این شبِ ۳۱ شهریور لعنتی!

این شبِ ۳۱ شهریور لعنتی!

نویسنده : الهام حبشی

خیلی از معلم‌ها هم مثل دانش‌آموزان فوبیای اول مهر دارند، ولی جور دیگری. این خاطره شفاهی را از معلمی بخوانید که بیش از دو دهه معلم کلاس اول است:

آدم‌ها بعد از یکی دو بار انجام کارهای سخت و استرس‌زا، کم‌کم ترس و اضطراب‌شان از بین می‌رود. اما این اصل گاهی برای بعضی کارها صدق نمی‌کند، برای من هم شرایطی وجود دارد که پس از بارها تجربه کردنش، باز هم نتوانسته‌ام با آن بدون استرس مواجه شوم. هر سال روز 31 شهریور برای من روز مهمی است. روزی که قرار است به عنوان اولین معلم زندگی آدم‌های زیادی راهی دبستان بشوم و این اولین بودن برایم بیش از اندازه هیجان‌انگیز است، آن‌قدر که ۲۲ سال است شب قبل از دیدار با کلاس اولی‌هایم، تا دم‌دم‌های صبح خواب به چشمم نمی‌آید و مدام از این پهلو به آن پهلو می‌شوم. صبح هم با این‌که خانم مدیر می‌گوید ساعت 8 در مدرسه باشم، از ساعت 6 در اتاق معلم‌ها حاضر می‌شوم!

به نظرم شیرین‌ترین مقطعی که یک معلم می‌تواند در روزهای معلم بودنش تجربه کند، مقطع اول دبستان است. سر و کله زدن با اول دبستانی‌ها به همان اندازه که دشوار است، موهبت بزرگی است، موهبت اولین بودن. من این موقعیت را دارم که بچه‌ها را آن‌طور که باید به علم‌آموزی، زندگی و هر آنچه که آموختنی است علاقمند کنم یا برعکس، با یک اشتباه فکر و احساس یک بچه اول دبستانی را خراب و بدبین کنم. من 27 سال است که معلمم و از این 27 سال، 22 سال پایه اول درس می‌دهم، و در تمام این 22 سال شب قبل از جشن شکوفه‌ها را با همان هیجان و استرس سال اول به صبح می‌رسانم. هنوز وقتی شکوفه‌های سال اولی را می‌بینم خودم را مسئول آینده و بزرگسالی آن‌ها می‌دانم. ترس و بهت‌زدگی را از چشم‌های‌شان می‌خوانم و هفته‌ها تلاش می‌کنم تا به آن‌ها یاد بدهم آموختن الفبا به همان اندازه که نیازمند زحمت است، می‌تواند مثل قند شیرین باشد، شیرین مثل وقتی که به حرف اول نام‌شان می‌رسند و برای هم کلاسی‌ها شیرینی و شکلات می‌آورند. شیرینی نوشتن اسم خودمان و عزیزان‌مان، شیرینی عبور از سرزمین بی‌سوادی به سواد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

در باب چیستی و چرایی شاخ

٩٧/٠٤/٢٤
یادداشت

از قضا سرکنگبین صفرا نیفزاید لطفا!

٩٧/٠٤/٢٤
پایان نامه

مفاهیم ارزنده پراید

٩٧/٠٤/٢٤
شاخ هفته

سقوط یک امپراطوری

٩٧/٠٤/٢٤
یادداشت

رقص بی سلیقگی

٩٧/٠٤/٢٣
یادداشت

خطر وارونگی، احتیاط کنید

٩٧/٠٤/٢٣
آنتن

معمای چونگ

٩٧/٠٤/٢٣
فتوچاپ

فتوچاپ 543

٩٧/٠٤/٢٨
تلگجیم

تلگرام طلایی 543

٩٧/٠٤/٢٨
شگرد

اگر شما هم پسوردها را حفظ نمی‌کنید...

٩٧/٠٤/٢٨
مینیمال

#گربه_ها

٩٧/٠٤/٢٨
انواع و اقسام مزاحمت هایی که هر روز در اینترنت با آن سر و کار داریم

#مگس_های_اینترنتی

٩٧/٠٤/٢٨
ْآنتن

بازگشت به خانه پدری

٩٧/٠٤/٢٨
یادداشت

رابطه علی مطهری و رفع فیلتر توئیتر

٩٧/٠٤/٢٨
یادداشت

زنان علیه زنان

٩٧/٠٤/٢٨
یادداشت

برای هشتمین شگفتی دنیا

٩٧/٠٤/٢٨
دات کام

PUBG قاتل حرفه‌ای زمان

٩٧/٠٤/٢٨
پایان نامه

ماجرای ساعت 13

٩٧/٠٤/٢٨
یادداشت

افسردگیِ بعد از جام جهانی

٩٧/٠٤/٢٨
شاخ هفته

خط مستقیمی به بهشت لطفا

٩٧/٠٤/٢٨