خاک های فوتبال خیز
نگاهی به پراکندگی تیم‌های فوتبال چند لیگ معتبر اروپایی و مقایسه آن با لیگ ایران

خاک های فوتبال خیز

نویسنده : محمد رضا ناصری نژاد

شاید در نگاه اول دانستن این موضوع که شهر هر تیم فوتبال در کجای کشورش قرار دارد موضوع جذابی نباشد، اما اگر کمی با دقت به نقشه برخی کشورها و نوع پراکندگی تیم‌ها نگاه کنیم به نکات جالب و قابل توجهی برمی‌خوریم. مثلا پایتخت هر کشور دارای چند تیم است و تجمع تیم‌ها در کدام نقاط کشورها بیشتر است و حتی دانستن این موضوع که دلیل این ترافیک در یک نقطه چیست، از نمونه های این نکات جالب است. در این مطلب پراکندگی تیم ها در لیگ‌های معتبر اروپایی و همین طور لیگ برتر کشورمان را ردیف کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

سری آ ایتالیا- ترافیک در شمال و بندرهای غربی

بر خلاف اغلب کشورها که در پایتخت‌شان تیم‌های زیادی وجود دارد در ایتالیا آ اس رم و لاتزیو تنها تیم‌های پایتخت‌نشین هستند و بیشتر تیم‌ها از جمله یوونتوس، اینترمیلان و آث میلان در شمال این کشور هستند. مابقی تیم‌ها بندرهای غرب ایتالیا را پوشش می‌دهند. البته تیم کالیاری تمام این قوانین را نقض کرده و تنها تیم جزیره‌ای سری آ ایتالیاست. شاید نکته این گستردگی این‌جاست که تنها مرز خشکی ایتالیا با سایرکشورهای اروپایی مرز شمالی این کشور است و فقط بندرهای غرب این کشور رو به دریای مدیترانه و اقیانوس‌های آزاد قرار دارد.

لالیگا اسپانیا- عشق بندر

اگر مادرید پایتخت اسپانیا نبود و یا در یکی از مرزهای آبی این کشور واقع شده بود، کاملا می‌توانستیم بگوییم اسپانیا کشور تیم‌های بندری است و به جای خاک فوتبال‌خیز، شن و ماسه‌های ساحلی فوتبال خیز دارد. به جز چهار تیم ازجمله رئال مادرید، اتلتیکومادرید که در مرکز اسپانیا هستند سایر تیم‌ها در شهرهای ساحلی و یا نزدیک به ساحل قراردارند. بارسلونا، والنسیا، اسپانیول از جمله تیم‌های مطرح ساحلی این کشور هستند. اولین نکته جالب این پراکندگی این است که هیچ تیمی حتی در نزدیکی مرز غربی مشترک آن‌ها و کشور پرتغال نیست و این نکته در مرز خشکی شمال شرقی این کشور با همسایگی فرانسه هم به چشم می‌خورد. 

لیگ برتر انگلیس- غوغای جنوبی‌ها

برخلاف ایتالیا که فقط یک تیم را در پایتخت می‌بیند در انگلستان رقابت داغی بین تیم اول پایتخت بودن وجود دارد و شش تیم از جمله آرسنال، چلسی و تاتنهام در این محدوده قرار دارند، شهرهای شمالی انگلستان در لیگ برتر انگلیس تیمی ندارند و در عوض شهرهای غربی و بندری از جمله دو شهر لیورپول و منچستر حضور ویژه‌ای در جمع لیگ برتری‌ها دارند و تنها تیم شمالی این کشور نیوکاسل است. به این علت در انگلستان تیم جزیره‌نشین وجود ندارد که خود کشور انگلستان یک جزیره است و هیچ مرز مشترک خاکی با سایر کشورها ندارد. 

بوندسلیگا آلمان – پراکندگی منصفانه 

گستردگی باشگاه‌های بوندسلیگا هیچ شباهتی به سایر لیگ‌های معتبر اروپایی ندارد، باشگاه‌های آلمانی از جنوب تا شمال به  جز قسمتی از شرق به صورت یکنواخت وجود دارند. در بوندسلیگا هم مثل ایتالیا فقط یک تیم از پایتخت حضور دارد که مهم‌ترین تیم کشور آلمان هم هست یعنی بایرن مونیخ. از آن‌جایی که آلمان مرز خشکی زیادی دارد و فقط در قسمت شمال به دریا متصل است مثل سایر لیگ‌های گفته شده تیم بندری ندارد و نشان می‌دهد این خاک فوتبال خیز در تمام نقاط کشور پخش شده است.

لیگ برتر ایران – دارا و ندار

مطمئناً مقایسه پراکندگی تیم‌ها در لیگ برتر ایران با لیگ‌های معتبر اروپایی با توجه به وسعت، نوع فوتبال، شرایط محیطی و امکانات موجود منطقی به نظر نمی‌رسد. اما باز هم می‌توان تحلیل کلی نسبت به این پراکندگی داشت. اگر ایران را به دو قسمت شرق و غرب تقسیم کنیم، همیشه کفه ترازو غرب سنگین‌تر بوده است. سهمیه پایتخت و شهرهای بزرگ کشور از جمله اصفهان، تبریز و مشهد همیشه بیشتر از سایر شهرها بوده و این به دلیل امکانات موجود در این شهرها منطقی به نظر می‌رسد. البته چندسالی می‌شود جای خالی تیم‌های خوب شیرازی در لیگ برتر ایران حس می‌شود، دقیقا مثل زمانی که مشهد هیچ تیمی در سطح اول فوتبال کشور نداشت. همیشه شهرهای جنوب غربی کشور، فوتبال‌خیز بودن‌شان را حتی بدون امکانات مناسب به رخ 

بقیه شهرها 

کشیده‌اند. با نگاهی به نقشه ایران، تا چشم کار می‌کند به جز تیم های مشهدی هیچ تیمی از شمال شرقی تا جنوب شرقی نقشه دیده نمی‌شود. در چند سال گذشته و در یک حرکت کارشناسی نشده برای حل این مسئله که سایر شهرهای کشور هم صاحب تیم شوند چند تیم قدیمی از تهران خارج و به چند شهر دیگر سپرده شدند که نتیجه آن نابود شدن تیم ریشه‌دار پاس و سقوط بقیه تیم‌ها به دسته‌های پایین بود. شاید فقط در همین یک موضوع می‌شود فوتبال ایران را با فوتبال اروپا مقایسه کرد که تیم‌هایی ماندگارند که خودشان در یک شهر ریشه کرده‌اند و همانجا رشد کرده و ماندگار شدند و دیگر به همه ثابت شده است که اگر می‌خواهیم پراکندگی تیم‌ها در کشور عادلانه باشد باید از ریشه و از خود همان شهر موردنظر شروع کنیم و برای رشد آن سالیان سال صبر کنیم تا به نتیجه برسد، به طور ساده می‌توان گفت که ما با بردن چند تکه طلا به بیابان در آن‌جا معدن طلا نخواهیم داشت، ما باید معدن طلای آن‌جا را کشف کنیم البته اگر معدنی داشته باشد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها