خداحافظی تلخ ابرقهرمان!
درباره ناکامی بزرگ «اوسین بولت» در آخرین مسابقه زندگی‌اش

خداحافظی تلخ ابرقهرمان!

نویسنده : مازیار حکاک

حالا می‌فهمیم چرا خداحافظی در اوج با تمام حسرت‌هایش برای هواداران خوب است. دیدن ناکامی یک سوپراستار و یک ابر قهرمان در روزهای پایانی ورزشش اصلا خوشایند نیست و خاطره بدی در ذهن می‌سازد. اتفاقی که می‌توان گفت به بدترین شکل ممکن برای اسطوره جامائیکایی دو و میدانی رقم خورد. اوسین بولت ستاره شکست‌ناپذیر دوهای سرعت و برنده بلامنازع رقابت‌های بزرگ در مسابقات قهرمانی جهان در  لندن روزهای خوبی نداشت. او که در دوی سرعت رقابت را به «جاستین گاتلین» آمریکایی واگذار کرده بود، در آخرین مسابقه زندگی‌اش در حالی که کار سختی برای قهرمانی تیم کشورش در دوی چهار در صد متر امدادی داشت در چند ثانیه مانده به پایان مسابقه نقش بر زمین شد تا وداع طلایی‌اش به سرانجام نرسد. اتفاقی تلخ که شاید این حسرت را برای هواداران او زنده کرد که کاش بولت بعد از درخشش در المپیک ریو خداحافظی می‌کرد. هر چند که بعید است این خداحافظی تلخ او ذره‌ای از عشق و علاقه به این اسطوره بزرگ را کم کند. 

 

قهرمان بلامنازع دو!

بولت کارش را از سال 2002 و با قهرمانی در مسابقات جوانان جهان شروع کرد. با این حال او در المپیک آتن موفقیتی نداشت و اولین مدال‌های او در بزرگسالان در ماده 200 متر و در سال 2005 رقم خورد. بولت اما درخشش را از المپیک پکن شروع کرد و جالب این‌که در ۱۰ سال اخیر و قبل از مسابقات قهرمانی جهانی 2017، تمامی مدال‌های طلا در دوی ۱۰۰ متر جهان و المپیک را از آن خود کرده بود. دونده جامائیکایی که توانست رکوردهای دوی ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر جهان و المپیک را بارها جابه‌جا کند، در بهترین مسابقه خود ۱۰۰ متر را در ۹ ثانیه و ۵۸ صدم ثانیه دویده که بعید به نظر می‌رسد به این زودی شکسته شود. او ۱۰ سال پشت هم تا سال ۲۰۱۷ به عنوان قهرمان ۳ دوره المپیک و چند دوره قهرمان جهان خودش را معرفی کرد و خیلی زود و در 31 سالگی تصمیم به خداحافظی گرفت. جالب است بدانید «جاستین گاتلین»، دونده‌ای که موفق شد بولت را در آخرین مسابقه دوی 100 متر شکست دهد، در مراسم اهدای مدال توسط هواداران هو شد!

 

رکوردها و مدال‌هایی که به نام اوست 

سریع‌ترین مرد جهان در 3 دوره المپیک اخیر موفق شد، 9 مدال طلا را برای خودش و کشورش به دست آورد که البته به تازگی یکی از مدال‌های او در امدادی به دلیل دوپینگ «نستا کارتر» یکی از چهار عضو تیم جامائیکا در مسابقات دوی چهار در صد متر المپیک ۲۰۰۸ پکن از او پس گرفته شد. از 8 طلای المپیکی اوسین بولت که به او لقب برق بولت هم داده‌اند،  6 مدال در دوی 100 و 200 متر به صورت انفرادی و 2 تای آن در چهار در صدمتر امدادی کسب شده است. بولت در این 3 ماده نیز رکورددار است که همان‌طور که گفته شد بعید به نظر می‌رسد حالا حالاها کسی بتواند رکورد او را بشکند. جالب این‌که بهترین رکوردهای او در ماده‌های انفرادی به مسابقات جهانی 2009 برلین و یک‌سال بعد از المپیک بر می‌گردد. او که در پکن رکورد صد متر را با 69/9 ثانیه شکست در 2009 به 58/9 ثانیه رساند. همین اتقاق در دوی 200 متر نیز رقم خورد و او رکورد این ماده را اول به 30/19 ثانیه در پکن و بعد 19/19 ثانیه در برلین رساند. او همچنین در تیم جامائیکا در ثبت رکورد چهار در صد متر با 84/36 ثانیه نقش اساسی بازی کرد و جزو رکوردهای او محسوب می‌شود.

 

بولت شاید در مسیر دیگر!

اوسین بولت جزو طرفداران دو آتیشه منچستریونایتد است. او در زمان حضور کریستیانو رونالدو در این تیم تمرینات زیادی را با ستاره پرتغالی انجام داد تا جایی که او سرعت زیادش در مستطیل سبز را مدیون دونده جامائیکایی است. بولت در آخرین نشست خبری‌اش پیش از مسابقات جهانی گفت: «منتظر تماس مورینیو هستم! شاید همان روز فینال. نمی‌دانم چه کنم برای همین است که به سراغ فوتبال می‌روم.» با این جملات بعید نیست او زندگی حرفه‌ای‌اش را در مسیری غیر از دو و میدانی دنبال کند. شاید هم البته به پرورش استعدادها در کشورش بپردازد تا دوباره نام جامائیکا در رقابت‌های المپیک بدرخشد. با این حال هر چه برای یوزپلنگ بی همتای دوی سرعت رقم بخورد، او چهره تکرار‌ناشدنی است که هواداران برای همیشه عاشق او خواهند ماند.  

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها