شناسنامه پرسپولیس!
به بهانه ثبت شدن نام «محمود خوردبین» در کتاب گینس سال 2018

شناسنامه پرسپولیس!

نویسنده : مجید حسین زاده

 نام: محمود خوردبین

تولد: 2 مهر 1327 - تهران

افتخارات: قهرمانی آسیا به عنوان بازیکن و باسابقه‌ترین سرپرست فوتبالی جهان

 ---- 

روز اول ژانویه ۲۰۱۸ نام «محمود خوردبین» به عنوان تنها فردی که 50 سال سابقه حضور در یک باشگاه را دارد در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت خواهد شد. اتفاقی جالب که در دنیای مستطیل سبز آن‌قدر بی‌سابقه است که مقدمات ثبت آن در کتاب گینس هم فراهم شده! اما شناسنامه پرسپولیسی‌ها که تا چند وقت پیش با لقب «محمود باتعصب» در ورزشگاه‌ها تشویق می‌شد و اخیرا به او لقب «محمود گینسی» داده‌اند، تا به امروز چه مسیری را طی کرده است؟ با ما باشید برای خواندن جالب‌ترین نکات زندگی شخصی و ورزشی‌اش.

پرسپولیسی است اما  با استقلال قهرمان آسیا شد!
از بچگی به ورزش علاقه‌مند بود و عاشق پرسپولیس. خیلی زود و در حالی که تنها 15 سال داشت، با پرسپولیس تهران قرارداد بست. سبک بازی‌اش فیزیکی بود و کاملا در خدمت تیم. آن‌هایی که بازی‌هایش را دیده‌اند، معتقدند که با حرکات تکنیکی دشمن بود و اصلا سمت‌شان نمی‌رفت! او 16 سال در پرسپولیس به عنوان مهاجم بازی کرد و با این تیم افتخارات زیادی در داخل کشور کسب کرد. خوردبین در بیشتر بازی‌های دوران فوتبالی‌اش به عنوان بازیکن ذخیره به کار گرفته می‌شد اما به ذخیره طلایی معروف بود. او هر زمان که به زمین می‌آمد با جنگندگی و تعصب مثال زدنی‌اش، روحیه تیم را تغییر می‌داد و کمک زیادی به پرسپولیس می‌کرد. با این حال، مهم‌ترین جامی که به دست آورده است، قهرمانی آسیا با استقلال تهران در سال 49 بوده است! ماجرا این‌گونه بوده که سال 49 از او و «معینی» که بازیکنان پرسپولیس بودند، دعوت می‌شود تا – بر اساس قوانین وقت جام باشگاه‌های آسیا - به استقلال تهران در جام باشگاه‌های آسیا کمک کنند. این دو بازیکن هم به خاطر در میان بودن نام ایران، به این درخواست پاسخ مثبت داده و با این تیم قهرمان آسیا شدند. خوردبین 16 سال برای پرسپولیس توپ زد، 170 بازی انجام داد و 47 گل برای این تیم به ثمر رساند. او در یک دوره کوتاه به تیم ملی هم راه یافت اما فقط دو بار موفق به پوشیدن لباس تیم‌ملی در بازی‌های رسمی شد.
حوصله مربی‌گری نداشت 
او در تمام دورانی که به عنوان بازیکن در مستطیل سبز می‌درخشید، با پرسپولیس بود و به جز چند بازی برای استقلال در جام باشگاه‌های آسیا، هیچ‌گاه در تیم دیگری بازی نکرد. بعد از آویختن کفش‌هایش و در سال 1372 برای چند ماه مربی پرسپولیس هم شد اما خیلی زود استعفا داد و گفت: «اصلا حوصله مربی‌گری ندارم. کار فنی کردن خیلی سخت است و یک قدرت جسمانی بالا می‌‌خواهد.» از همان زمان سرپرست باشگاه پرسپولیس شد و مربیان زیادی بر روی نیمکت پرسپولیس نشسته‌اند و رفته‌اند اما او با قدرت به کارش ادامه می‌دهد و محبوب بازیکنان و تماشاگران است.
چند نکته جالب درباره خوردبین
خوردبین کارمند بازنشسته بانک کشاورزی است. او در سال‌های 90 تا 94، مدیرعامل تیم والیبال نوین کشاورز (وابسته به بانک کشاورزی) بود که در سال 94 منحل شد! یک نوه دختری دارد که در سال 93 و قبل از بازی دربی به جمع بازیکنان آورد و بعد از بردن آن بازی با نتیجه 2 بر یک، قدم خیر نوه‌اش را دلیل اصلی برد عنوان کرد! یکی از جالب‌ترین افشاگری‌ها درباره پرسپولیس را هم خوردبین انجام داده است البته با تاخیر 5 ساله! او بعد از گذشت 5 سال از بازی تاریخی پرسپولیس و استقلال که با 3 گل ایمون زاید همراه شد، اعلام کرده که دنیزلی (مربی وقت پرسپولیس) 2 روز مانده به آن دربی، نامه رسمی به مدیریت باشگاه ارسال و خواستار اخراج او بوده است! نکته دیگر درباره او تعداد زیاد عمل‌های جراحی است که انجام داده است. عمل قلب، دیسک کمر و سیاتیک، ستون فقرات و چندین بار عمل بینی به دلیل شکستگی، گوشه‌ای از دلیل بیمارستان رفتن‌های اوست. سخت‌ترین لحظه زندگی او هم لحظه‌های بعد از شکست پرسپولیس است و در یک مصاحبه در این رابطه گفته است: «حتی مساوی هم می‌کنیم، خجالت می‌کشم با هواداران مواجه بشوم.»
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها