سه قله، چشمه پونه و محمد قهرمان
کافه جهان نما

سه قله، چشمه پونه و محمد قهرمان

نویسنده : اکرم انتصاری

وقتی خانواده‌ام فهمیدند خواستگارم اهل تربت حیدریه است به خاطر حرف و حدیث‌های عجیب و غریبی که پشت سر برخی شهرها وجود دارد کمی ترسیدند. از همان اصطلاحات و ضرب المثل‌های دروغی که یک چیز موهوم و بعضا ناپسند را به ملت یا قومی نسبت می‌دهند. اما خب! خانواده خوبی بودند و نمی‌توانستیم به خاطر چنین استدلال بی خودی ردشان کنیم. حالا که نزدیک به ده سال است عروس این خانواده هستم و سالی چند بار به تربت حیدریه سفر می‌کنم می‌فهمم این نسبت‌ها خیلی بیشتر از چیزی که فکرش را می‌کنیم الکی است. تربتی‌ها آدم‌های مهربان و مهمان دوستی هستند. بسیار اهل عزت و احترامند. برای مهمانان‌شان سنگ تمام می‌گذارند. بر خلاف تصور بسیار خوش مشربند و دور همی‌شان پر از شوخی و خنده است. وقتی تازه وارد جمع‌شان می‌شوی اصلا احساس غریبی نمی‌کنی. انگار صد سال است که می شناسندت. می‌توان با آن‌ها رک و راست بود و همان‌طور که هستی تو را می‌پذیرند و شاید این بهترین خصلتی است که ممکن است عده‌ای داشته باشند. این که اصرار نداشته باشند تو مثل آن‌ها باشی و شبیه آن‌ها زندگی کنی. جالب است که تا مدت‌ها هوای تازه عروس را دارند و نمی‌گذارند خودت را به زحمت بیندازی و میهمانی بدهی و با جمله «هنوز وقت برای شما زیاده» همه چیز را به آینده موکول می‌کنند. اهل کمک کردن به همدیگرند و اتحاد و همدلی‌شان مثال‌زدنی است. اسفند که می‌شود همه خانم‌ها با همکاری هم خانه‌تکانی می‌کنند و شیرینی خانگی می‌پزند. یک روز در این خانه و یک روز در آن خانه. آن قدر به رفت و آمد با فامیل اهمیت می‌دهند و حال و احوال برایشان مهم است که بعید است کسی گرفتار یا بیمار شود و تو بی خبر بمانی. عیادت کردن و قرض دادن هم بین‌شان رواج دارد. عید دیدنی که جای خود را دارد؛ تا آخر بهار هم اگر جلوس و دور همی بگیرند، می‌گیرند اما از خیر دور همی و عید دیدنی نمی‌گذرند. هر بهانه‌ای هم برایشان مغتنم است تا دور هم جمع شوند. اصولا در دور همی‌هاشان همه مدل آدم پیدا می‌شود، اگر چه اختلافات مذهبی یا سیاسی داشته باشند، خویشی‌شان بر همه چیز ارجحیت دارد. 

شهرشان را دوست دارند. کوه‌های زیبای سه قله و چشمه پونه برایشان مهم است. یادم هست که یک سال عید که برف سختی بارید و ما هم در تربت بودیم اهالی شهر به داد در راه ماندگان رسیدند و زائران و مسافران را به خانه‌هایشان آوردند یا برایشان وسایل گرمایشی و خوراکی می‌بردند به محل‌های اسکان. باغ ملی، سه قله، مزار قطب‌الدین حیدر و موزه مردم‌شناسی تربت آن قدر زیباست که در این چند سال هر بار به تربت رفته‌ایم از دیدن‌شان صرف نظر نکرده‌ایم. البته که عیدها، شیرینی‌های کوچک و خوشمزه خانگی جای خود را دارد. راستی لهجه‌شان را هم گرامی می‌دارند. لهجه‌ای که شاعر بزرگ‌شان مرحوم محمد قهرمان با آن شعرهای جاودانه‌ای سروده بود.

 

* این‌ها را دوست خوب‌مان الهه قادری، 27 ساله، برایمان نوشت و ارسال کرد، وقتی از او خواستیم از تجربه وصلت و زندگی با مردمان تربت حیدریه بگوید.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها