٨
پایان نامه

درآمدزایی با سوسمار کچاپ

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

در مذمت تحصیل و در ستایش بی‌سوادی

٩٦/١٠/٢٨
شاخ هفته

و چه زیباست عالم دلم

٩٦/١٠/٢٨
شبکیه

غافلگیری عالیجناب به خاطر وارونگی من و شارمین

٩٦/١٠/٢٨
چرا لیسانسه‌ها2 بهترین سریال روی آنتن تلویزیون است؟

لبخند کشدار، قهقهه عمیق

٩٦/١٠/٢٨
آنتن

قدرت چانه‌زنی جیمیان!

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

سانچی به یک ماموریت طولانی مدت رفته است

٩٦/١٠/٢٨
یادداشت

خیریت یک سفر

٩٦/١٠/٢٨
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و مهاجرت معکوس

٩٦/١٠/٢٨
ذهن زیبا

ذهن زیبا 521

٩٦/١٠/٢٨
روزنامه نگاری صحت

یک ستون کاملا تکراری

٩٦/١٠/٢٨

سروش کتاب باز

٩٦/١٠/٢٨
ساختنیجات

تابلو بسازید در حد بوندس لیگا‌!

٩٦/١٠/٢٨