امتحان کردن هنر نمی‌باشد
شاخ هفته

امتحان کردن هنر نمی‌باشد

نویسنده : سمانه صالحی

من امتحان کردن را هیچ‌وقت دوست نداشتم. این که یک فضای همه جوره تمام را برای یکی مهیا کنی تا اراده‌اش، ایمانش و یا هر چیز دیگری را محک بزنی. ما اگر کمی به هم اطمینان داشتیم؛ اگر همسران ما به هم اعتماد داشتند، اگر یک زن  به مردش اطمینان داشت، هیچ‌وقت برای امتحان کردن با یک هویت دیگر خودش را به مردش نزدیک نمی‌کرد. اگر یک مرد آن قدر به زنش مطمئن بود، هیچ وقت برای امتحان کردن دوست داشتنش برای امتحان کردن غیرت زنش یا بهتر است بگویم برای بر هم زدن احساسات همسرش، تعریف از زن دیگری نمی‌کرد. اگر به فرزندان اعتماد داشتند، یک پسر هیچ وقت، خانه‌ رفیقش صدای بازجویانه مادرش را از تلفن خانه‌ آن‌ها نمی‌شنید. اگر همه به هم اعتماد داشتند، همه به دوست داشتن‌شان اطمینان داشتند، هیچ وقت، هیچ کس از ترس دیگری کاری نمی‌کرد و همه بدون امتحان، بدون کنکور، طبق سوابق طولانی زندگی در کنار هم برای هم قبول می‌شدیم.

آدمیزاد است دیگر! گاه کج می‌رود، خطا می‌کند، حال بیاییم و همان یک‌بار هم امتحانش کنیم که نمی‌شود. اصلا بی‌اعتماد می‌کند آدم‌ها را... من یادم نمی‌آید دیگر هیچ‌وقت آن قدر زود حرف‌ها را باور کرده باشم وآن قدر سریع سورپرایزها را با یک وااا استقبال کرده باشم. از آن دفعه من همیشه ترسیده‌ام؛ که این بار هم یک امتحان است. زود نباید کوتاه بیایم، زود واکنش نشان ندهم و زود منحنی لب‌هایم به نشانه ذوق‌زدگی باز نشود. جدی و خشک یک طرف لب‌هایم را کمی بالا کشانده‌ام و گفتم قشنگ بود؛ اما من نمی‌توانم قبول کنم هر وقت همه چیز خوب پیش می‌رود، همه چیز درست باشد، این‌ها از نظر من علایم مورد امتحان واقع شدن است. 

و عجیب سخت است بین آن همه بخواهی بگویی نه یا دست از پا خطا نکنی، که مبادا اشتباهی رفته باشی. که بعد دیگران از آن طرف قند در دل‌شان آب شود و دست‌هایشان را به هم بکوبند که این همانی ا‌ست که می‌شود رویش حساب باز کرد. این همان عزیزی ا‌ست که خودم بهش اعتماد داشتم. باور کنید سخت است... انسان است؛ تا بیاید هیجاناتش را کنترل کند غرق امتحانات غیر استاندارد شما می‌شود و تصور می‌شود آنچه که نباید. بیایید امتحان نکنیم... و اگر یک جایی یک نفر را بر حسب فطرت انسان بودن‌مان امتحانش کردیم‌، همه‌ آدم بودنش را، کل اخلاقیاتش را و در کل اراده‌اش را بر حسب یک امتحان نسنجید.

انسان است؛ با یک بار امتحان کردنش اعتمادش به همه دود می‌شود و به هوا می‌رود. باور کنید امتحان نهایی هم با آن همه برو و بیایش یک فرجه‌ دیگر دارد، ترمیم معدل دارد، یک فرصت دیگر دارد... به آدم‌های زندگی‌تان فرصت بدهید. باورشان کنید. با یک امتحان که بسنجیدشان دلخور می‌شوند، می‌شکنند‌، بعد درس‌شان را با یکی دیگر بر می‌دارند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
بررسی سیر گوشی های اپل و تغییراتی که این سال ها آیفون به خود دیده است

#IPHONE

٩٦/٠٦/٣٠
بالاخره سر و کله لیست بهترین بازیکنان فیفا 18 پیدا شد

ترین های فیفا

٩٦/٠٦/٣٠
آنتن

حس و حال جیمی‌ها در اول مهر!

٩٦/٠٦/٣٠
نگاهی به سینمای نیجریه که دومین تولید کننده پرکار صنعت فیلم جهان است

نالیوود؛ غول ناشناخته

٩٦/٠٦/٣٠
تلگجیم

تلگجیم 504

٩٦/٠٦/٣٠
درباره اول مهر دوست نداشتنی که هنوز هم حس بدش دست از سر خیلی از ما بر نداشته است

باز آمد بوی ماه مدرسه ... مرسی اَه!

٩٦/٠٦/٣٠
مینیمال

پاییز از وقتی دیگه مدرسه نرفتیم قشنگ شد

٩٦/٠٦/٣٠
شاخ هفته

عشق اول

٩٦/٠٦/٣٠
به بهانه سالروز آغاز جنگ تحمیلی و حال و هوای این روزهای مدافعان حرم

این جا برای از تو نوشتن هم کم است

٩٦/٠٦/٣٠
نگاهی به زندگی ستاره‌هایی که سواد آکادمیک نداشتند

تحصیل نکرده های باهنر!

٩٦/٠٦/٣٠
فتوچاپ

فتوچاپ 504

٩٦/٠٦/٣٠
چهره هفته

اتفاقات ویژه استقلال

٩٦/٠٦/٣٠

آرامش سیال خانه‌داری!

٩٦/٠٦/٣٠
جارچی

جارچی 504

٩٦/٠٦/٣٠

گذشتن و رفتن پیوسته

٩٦/٠٦/٣٠
شگرد خفن

معتاد به بازی هستید؟

٩٦/٠٦/٣٠
مینی

مینی 504

٩٦/٠٦/٣٠

... و کل ارض کربلا

٩٦/٠٦/٣٠
ذهن زیبا

ذهن زیبا 504

٩٦/٠٦/٣٠

این شبِ ۳۱ شهریور لعنتی!

٩٦/٠٦/٣٠
تبلیغات