کریستوفر به روایت نولان

کریستوفر به روایت نولان

نویسنده : فرانک باباپور

کریستوفر نولان آنقدر خاص و ممتاز است که هر چه درمورد خودش و فیلم‌هایش بنویسیم، حق مطلب ادا نمی‌شود! اما در این قسمت می‌خواهیم حرف‌های خودش را درمورد فیلم‌هایش بنویسیم و هر پاراگراف بریده‌ای است از مصاحبه‌هایش با روزنامه‌ها و سایت‌های معتبر.

دانکرک، واقعیتی مجازی

داستان دانکرک برمی‌گردد به اوایل جنگ جهانی دوم، به کار قهرمانانه مردم بریتانیا که با قایق‌های کوچک‌شان، نیروهای بریتانیا را از ساحل دانکرک تخلیه می‌کنند. 400 هزار مرد در این ساحل بودند، ساحل دانکرک در فرانسه، که دشمن از هر طرف محاصره‌شان کرده بود و فقط دو گزینه برای انتخاب داشتند: تسلیم شدن یا نابودی! البته این داستان برای من در تسلیم شدن یا نابودی خلاصه نمی‌شد، به نظر من، این یکی از عالی‌ترین داستان‌های تاریخ بشر است. ما سعی کردیم مخاطب را در کابین خلبان قرار دهیم، در ساحل رهایش کنیم، ماسه را لمس کند و به هر طرف که نگاه می‌کند موج‌های دریا باشد. می‌خواستیم بگذاریمش داخل قایق‌های کوچک غیر نظامی که با امواج بالا و پایین برود و در یک سفر بزرگ، وارد منطقه وحشتناک جنگی بشود. دانکرک یک واقعیت مجازی بدون عینک است!

اینسپشن 10 ساله!

ایده‌های زیادی داشتم که توانایی فیلم شدن را در آن‌ها دیدم و نتوانستم ترک‌شان کنم و گذاشتم داخل کشوی ذهنم بمانند. شما دقیقا نمی‌دانید چرا مدام به این ایده برمی‌گردید و به این فکر می‌کنید که چطور پرورشش بدهید تا کار کند! نمی‌دانید کی میل به تمام کردنش دارید و کی میلِ برگشتن به آن از یک راه تازه! من هر بار که یک فیلمم را می‌ساختم و تمام می‌کردم، دوباره به اینسپشن برمی‌گشتم و مثل یک آدم تغییرش می‌دادم. فیلم‌نامه را چند بار تغییر دادم تا اینکه در نهایت همه چیز همزمان شد و من نویسنده، فیلم‌ساز و فیلمنامه‌نویس شدم و به همسرم «اما» گفتم: «باید بسازمش!»

ساخت اولین فیلم در بی پولی

فیلم «تعقیب» را که ساختم، می‌دانستم که نمی‌توانم هیچ پولی برایش بگیرم، می‌دانستم مجبورم خرج فیلم را خودم بپردازم، در صورتی که من یک آدم ثروتمند نبودم! هر کسی که درگیر فیلم بود تمام وقت کار می‌کرد و همه سعی می‌کردیم در لندن اکران بگیریم، که هم سخت بود و هم هزینه‌بر. برای همین مجبور شدیم فیلم را سیاه و سفید بگیریم و یک روز در هفته را صرف فیلم‌برداری کنیم که هزینه‌ها کمتر شود.

معنای پنهان پشت اسم شخصیت‌ها

حروف اول اسم و فامیل‌های دو شخصیت اصلی فیلم پرستیژ با بازی کریستین بیل و هیو جکمن به صورت «ABRA» درمی‌آمد یعنی حروف اول Alfred Borden و Robert Angier در کنار هم که مخفف همان عبارت جادویی   abracadabraاست. همچنین در فیلم اینسپشن، حروف اول اسم‌های شخصیت‌ها Dom، Robert ، Eames، Arthur and Ariadne، Mal،Saito) در کنار هم کلمه dreams را تشکیل می‎دهند، به معنای رویا. 

ما همه جوکریم!

جوکر یک آنارشیست (هرج و مرج طلب) است. او اختصاص یافته به هرج و مرج است! او واقعا نباید هیچ هدفی داشته باشد ولی من فکر می‌کنم اعتقاد اساسی‌ که آلن مور (نویسنده کمیک‌های بتمن) گاهی به وضوح نشانش داده، این است که جوکر می‌خواهد همه را به سطحی که خودش است هول بدهد، تا نشان دهد یک هیولای غیر عادی نیست و هر کسی می‌تواند مانند او خوار و تباه باشد!

 

منابع: مصاحبه‌های کریستوفر نولان با Deadline، A.V. Club و مصاحبه تصویری قبل از اکران دانکرک، Variety و screenrant.

 

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧