جوابی که کسی را ناراحت نکند!

جوابی که کسی را ناراحت نکند!

نویسنده : زهرا خنداندل

تصور کنید سوار اتوبوس شده‌اید و می‌دانید من‌کارت‌تان شارژ ندارد، به نفر جلویی که با جفت چشم‌های خودتان دیده‌اید من‌کارتش ۵ هزار تومان اعتبار دارد می‌گویید: «ببخشید، من‌کارت‌تان شارژ دارد برای من هم بزنید؟»، دو حالت دارد طرف یا در رودربایستی می‌ماند و برای شما کارت می‌زند یا می‌گوید: «نه، متاسفانه»!

حالا مجسم کنید که برای خرید یکی از لباس‌های داخل ویترین که حسابی نظرتان را جلب کرده‌ است به مغازه‌ای رفته‌اید. لباس را می‌پوشید و از تن‌پوش آن راضی نیستید یا اینکه چند مغازه پایین‌تر همین لباس را با قیمت مناسب‌تری دیده‌اید، به فروشنده می‌گویید: «ممنون آقا یک دوری بزنیم، خدمت می‌رسیم.» یا اینکه کلا لباس را می‌پسندید و آن را می‌خرید، موقع حساب کردن فروشنده می‌گوید: «قابل شما را ندارد» یا «مهمان ما باشید» یا «به خاطر گل روی شما اینقدر تخفیف دادم».

و حالا به یک مثال شخصی‌تر فکر کنید... با دوستان‌تان می‌خواهید بروید بیرون و می‌دانید که اگر به همسرتان بگویید او ناراحت می‌شود، برای همین می‌گویید: «امروز کلی کار سرم خراب شده است، احتمالا دیرتر خانه می‌آیم».

همین سه نمونه کافی است تا بفهمید که زندگی روزمره ما چقدر با دروغ‌های کوچک که اسمشان را گذاشتیم تعارف یا جوابی که کسی را ناراحت نکند، آمیخته شده است، آن هم دروغ‌هایی که هم گوینده می‌داند دروغ می‌گوید و هم شنونده می‌داند که دروغ می‌شنود! اصلا چقدر ما خودمان دیگران را در شرایطی قرار می‌دهیم که دروغ بگویند، مثل همان شارژ من کارت، وقتی می‌دانید من کارت کسی شارژ دارد یا اصلا نمی‌دانید و تنها گمان می‌کنید که ممکن است شارژ داشته باشد بهتر نیست بگویید: «امکانش هست برای من، کارت بزنید؟» در همان لحظه پولتان هم دستتان باشد که طرف بداند پول خرد دارید، اگر خودتان با این سوال مواجه شدید و شارژ داشتید هرگز نگویید که ندارم، علت را توضیح دهید، مثل اینکه «پولتان خرد نیست»، یا اینکه «فعلا امکان شارژ مجدد کارتم را ندارم و اعتبارش را لازم دارم.»، یا حتی «با راننده حساب کنید، پول قبول می‌کند». 

حقیقت این است که این دروغ‌های کوچک مثل سرطان به جان جامعه‌مان افتاده است، اولش دروغ گفتن و دروغ شنیدن سخت است اما بعد تبدیل به عادت و ملاکی برای قضاوت‌های اشتباه می‌شود، این‌طور که اگر کسی واقعا شارژ نداشته باشد هم ته دل‌تان می‌گویید: «این هم یک دروغگوی دیگر!»، می‌بینید چقدر ساده اعتماد از بین می‌رود. اما سوال بزرگتر اینجاست، اعتمادی که به این سادگی از دست رفت آیا اصلا قابل بازگشت هم هست؟

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
مینیمال

برای «حمل بر خودستایی» سالم کسی هست؟

٩٦/١٠/٢١
چطور امن ترین فیلترشکن های دنیا به همه اطلاعات ما دسترسی دارند؟

#How_VPN_Works?

٩٦/١٠/٢١
شگرد

چند راهکار برای افزایش سرعت اینترنت ‌همراه

٩٦/١٠/٢١
خاطرات گرشاسبی‌بزرگ

10 ساله بودیم وقتی 10 سالگی مد نبود!

٩٦/١٠/٢١
پایان نامه

حل‌کننده کی بودی؟!

٩٦/١٠/٢١
حکایت هفته

اندر حکایت استادنا و ماجرای مرغ و تخم مرغ

٩٦/١٠/٢١
چهره هفته

از کرامات شیخ ما این است...

٩٦/١٠/٢١
یادداشت

در دایره قسمت ما نقطه پرگاریم

٩٦/١٠/٢١
تلگجیم

تلگجیم 520

٩٦/١٠/٢١
یادداشت

رویاهایم را بلعید!

٩٦/١٠/٢١
«محسن اسلام‌زاده» مستندسازی که برای دانستن و فهمیدن، به قلب طالبان می‌زند

تنهای تنهای تنها

٩٦/١٠/٢١
ناصرخان اکتور سینما

همه دست‌ها رو دکمه!

٩٦/١٠/٢١
درباره «موج نو» سینمای رومانی که سال‌هاست سهم قابل توجهی از جوایز جشنواره‌ها را به خود اختصاص می‌دهد

تجربه زندگی در کالبد دیگران

٩٦/١٠/٢١
آنتن

ماجرای یک آفتابه‌ای‌ها و دو آفتابه‌ای‌ها در جیم!

٩٦/١٠/٢١
درباره مهم‌ترین عوامل موفقیت این روزهای استقلال با مربی آلمانی

شفر، شیره!

٩٦/١٠/٢١
یادداشت

نخبه‌کشی سفید

٩٦/١٠/٢١
دات کام

بهترین نقطه آنتن‌دهی wifi کجاست؟

٩٦/١٠/٢١
جارچی

جارچی 520

٩٦/١٠/٢١
نکاتی خواندنی درباره «ویلفردو لئون» که گران‌‍‌‌ترین والیبالیست سال 2017 جهان شد

شاه شیرهای دنیا!

٩٦/١٠/٢١
جانونی

خوردن به سبک ایرانی- فرانسوی

٩٦/١٠/٢١