پسا اخراج!
پاسخ به یک سوال مهم؛ آیا استقلالی‌ها بعد از اخراج مربی، توانستند روند نتیجه‌گیری خود را تغییر دهند؟!

پسا اخراج!

نویسنده : علیرضا گرانپایه

استقلالی‌ها در طول تاریخ لیگ برتر تنها دو بار در میانه راه دست به تغییر مربی زده‌اند. این آمار برای یک تیم لیگ برتری، واقعا ایده‌آل است. حالا که منصوریان با نتایجش مدیران آبی‌ها را مجبور کرد که برای بار سوم، تغییر نیمکت این تیم را کلید بزنند، بد نیست که به سراغ دو تغییر سال‌های نه چندان دور استقلال برویم و نتایج این تیم قبل و بعد از تغییر را مقایسه کنیم. مقایسه‌ای که احتمالا امید هواداران استقلال برای موفقیت در این فصل را ناامید می‌کند.

رولاند کخ؛ تجربه تلخ آلمانی
آخرین باری که یک مربی خارجی روی نیمکت استقلال نشسته است به دومین دوره لیگ برتر برمی‌گردد. جایی که رولاند کخ آلمانی با سابقه دستیاری کریستوفر دام معروف به استقلال آمد ولی روزهای کابوس‌وار آبی‌ها خیلی زود شروع شد. هر چند استقلال در سه هفته ابتدایی دو باخت مقابل سپاهان و نفت آبادان را تجربه کرد ولی روند نتیجه‌گیری آن‌ها آنقدر بالا و پایین داشت که هجده بازی به کخ فرصت داده شد. تیم او ۷ بار برنده از زمین خارج شد، ۷ بار مساوی کرد و ۴ بار شکست خورد تا فتح ا...‌زاده حکم اخراج مربی آلمانی خود را صادر کند. جواد زرینچه روی نیمکت استقلال بحران زده نشست ولی عمر او تنها 4 مسابقه بود، سه باخت و یک تساوی، خیلی زود نسخه زرینچه را هم پیچید تا دوباره نام منصور پورحیدری به میان بیاید. منصورخان 4 هفته فرصت داشت تا دستی به سر و روی تیم بکشد ولی او هم با 3 باخت و یک پیروزی، تیم را به آخر خط لیگ رساند. در نهایت تیم استقلال پس از تیم های سپاهان، پاس، پرسپولیس، فجر سپاسی، پیکان، سایپا، فولاد و ذوب آهن در لیگی که با ۱۴ تیم برگزار می شد به جایگاهی بهتر از نهم دست پیدا نکرد و تنها ۵ تیم برق شیراز، استقلال اهواز، ابومسلم، صنعت نفت و ملوان پایین‌تر از آن در جدول قرار گرفتند. جالب اینجاست وقتی آخر فصل از فتح الله‌زاده پرسیدند آیا برکناری کخ در آن مقطع که هنوز فصل به اتمام نرسیده بود کار درستی بود؟ گفت: دیکته ننوشته غلط ندارد، ما باید این کار را می‌کردیم تا زمان نشان دهد برکناری کخ اشتباه بود وگرنه من خودم همان موقع می‌دانستم که نباید این کار را می‌کردم.
ناصر حجازی؛ مرگ محبوبیت
ناصر حجازی شهریور سال 86 برای دومین بار به نیمکت استقلال رسید تا هواداران آبی‌ها به آرزوی خود برسند. جمعیتی که آن سال برای تمرین‌های پیش فصل به کمپ استقلال آمد، همه رسانه‌های ورزشی را شگفت‌زده کرد ولی همین هواداران تنها 14 هفته طاقت آوردند تا ناصرخان باز هم با حکم فتح ا...‌زاده با ۵ پیروزی، ۵ تساوی و ۴ شکست به کار خودش در تیم پایان بدهد. حالا نوبت به فیروز کریمی رسید تا نقش ناجی را بازی کند ولی او هم با 6 پیروزی، ۵ مساوی و ۹ شکست در کارنامه، استقلال را با 43 امتیاز به جایگاه سیزدهم لیگ هجده تیمی رساند و البته صحنه‌های تاریخی مثل دواندن بازیکنان بعد از مسابقه داخل زمین را رقم زد! جالب اینجاست که در این دوره از لیگ هم مثل سال 81 که رولاند کخ اخراج شد، مدیریت استقلال بعد از مسابقات لیگ برای جام حذفی به امیر قلعه‌نویی سپرده شد تا بتواند آبی‌ها را هر دو سال قهرمان این جام کند.
نتیجه‌گیری ساده
خب شما هم متوجه شده‌اید که حداقل تا به حال در استقلال، داستان شوک تغییر مربی هیچگاه جواب نداده است و روند نتیجه‌گیری نه تنها با تغییر مربی بهتر نشده که بدتر هم شده است. مثلا با یک تحلیل آماری ساده متوجه می‌شوید رولند کخ قبل از برکناری از استقلال در لیگ دوم ۳۹% امتیازها را گرفته بود اما جواد زرینچه صفر و منصور پورحیدری تنها ۲۵% امتیازهای ممکن بعد از کخ را کسب کرد. زنده یاد ناصر حجازی هم در مدت حضورش روی نیمکت استقلال ۳۶% امتیازهای ممکن را کسب کرده بود اما فیروز کریمی نتوانست بیشتر از ۳۳% امتیازهای ممکن را به دست آورد. حالا باید منتظر بمانیم و ببنیم که هواداران استقلال باید دوباره مثل دو تغییر قبل، پنجم شدن تیم‌شان از پایین جدول را شاهد باشند. یعنی اگر همه چیز بخواهد مثل گذشته اتفاق بیفتد، آبی‌ها باید در رده یازدهم به کارشان در لیگ پایان دهند! اتفاق تلخی که البته با توجه به شواهد کاملا امکان پذیر به نظر می‌رسد.
نظرات کاربران
کد امنیتی