شبيه شب‌هاي قدر!
سبک گذران شب‌هايي که قدرش را بايد دانست

شبيه شب‌هاي قدر!

نویسنده :

اين‌که شب‌هاي قدر امسال را مثل هر سال بگذرانيد يا کاسه چه کنم چه کنم دست‌تان بگيريد تا امسال هم برود، محور سبک گذراني است که مي‌خواهيم براي شب‌هاي قدر امسال‌تان داشته باشيم. مي‌خواهيم مشخصا بسته‌اي پيشنهادي براي اين شب‌ها پيش‌رويتان بگذاريم تا در اثناي چشم به هم زدن اين‌ شب‌ها که کسري از ثانيه به طول نمي‌انجامد، بسته‌اي براي مراجعه به آن و دانستن شيوه گذران اين شب‌ها داشته باشيد. شايد «شبيه شب‌هاي قدر» ديگر اما متفاوت! با ما همراه باشيد...
بسته اول؛ احياء بگيريمشب‌هاي قدر مواظب روح باشيد!
درست است قرار است که در شب‌هاي قدر «روح» از آسمان به زمين بيايد‌(!) روايت شده است در شب‌هاي قدر گروهي از فرشتگان الهي به همراه فرشته‌اي به نام «روح» به زمين مي‌آيند و مقدرات يک ساله بندگان خدا را به محضر امام زمان (عج) مي‌دهند. شب‌ قدر که بنابر آيات و روايات مهم‌ترين و خاص‌ترين شب‌ سال و شبي است که مقدرات يک ساله زندگي بشر بسته به ظرفيت و لياقتش براي او نوشته مي‌شود. حالا با توجه به تصميمي که با هم گرفته‌ايم، مي‌خواهيم اين شب‌ها را «احياء» بگيريم. براي گذران يک شب مهيج آماده شويد...
شيوه اول شب / داخلي / يک کنج خلوت خانه!
برويد و هر جا را که دلتان مي‌خواهد گير آوريد. دست و صورتتان را نشوييد! بلکه وضو بگيريد و براي انجام اعمال مشترک شب‌هاي خاطره‌انگيز «قدر»، آماده شويد. ادوات لازم براي احياء گرفتن يک شب قدر را هم که مي‌دانيد: يک عدد قرآن، مفاتيح‌الجنان، يک عدد حمام (!)، يک عدد مهر و احيانا تسبيح، لباس‌هايي پاکيزه و اگر داريد عطري يا ادکلني هم کنار دستتان بگذاريد!

اولين‌ کاري که بايد بکنيد اين است دم‌دماي غروب آفتاب قبل از اين‌که مشغول صرف افطاري خوشمزه شب قدري شويد، به حمام برويد و يک عدد «غسل» ناقابل انجام دهيد! سفارش شده است نماز مغرب را با اين غسل مهربان به‌جا آوريد. اين يکي از اعمالي است که علامه مجلسي در مفاتيح‌الجنان به آن اشاره کرده است.

در مرحله دوم دو رکعت نماز به جا آوريد که بعد از هر بار که سوره حمد را خوانديد، هفت مرتبه «قل هوا...» را بخوانيد. در پايان نماز هم هفتادبار بگوييد: استغفرا... ربي و اتوب اليه!

اما اين‌جا اهميت قرآني را که براي سر گرفتن برداشته‌ايد، خواهيد فهميد. اين‌که وزن قرآن‌تان چه‌قدر باشد، مهم نيست. فقط اگر سنگين باشد ممکن است زود خسته بشويد. مهم اين است که قرار است چند ساعتي زير سايه اين قرآن باشيد و اين قرآن بشود حامي ما. به مراسم نوستالژيک قرآن سرگيري خوش‌آمديد...

و چند تا کار کوچولوي ديگر که شب‌هاي قدر به عنوان اعمال بايد انجام دهيد: شب‌هاي قدر را به سفارش امام محمد باقر (ع) احياء بگيريد، يعني تا صبح بيدار باشيد و به راز و نياز با خداوند مشغول باشيد. صد رکعت نماز بخوانيد و اگر حوصله داشتيد بد نيست دعاي جوشن کبير را با نواي زيبايي «سبحانک يا لا اله الا انت، الغوث، الغوث، خلصنا من‌النار يا رب» بخوانيد.

امام باقر (ع) مي‌فرمايند: «هر کس شب قدر را احيا دارد، گناهان او آمرزيده شود، هر چند زياد باشد و بهتر است روز قبل مقداري استراحت کند و غذا و نوشيدني کمتر بخورد تا خواب بر او غلبه نکند و کساني که توانايي بر احيا ندارند، اول شب را استراحت کنند و سحرگاهان بيدار باشند و عبادت کنند.» در اين فرموده امام چند نکته جالب است که بد نيست بدانيد: اول اين‌که منظور امام از بخشيده شدن تمام گناهان حق‌ا... است، نه حق‌الناس! پس اگر با خودکار زد‌ه‌ايد و چشم هم‌کلاسي‌تان را کور کرده‌ايد، تصور نکنيد شب قدر گناه‌تان پاک مي‌شود! دوم، اين‌که امام فرمودند روز قبل استراحت کنيد، نه اين‌که از صبح روز قبل تا شب بخوابيد و اعصاب پدر و مادرتان را خرد کنيد! سومين نکته هم اين است که يادتان نرود آن‌قدر نخوريد که شکم‌تان باد کند و هواي خواب به کله‌تان بزند!
شيوه دوم شب / خارجي / هر جا بتوان احياء گرفت!
شايد به مخ‌تان بزند که شب قدري از خانه بيرون بزنيد. ايرادي ندارد. آن‌قدر خيابان‌هاي شهر در شب‌هاي قدر پرشور و پر از هيجان بال‌زدن ملائک بر روي زمين است، که براي انتخاب مکان مناسب براي احياء گرفتن چندان کار دشواري پيش رو نداريد. هم مساجد هستند و هم حرم امام رضا (ع)! مي‌توانيد از برنامه‌هاي هر جا که دوست داشتيد استفاده کنيد.
بسته دوم؛ احياء نگيريموقتي دل لجبازي مي‌کند!
باز هم اصلا نگران نباشيد! اگر دلتان لجبازي کرده است و مدام خودش را لوس مي‌کند که حوصله احياء رفتن ندارم، با دلتان بد برخورد نکنيد! ممکن است زده شود. مي‌توانيد سرش را گول بماليد و از يک طريق ديگر شب‌هاي قدر را برايش پربار و مفيد کنيد. البته نقل شده از امام باقر که مستحب موکد است اين شب‌ها را احياء بگيريم اما وقتي آدم گير يک دل درب و داغان مي‌افتد، چاره‌‌اي نيست. بايد هرجور شده سرش را شيره بماليد تا با شما راه بيايد. ممکن است خداي نکرده لجبازي با دل حالتان را خراب کند و بيش از پيش شب قدري را از دست بدهيد. بسته پيشنهادي دوم‌ ما براي آن‌هايي است که حال دل‌شان خراب است...
شيوه اول شب / داخلي / يک گوشه خانه!
خانه خودتان است، راحت باشيد! مي‌توانيد حتي با پيژامه در خانه راه برويد. فقط زياد به خودتان سخت نگيريد که چرا نرفته‌ايد هيئت براي احياي شب قدر که همين تتمه باقي‌مانده احوال‌تان را هم خراب خواهيد کرد. راه‌هاي رسيدن به خدا در اين شب زياد است. چند پيشنهاد ساده که مي‌تواند در داخل خانه کمک‌تان کند. البته اين پيشنهاد‌ها ابزار و ادواتي هم مي‌خواهد که خواهيد دانست.

اول چيزي که ممکن است به ذهن‌تان برسد اين است که برويد سر وقت کتابخانه شخصي‌تان و يک کتاب برداريد براي خواندن. حالا اين‌که اين کتاب تا چه حد به شب‌هاي قدر ربط دارد، خدا مي‌داند و بس! البته به داشته‌هاي کتابخانه شما هم بستگي دارد. کتابي که ما پيشنهاد مي‌کنيم «شکوائيه‌هاي سبز 2» اثر سيدمهدي شجاعي است که به شيوه‌اي استادانه و با نثري دلکش دعاي ابوحمزه ثمالي را براي شما گفته است. بخوانيد ضرر نمي‌کنيد.

شير اينترنت را که اين روزها بدجوري سخت باز مي‌شود را تا ته باز کنيد. سري هم در اين بلبشوي دل‌تان به سايت «تبيان» بزنيد. سايتي که اطلاعات و مقالات حوزه ديني‌اش انصافا خوب است.

و دست آخر که شير اينترنت‌تان را هم بستيد، يقينا دست به دامان تلويزيون اين جعبه جادويي خواهيد شد و باز همان دعاهاي شب قدري را که خودتان نخوانديد جذاب‌ترش را از دريچه امواج سيما خواهيد ديد و شنيد و شايد اين سرآغاز قطره اشکي باشد که خسته از دل بي‌حالتان بر گونه‌تان جاري مي‌شود. البته با نداي الهي العفو...
شيوه دوم شب / خارجي / هر جاي اين شهر شلوغ!
پا به خيابان بگذاريد و قدم بزنيد. از کنار مساجد، هيئت‌ها بگذريد و وارد خيابان حرم دلتان شويد. خودتان باشيد و خداتان! اين مي‌تواند گذران خسته‌ترين شب قدر عمرتان باشد. در اين بين با خودتان، با خداتان حرف بزنيد. خجالت را هم کنار بگذاريد. هر گاه از کنار مسجدي رد شديد و صداي «الهي العفو» ملت تلنگري بود بر گوش‌تان باز به فرموده امام باقر عمل کنيد و به حرمت قطره اشک گونه‌هاتان پاي در آستان الهي بگذاريد.خوش بگذرد...

نظرات کاربران
کد امنیتی