چرا بايد درباره گردان ياسين بدانيم؟

چرا بايد درباره گردان ياسين بدانيم؟

نویسنده :

غواصاني که سرنوشت جنگ را تغيير دادند
غواصان در دفاع ‌مقدس بسيار مظلوم بودند؛ همچنان که حالا ياد آن‌ها مظلوم است؛ به چند دليل: اول اين‌که نوع عمليات آن‌ها به نحوي بود که مردم کمتر در جريان کار آن‌ها قرار مي‌گرفتند. بعد اين که بيشتر ما اگر هم دغدغه‌اي درباره شناخت حماسه‌سازان دفاع مقدس داشته باشيم بيشتر نام سرداران را شنيده‌ايم؛ اما از همه مهم‌تر اين که شهادت غواص بسيار مظلومانه است! غواص عملياتي مخفيانه را انجام مي‌دهد بنابراين اگر مورد اصابت تيرهاي کور دشمن قرار بگيرد آخ نمي‌گويد تا ستون لو نرود. نه راه پس دارد نه راه پيش! نه زميني زير پايش وجود دارد که بتواند روي آن مداوا شود؛ نه امدادگري به سراغ او مي‌آيد! اوست و خدا و لحظاتي تا پيوستن به دريا! چند روز قبل سالگرد شهادت فرمانده گردان افتخار‌آفرين غواصان ياسين شهيد جليل محدثي بود و با فاصله چند روز سالگرد شهادت محمدرضا سمندري معاون گردان. اين مناسبت بهانه‌اي شد تا گوشه‌اي از حماسه گردان ياسين را مرور کنيم. در مقاطعي حساسي از جنگ، گردان‌هاي ويژه اي از بهترين نفرات براي ماموريت‌هاي مخصوصي تشکيل مي‌شد. گردان ياسين به عنوان نيروي خط‌شکن براي عمليات‌هاي کربلاي 4 و 5 با استفاده از بهترين‌هاي تخريب تشکيل شد. گرداني که بايد در عمليات کربلاي 4 کيلومترها در تيررس دشمن و در آب حرکت مي‌کرد تا در محل مشخصي وارد عمل شده و مواضع دشمن را منهدم کند. طرح موضوع ساده است اما تعدادي بسيجي نوجوان و اهل دل بايد در دل شب کيلومترها حرکت کنند و پس از خروج از آب دشمن تا بن‌دندان مسلح را که از پيشرفته‌ترين ادوات و سنگرها بهره مي‌برد در خط خودش زمين گير کنند. اگر اروند را ديده باشيد وصف ماجرا دلچسب‌تر است. کربلاي 4 و 5 بناست سرنوشت جنگ را تغيير دهد و سرنوشت کربلاي 4 و5 نيز به اين اقدام دريادلان صف شکن ياسين بستگي دارد.

روزهاي سخت آموزش براي بچه‌هاي گردان ياسين
اهميت عمليات کربلاي 4 مي‌طلبيد تا بهترين کادر موجود در جبهه به همراه بهترين جمع از بين نيروهاي داوطلب در مدت زمان بسيار کمي بهترين آموزش ها را ببينند. حرف‌هاي سيد مهدي ابطحي يادگار گردان ياسين در اين باره خواندني است که مي‌گويد: «بچه‌هايي که قبلا در ارتش آموزش غواصي ديده بودند از مربيان ارتشي نقل مي‌کردند که در ارتش ۹ ماه فقط آموزش تئوري و بدنسازي انجام خواهد شد بعد خود غواصي! اما ما شب اول به يک مرغداري رفتيم و آن‌جا را تميز کرديم، فردايش آمديم کنار اسکله! مربي لباس غواصي را به ما نشان داد و توضيحاتي درباره پوشيدن آن داد، بعد از آن گفت مي‌رويد توي آب و به اين شيوه فين مي‌زنيد؛ بعد هم خودش رفت توي آب و شروع کرد به غواصي و آمد بيرون و به ما گفت شروع کنيد.» در اين بين نيروهاي جوان گردان ياسين با يک مشکل جالب مواجه هستند؛ لباس‌هاي غواصي که از خارج تهيه شده بود براي بچه‌هاي غواص بسيار بزرگ بود چرا که به طور معمول هيکل غواص‌ها در تمام دنيا به خاطر تمرينات فشرده و تغذيه خاص ورزيده و تنومند است اما بچه‌هاي ياسين.... از همان روزهاي اول لباس سايز کوچک کمياب بود. سرماي هوا شب هنگام تمرين، گرماي روز، تمرينات زياد و تغذيه کم و.... هر شب از خرمشهر تا پل مارد، بعد از نماز صبح هم از پل مارد تا خرمشهر در آب! با آن که گاهي آرزوي يک شب خواب راحت را داشتند؛ با آن‌که يکي از بچه‌هاي باصفاي گردان به نام جعفري در تمرينات شهيد مي‌شود و.... اما بچه‌ها با قدرت تمرين را ادامه مي‌دهند که روزهاي سختي در پيش است و بناست حماسه بزرگي به دست آن‌ها رقم خورد.

وقتي گردان ياسين مسافر کربلاي 4 و5 شد
برگرديم به فيلم «نجات سرباز رايان»، جايي که کماندوهاي آمريکايي با قايق هايي به شکل زره پوش از آب رد مي‌شوند و به خط آلمان‌ها مي‌زنند تا اين صحنه عنوان يکي از برترين سکانس‌هاي تمام تاريخ سينما را از آن خود کند. راستي غواص که نه ضد گلوله دارد، نه زره پوش، نه از داخل آب و حين غواصي که معمولا توام با برخورد با موانعي چون سيم خاردار و مفتول است؛ مي‌تواند با شليکي از خود دفاع کند! چه قدر تفاوت است بين اين حماسه و آن فيلم! اگر روزي کربلاي 4 و 5 فيلم شود چه مي‌شود؟ عليرضا دلبريان مسئول آموزش گردان ياسين و راوي امروز دفاع مقدس معتقد است: «قله تاريخ ۳۰ ساله انقلاب اسلامي دفاع مقدس است و همه جنگ را مي توان در کربلاي ۴و۵ خلاصه کرد؛ چه بسا عملياتي پيچيده‌تر و حماسي‌تر از کربلاي ۴و۵ نداشته باشيم و در اين بين نقش مهم را غواص‌هاي خط‌شکن داشتند. در اين عمليات و با توجه به نقش خطير بچه‌هاي غواص وعده‌هاي دنيوي کاملا بي معني است چون مشخص بود که احتمال برگشتن بسيار کم است». کم کم آموزش تمام شده و موعد عمليات است. خداحافظي و آخرين نماز قبل از عمليات، اشک‌هايي که مي‌ريزند و دل‌هايي که آماده وصال هستند. کربلاي 4، رهايي از نوک بوارين در فاصله 30 متري عراقي‌ها بدون آن‌که متوجه عبور چند ستون غواص شوند و رفتن تا جزيره ماهي! يکي از گروهان‌ها از نقطه رهايي حرکت مي‌کند اما عمليات لو رفته، بچه‌هاي غواص گروهان شهيد کرابي مظلومانه شهيد مي‌شوند و مابقي برمي‌گردند. کربلاي 4 بسيار غمگين است، پس از ماه‌ها تلاش و تمرين... هرچند همان تعداد معدودي که به آب زدند ضربات بسياري را بر پيکر دشمن وارد کردند اما بسياري از آن‌ها همان ساعت اول شهيد شدند و برخي هم در حالي که زخمي بودند اسير تير خلاص بعثي‌ها شدند. محمد انجوي‌نژاد کربلاي 4 را چنين روايت مي‌کند: «صحنه شهادت بچه‌هاي گروهان قهار بسيار مظلومانه بود. يکي يکي با ناله‌اي خفيف زير آب مي‌رفتند. شهادت غواص از مظلومانه‌ترين شهادت‌هاست؛ زيرا نه راه پس دارد نه راه پيش و نه حتي امکان دفاع کردن.»

فرماندهان بعد از کربلاي ۴ به ديدار امام مي‌روند، ايشان مي‌گويند: «توکل بر خدا کنيد، شما براي اداي تکليف مي‌جنگيد، برويد و نبرد را ادامه بدهيد.» با درايت فرماندهان در کمتر از چند روز طرح عملياتي ريخته مي‌شود که دنيا را به تحير برد. در ساعت ۲ بامداد روز نوزدهم دي ماه 1365 رزمندگان اسلام يورش برق آساي خود را به سوي مواضع دشمن در شرق بصره آغاز کردند. اين بار گردان ياسين از خط دشمن عبور مي‌کند و حتي با تعداد کمي تا صبح خط را به رغم چند پاتک شديد دشمن نگه مي‌دارد.

محمد انجوينژاد از کربلاي 5 چنين مي‌گويد: «از يک دسته 18 نفري، 12 نفر به شهادت رسيده بودند، مابقي به ساحل رسيدند؛ حالا فقط چند نفر بوديم؛ تصميم گرفتيم خط را بشکنيم؛ به قول قرآن که هر نفر ما 10 نفر دشمن را حريف است مي‌توانستيم تعداد زيادي بعثي را بفرستيم هوا.» معدود رزمندگاني که از دسته‌هاي مختلف به ساحل رسيده به فرماندهي عليرضا دلبريان در صدد خفه کردن تيربارهاي دشمن و تسلط بر خط هستند. همان تعداد کم حتي پس از شکستن خط دشمن، مدت‌ها مقابل پاتک‌هاي عراق براي باز پس‌گيري خط مقاومت مي‌کنند: «دلبريان با برادر جليل تماس گرفت. جليل گفت: مي‌دانم سخت است؛ اما فقط يک ساعت ديگر و يک پاتک ديگر را مقاومت کنيد بعد بيايي عقب!» از چند دسته غواص که به آب زدند و خط را گرفتند تنها تعداد کمي پس از مقاومت با فرمان شهيد محدثي زنده برمي‌گردند؛ هر چند زخمي!

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

اَی خِدا، باز هم پایتخت!؟

٩٧/٠١/٣٠
به بهانه اکران آخرین قسمت از مجموعه سه گانه «دونده هزارتو» پس از 3 سال

دونده هزارتو در خط پایان

٩٧/٠١/٣٠
درباره آهنگسازها و کارگردانانی که همکاری طولانی و خاطره‌انگیزی داشتند

دیالوگ ‏ها از زبان سازها

٩٧/٠١/٣٠
یادداشت

همه چی آرومه، ما چقدر خوشحالیم!

٩٧/٠١/٣٠
مینیمال

هوای بارانی و مزه پرانی!

٩٧/٠١/٣٠
ناصرخان اکتور سینما

چیه این پنهون کاری؟

٩٧/٠١/٣٠
ساختنیجات

طرح سامان‌دهی لوازم تحریر

٩٧/٠١/٣٠
توصیه‌هایی درباره نکات مهم و ضروری بهداشت فردی در فصل گرم

حقوق متقابل جامعه و بوهای ما!

٩٧/٠١/٣٠
یادداشت

تقصیر آن‌ها نیست که ما می­میریم!

٩٧/٠١/٣٠
دات کام

خاطره‌نویسی نوین با «دایرا»

٩٧/٠١/٣٠
شاخ هفته

هنوز امیدی هست

٩٧/٠١/٣٠
یادداشت

شوش مولوی راه‌آهن یا در سوگ تهرانی شدن

٩٧/٠١/٣٠
تا جامِ جهانی

جشنواره گل‌های «ساشا ایلیچی» در روسیه

٩٧/٠١/٢٨
جارچی

جارچی 532

٩٧/٠١/٣٠
پایان نامه

پلاستیکت تو حلقم!

٩٧/٠١/٣٠
مینی

مینی 532

٩٧/٠١/٣٠
درباره پسران بازیکنان بزرگ دنیای فوتبال که این روزها پایشان به مستطیل سبز رسیده است

پسر پدرِ شجاع

٩٧/٠١/٣٠
جانونی

ورود به جهان سفید لبنیات

٩٧/٠١/٣٠
فوتبال ایران هم نمونه‌های بسیاری از پسر و پدرهای فوتبالیست داشته است

پسر کو ندارد...

٩٧/٠١/٣٠
شگرد

مموری را از دست اینستاگرام و تلگرام نجات دهیم

٩٧/٠١/٣٠