هندوانه‌های وارداتی!
درباره مهاجمان خارجی لیگ برتر که کارایی‌شان در لیگ برتر بگیر و نگیر دارد

هندوانه‌های وارداتی!

نویسنده : محمد رضا ناصری نژاد

می‌توان گفت که در تمامی باشگاه‌های اروپایی سقفی برای خرید بازیکن خارجی وجود ندارد و ممکن است در ترکیب اصلی یک تیم اروپایی تعداد بازیکنان بومی به تعداد انگشتان یک دست هم نرسد و یا حتی هیچ بازیکن بومی حضور نداشته باشد. اما در ایران این قضیه کاملا برعکس است و در هر تیم ایرانی تعداد بازیکنان خارجی از سه یا چهار بازیکن بیشتر نمی‌شود. به همین خاطر همیشه نگاه ویژه‌ای به این بازیکنان وجود دارد که البته اگر این بازیکنان در خط حمله بازی کنند این نگاه ویژه‌تر هم می‌شود. باشگاه‌های ایرانی زمانی قصد خرید بازیکنان آن‌ور آبی می‌کنند که گزینه داخلی باب میل‌شان وجود خارجی نداشته باشد! اما تجربه نشان داده که بازیکنان خارجی وارد شده به لیگ ایران شبیه هندوانه‌های دربسته‌ای بودند که بعضی‌هایشان سرخ و شیرین بودند و بعضی‌هایشان هم سفید، بی‌مزه و دی‌کارمو! 

دوران تجربه و توریست!
شاید بدبینانه به نظر برسد اما بیشتر بازیکنان خارجی که به تیم‌های ایرانی پیوسته‌اند مشتری‌های زیادی نداشته و در دوران خوب فوتبالی‌شان به سر نمی‌بردند و حضور در ایران را یک تجربه و یا یک پل برای عبور از این وضعیت می‌‎دانستند و به همین دلیل قیمت زیادی نداشتند و در مقایسه با دیگر بازیکنان ایرانی مبلغ معقول‌تری دریافت می‌کنند و به همین دلایل از شرایط‌شان راضی هستند و حواشی آن چنانی ندارند. البته موضوع نداشتن حواشی فقط مربوط به مهاجمان خارجی است وگرنه کرار جاسم جور تمام هافبک‌های خارجی رادر درست کردن حواشی کشیده است. گاهی اوقات بازیکنان خارجی با آمدن یک سرمربی به آن تیم آمده‌ و با رفتن آن سرمربی هم چمدان‌هایشان را بسته‌اند. اغلب حضورشان به کیفیت فوتبال‌شان بستگی نداشته و فقط شبیه یک توریست به فوتبال ایران وارد شدند و بعد از گشت و گذار در چند شهر و حضور در چند مسابقه، اقامت‌شان تمام شده و از ایران خارج شدند.
گل بزن و بمان
اما قضیه مهاجمان خارجی کمی با بقیه فرق دارد، آن‌ها شانس این را دارند که در تیم جدیدشان خوب گلزنی کنند، بیشتر به چشم بیایند و مدت حضورشان در لیگ ایران را بیشتر کنند که آخرین نمونه از این بازیکنان که بهانه پرداختن این مطلب به مهاجمین خارجی بود، گادوین منشا بازیکن نیجریه‌ای فصل پیش پیکان و این فصل پرسپولیس است که توانست با آمار گلزنی‌اش در فصل گذشته نظر مربیان تیم قرمزپوش پایتخت را جلب کند و به این تیم بپیوندد. البته غیر از گلزنی و خوب بازی کردن دلایل دیگری هم مثل رضایت از آب و هوا، خوشمزه بودن غذاهای ایرانی و عاشق شدن توانسته این بازیکن را در ایران ماندگار کند. 
فقط درهَم!
حضور بازیکنان خارجی همیشه بر مبنای سابقه درخشان و بحث فنی تیم‌ها نبوده و انگار بعضی مربیان فقط می‌خواهند لیست تیم‌شان را پر کنند و با خودشان می‌گویند چه بهتر که چند نمونه خارجی بیاوریم تا کلاس تیم‌مان بالاتر برود. اما به نظر می‌رسد آن‌ها وارد فروشگاه‌هایی شده‌اند که صاحبان‌شان اجازه دستچین کردن به آن‌ها نمی‌دهند و فقط اجازه درهم خریدن داشته‌اند. پس این‌طور می‌شود که از بین این بازیکنان، برخی آن‌قدر بازی ضعیفی دارند که یک تیم محلات هم حاضر نیست حتی با دریافت پول آن‌ها را بازی دهد و بعضی‌هایشان آن‌قدر خوب هستند که سال‌ها در سطح اول فوتبال ایران ماندگار می‌شوند و یا حتی به تیم‌های مطرح اروپایی می‌پیوندند.
طبل‌های تو خالی
خارج از بحث مهاجمان خارجی که بی سر و صدا به فوتبال ایران تزریق می‌شوند بعد از چند بازی مورد تمجید و یا انتقاد فوتبالی‌ها قرار می‌گیرند، مهاجمانی بوده‌اند که از همان ابتدای حضورشان در ایران سر و صدای زیادی به پا کرده‌اند و تا چند مدت اسم‌شان با لقب ماشین گلزنی تیتر یک رسانه‌های ورزشی کشور بوده است، اما بعد از چند بازی مشخص شده است حتی اگر این بازیکنان ماشین گلزنی هم بوده‌اند حالا فقط به درد شرکت‌های اسقاطی می‌خورند و در دوران افت و پایانی فوتبالشان قرار دارند و با چندهزار لیتر بنزین هم امیدی به روشن شدن ماشین گلزنی‌شان نیست! که از مشهورترین آنان می‌شود به پروپیچ کروات اشاره کرد که با سر و صدای زیاد و با عقد قرارداد یک میلیاردی به استقلال پیوست اما نتوانست انتظارت را برآورده کند و از این تیم کنار گذاشته شد.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

در باب چیستی و چرایی شاخ

٩٧/٠٤/٢٤
یادداشت

از قضا سرکنگبین صفرا نیفزاید لطفا!

٩٧/٠٤/٢٤
پایان نامه

مفاهیم ارزنده پراید

٩٧/٠٤/٢٤
شاخ هفته

سقوط یک امپراطوری

٩٧/٠٤/٢٤
یادداشت

رقص بی سلیقگی

٩٧/٠٤/٢٣
یادداشت

خطر وارونگی، احتیاط کنید

٩٧/٠٤/٢٣
آنتن

معمای چونگ

٩٧/٠٤/٢٣
فتوچاپ

فتوچاپ 543

٩٧/٠٤/٢٨
تلگجیم

تلگرام طلایی 543

٩٧/٠٤/٢٨
شگرد

اگر شما هم پسوردها را حفظ نمی‌کنید...

٩٧/٠٤/٢٨
مینیمال

#گربه_ها

٩٧/٠٤/٢٨
انواع و اقسام مزاحمت هایی که هر روز در اینترنت با آن سر و کار داریم

#مگس_های_اینترنتی

٩٧/٠٤/٢٨
ْآنتن

بازگشت به خانه پدری

٩٧/٠٤/٢٨
یادداشت

رابطه علی مطهری و رفع فیلتر توئیتر

٩٧/٠٤/٢٨
یادداشت

زنان علیه زنان

٩٧/٠٤/٢٨
یادداشت

برای هشتمین شگفتی دنیا

٩٧/٠٤/٢٨
دات کام

PUBG قاتل حرفه‌ای زمان

٩٧/٠٤/٢٨
پایان نامه

ماجرای ساعت 13

٩٧/٠٤/٢٨
یادداشت

افسردگیِ بعد از جام جهانی

٩٧/٠٤/٢٨
شاخ هفته

خط مستقیمی به بهشت لطفا

٩٧/٠٤/٢٨