گذشتن و رفتن پیوسته

گذشتن و رفتن پیوسته

نویسنده : محمد ناصر حق خواه

مثلا همین شغل ما که با اکراه شغلش می­خواندیم و حالا بین همه همهمه­های هول­انگیزی که در سرم جا خوش کرده بیشتر از همیشه دارم به شغل بودنش مومن می­شوم؛ مثلا همین زهر­خنده‌های باور کردن این­که شاغل شده­ام و شغلم نه که از کار در معدن سخت­تر باشد اما... بگذارید این کلیشه را برعکس نکنم و مثل همه بگویم شغلم از کار در معدن هم سخت­تر است. سخت­تر است وقتی به جای ذره ذره فرسودن مفاصلم در عمق زمین، نرم­نرمک ابزار کارم، روحم، را وامی­ترقاند بین کلماتی که روی کاغذ پهن می­کنم و هر تکه از طبعم را به تبع تلخی و شیرینی ایام، باید جایی بگذارم و بروم.

 مثلا همین شغل ما، همین هفته من، همان جوان­مرگ شده­ای که باهم قد کشیده بودیم و حالا باید قدش را به گورکن متذکر می­شدم که جادارتر بکند. مثلا نوشتن هشت قاب که بخنداند عده­ای را، که بدانی اگر قبلش خودت نخندی به چیزی که می­نویسی نمی­خندند؛ دل و دماغ خنده کو؟ وای اگر بی­نمک باشی، وای! به بقیه چه اگر نوشتن نمک روی زخمت می­شود؟ وای اگر بی­نمک باشی، وای! پولش را می­گیری، دندت نرم، شغلت است؛ خنده­دارتر بنویس.

مثلا وقتی میمانی بین زدن زیر همه ­چیز یا حرفه­ای بودن و انجام وظیفه؛ مثلا وقتی چشمت خیس است، قلبت در سینه سمفونی مرثیه به پا کرده، دستانت سست و پایت لرزان شده و بین همه این تناقض­ها باید مغزت به اینکه چطور با اول مهر شوخی کند که تکراری و بی­نمک و خط­قرمزی هم نباشد فکر کند؛ مثلا زندگی در این همه تناقض.

مثلا وقتی پیشنهاد نوشتن چیزهای دیگر را رد می­کنی، اما با خودت می­گویی بگذار اینجا از گذشتن و رفتن پیوسته بنویسم، از اینکه کاری که می­کنم هنوز شغلم نشده، که اگرچه باید در شدائد روزگار مرثیه خواندن را با طنز نوشتن سودا کنم و عقده یک دل سیر عزا داشتن تا ابد روی دلم خواهد ماند اما هنوز هم می­شود نوشت و خوش بود به این­که غم و شادی را با همین کلمات می­گذارم و می­روم؛ که کارم، شاید کار همه­مان،­ همین است: گذشتن و رفتن پیوسته. 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

در باب چیستی و چرایی شاخ

٩٧/٠٤/٢٤
یادداشت

از قضا سرکنگبین صفرا نیفزاید لطفا!

٩٧/٠٤/٢٤
پایان نامه

مفاهیم ارزنده پراید

٩٧/٠٤/٢٤
شاخ هفته

سقوط یک امپراطوری

٩٧/٠٤/٢٤
یادداشت

رقص بی سلیقگی

٩٧/٠٤/٢٣
یادداشت

خطر وارونگی، احتیاط کنید

٩٧/٠٤/٢٣
آنتن

معمای چونگ

٩٧/٠٤/٢٣
فتوچاپ

فتوچاپ 543

٩٧/٠٤/٢٨
ْآنتن

بازگشت به خانه پدری

٩٧/٠٤/٢٨
یادداشت

افسردگیِ بعد از جام جهانی

٩٧/٠٤/٢٨
شاخ هفته

خط مستقیمی به بهشت لطفا

٩٧/٠٤/٢٨
تلگجیم

تلگرام طلایی 543

٩٧/٠٤/٢٨
شگرد

اگر شما هم پسوردها را حفظ نمی‌کنید...

٩٧/٠٤/٢٨
دات کام

PUBG قاتل حرفه‌ای زمان

٩٧/٠٤/٢٨
مینیمال

#گربه_ها

٩٧/٠٤/٢٨
انواع و اقسام مزاحمت هایی که هر روز در اینترنت با آن سر و کار داریم

#مگس_های_اینترنتی

٩٧/٠٤/٢٨
یادداشت

رابطه علی مطهری و رفع فیلتر توئیتر

٩٧/٠٤/٢٨
یادداشت

زنان علیه زنان

٩٧/٠٤/٢٨
یادداشت

برای هشتمین شگفتی دنیا

٩٧/٠٤/٢٨
پایان نامه

ماجرای ساعت 13

٩٧/٠٤/٢٨