اکران برای مردم یا مردم برای اکران؟
نقدی بر رواج اکران‌های به اصطلاح مردمی در سینماهای کشور

اکران برای مردم یا مردم برای اکران؟

نویسنده : محمد ناصر حق خواه

تاثیرگذاری نهادهایی، که اصولا برای تاثیر گذاشتن ساخته شده‌اند، روی فضای مجازی یا تاثیر پذیرفتن این نهادها از آن، بحث جدید اما عمیقی است. بعضی جایگاه‌ها اصولا بنیان گذاشته شده‌ و بودجه می‌گیرند تا به نگاه مردم عمق و جهت دهند و جامعه را از بلای در سطح ماندن نجات دهند. اما این روزها متاسفانه بخش قابل توجهی از حوزه‌های مهم فرهنگی، از سینما تا تلویزیون تا حتی حوزه نشر، متاثر است از آنچه در اینستاگرام ترند می‌شود یا در تلگرام دست به دست. از جمله مهم‌ترین تاثیرات فضای مجازی می‌شود به اثر سلبریتی‌پروری توخالی اینستاگرامی روی بدنه سینمای ایران اشاره کرد. آن هم با حل یک معادله ساده با این معلومات که: 1‌ قریب به اتفاق مردم دسترسی به گوشی‌های هوشمند دارند 2‌ همین دسترسی باعث شده عده‌ای با اندکی تلاش تبدیل به ستاره‌هایی پرفالوئر شوند که کوچک‌ترین کارهایشان تاثیرگذار و گاه جریان‌ساز است؛ حالا سوال اصلی این است: «اگر ستاره‌های واقعی را که در دنیای حقیقی کلی هوادار دارند به بهانه اکران فیلمی، که مهم نیست در آن ایفای نقش می‌کنند یا نه، به مجتمعی که فیلم در آن اکران می‌شود بیاوریم و به مردم هم این آگاهی را بدهیم که ستاره محبوب‌شان در آن روز خاص برای دیدن فیلم آنجاست، عده زیادی به این مکان نخواهند آمد؟» پاسخ شدیدا مثبت است و نتیجه این حضور علاوه بر یک شب فروش خوب در مجتمعی که فیلم هم‌زمان در 4‌3 سالنش اکران می‌شود؛ این است که آخر شب و فردا صبح که فیلم این حضورها دست به دست شود و کانال‌ها و صفحه‌ها این کلیپ‌های کوتاه پر از جیغ و داد، که معمولا در آن‌ها چیز خاصی جز صورت نصفه و نیمه آن بازیگر و عده زیادی که در حال بالا و پایین پریدن برای درآوردن یک سلفی تر و تمیز از ماجرا هستند دیده نمی‌شود، را منتشر کنند و در توضیح بنویسند: « اکران مردمی فیلم فلان!» مخاطب فضای مجازی تحت تاثیر تبلیغ دهان به دهان، که ثابت شده بهترین نوع تبلیغ برای یک فیلم در سینمای ایران است، قرار می‌گیرد و مخاطب فیلم بیشتر می‌شود.

اما چند سوال، آیا حضور مردم در این مراسم‌های عجیب و غریب در پاسداشت آن اثر سینمایی یا دست‌اندرکاران آن است؟ آیا آن سلبریتی معکوس (یعنی سلبریتی که با او عکس می‌گیرند) که گاهی از بین فوتبالیست‌ها هم انتخاب می‌شود برای اضافه کردن دیدی نو به مردم است که فیلم را بهتر ببینند؟ آیا اصلا مردمی که در یک مجتمع تجاری که چند سالن سینما هم دارد، حضور می‌یابند و چند عکس هم با فلان آدم مشهور می‌گیرند، همه‌شان آن فیلم را می‌بینند یا به ادامه دور دور در طبقات مجتمع می‌پردازند؟ 

اگر می‌خواهیم مثل آن طرف آبی‌ها مراسم فرش قرمز راه بیندازیم و تن بازیگران‌مان لباس‌های خوشگل کنیم و بگوییم برایمان راه بروند و ما هم با آن‌ها عکس و از آن‌ها امضا بگیریم، خب خیلی هم خوب اما اسم حرکت فرهنگی و مراسم اکران مردمی را روی آن نگذاریم، چون پایین آوردن  شان یک اثر هنری و عده زیادی از مردم با این سبک و سیاق که این روزها رایج شده بیشتر شبیه یک سیرک است تا دورهمی فرهنگی. 

اما پیشنهادی که از ما بر می‌آید این است که اگر نمی‌خواهیم یا نمی‌توانیم مثل آن‌طرفی‌ها مراسم فرش قرمز بگیریم و ادعای کار فرهنگی و نه تجاری، داریم و از طرفی می‌خواهیم بازیگران‌مان هم به فروش فیلم کمک کنند؛ از کشور دوست و سینمای هنری هند یاد بگیریم که برای همان فیلم هندی‌هایی که می‌دانم و می‌دانید، قبل از اکران اعلام برنامه حضور در شهرستان‌ها و برگزاری جلسات نقد و بررسی می‌کنند تا هم گامی برای پیش‌برد فرهنگ‌شان بردارند هم شان مردم و سینماگران‌شان حفظ شود. به عبارت آشناتر برای ما ایرانی‌ها، هم چرخ سینما بچرخد هم چرخ احترام به مردم و هنرمند!

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به چند کتاب محبوب که همیشه جزو پرفروش‌های بازار کتاب هستند

فرمانروایان واقعی کتاب‌فروشی‌ها

٩٦/٠٩/٢٣
چهره هفته

جو سحر قریشی نگیردمان!

٩٦/٠٩/٢٣
NFC فناوری جدیدی که ترند حال و هوای تکنولوژی کشورمان شده

#Near_Field_comunication

٩٦/٠٩/٢٣
سحر مصیبی، کارگردان مستند «صفر تا سکو» در گفت وگو با جیم

در زندگی خواهران منصوریان غیر ممکنی وجود ندار

٩٦/٠٩/٢٣
شاخ هفته

میم من را خوب بشناس

٩٦/٠٩/٢٢
جارچی

جارچی 516

٩٦/٠٩/٢٣
کافه جهان نما

به پایان آمد این کافه...

٩٦/٠٩/٢٣
یادداشت

مربی تایلندی نباشیم

٩٦/٠٩/٢٣
فتوچاپ

فتوچاپ 516

٩٦/٠٩/٢٣
شبکیه

جنجال سه بُعدی کاسبان تحریم

٩٦/٠٩/٢٣
مواجهه با یک مدل متفاوت زندگی در مصاحبه با محمدرضا شاه‌پسند، یک گردشگر ایرانی

جهان دیدن به از جهان خوردن

٩٦/٠٩/٢٣
یادداشت

دلم برای پدیده می‌سوزد

٩٦/٠٩/٢٣
تلگجیم

تلگجیم 516

٩٦/٠٩/٢٣
چاپ‌های متعدد و استقبال از «ملت عشق» برای چندمین بار این سوال را مطرح می‌کند که؛ چطور رمان‌های متوسط این

رُمان با لایک اضافه

٩٦/٠٩/٢٣
شگرد

آموزش اتصال به مودم wifi بدون نیاز به رمز عبور

٩٦/٠٩/٢٣
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و کاهش تعطیلات تقویمی

٩٦/٠٩/٢٣
یادداشت

چطور برخی ناشران ما را دور می‌زنند؟

٩٦/٠٩/٢٣
کوتاه درباره رمان «ملت عشق» و دلایل محبوبیت آن

رمانی با رگه‌های سریال ترکی

٩٦/٠٩/٢٣
درباره موفقیت‌های سرمربی کروات با پرسپولیس که بعضا برآمده از ویژگی‌های شخصی و اخلاقی اوست

برانکو بَلَدوویچ!

٩٦/٠٩/٢٣
دات کام

مهراب قاسمخانی هستم، دو ماهه پاکم!

٩٦/٠٩/٢٣
تبلیغات