حکمت پوپولیست پروری
پوپولیست کیست و چرا در جامعه ما جواب می‌گیرد حتی در ورزش؟!

حکمت پوپولیست پروری

نویسنده : محمد ناصر حق خواه

همه دنیا بهت زده شده بودند، مردم از هم می‌پرسیدند واقعا؟ اصلا چرا باید این اتفاق بیفتد؟ چگونه اکثریت یک ملت به جایی می‌رسند که برای آینده چهار ساله کشورشان چنین انتخابی انجام دهند؟

این سوال‌ها و انبوه واکنش‌های رسانه‌ای و مجازی از این دست در واکنش به انتخاب عجیب دونالد ترامپ در آمریکا بود. بعد از فروکش کردن بهت و حیرت‌ها و کم‌طرفدار شدن ژانر توییت‌های طنز، نوبت تحلیل و تعلیل این اتفاق رسید. اغلب تحلیلگران از حاکم شدن پوپولیسم و روی کار آمدن یک پوپولیست حرف می‌زدند. اما پوپولیسم چیست و پوپولیست‌ها دقیقا چه کار می‌کنند؟

پوپو چی؟

پوپولیست‌ها چند ویژگی مشترک دارند؛ اول از همه این‌که ساده حرف می‌زنند، دست روی عامه مردم می‌گذارند و واسطه نخبگان و رسانه‌ها را دور می‌زنند یا این‌که به رسانه‌های زرد - و گاه دروغگو- نزدیک می‌شوند. پوپولیست‌ها برای اثبات حرف‌شان و قانع کردن مردم و رسانه‌ها و البته رقیبان، از دروغ، تهمت و فرافکنی دریغ نمی‌کنند. آن‌ها وعده‌های کلی می‌دهند و سرشار از ابهام حرف می‌زنند؛ بیش از توجه به عقلانیت به احساسات توده مردم توجه دارند و روی مخاطبان‌شان و تمجید و تعریف و احساسی کردن و احترام گذاشتن به مقدسات جماعت هدف‌شان بیش از هر چیز مانور می‌دهند.

همه این‌ها یک پوپولیست را می‌سازد، اما پوپولیست فقط پرورده اعمال و رفتار خودش نیست؛ این جامعه است که پوپولیست‌ را پرورش می‌دهد؛ اما ویژگی جامعه پوپولیست‌پرور چیست؟ جامعه پوپولیست‌پرور غمگین، خسته و دل‌زده و سرخورده است، غرورش لکه‌دار شده و دنبال قهرمان می‌گردد؛ قهرمانی که بتواند به او اعتماد کند و حرف‌هایش را باور کند، قهرمانی که از جایی سر بیرون بیاورد و همه آدم‌بدهای ماجرا را بکشد زیر مشت و لگد و ما هِی دل‌مان خنک شود و بگوید بزن! بزن لعنتی!

در ورزش ما پوپولیست‌ها به بهشت می‌روند

در ورزش ما هم کسانی که دل به دل مردم داده و مردم هم به آن‌ها علاقه پیدا کرده‌‌اند و در برهه‌های حساس هم از آن‌ها پشتیبانی کرده‌اند تا بمانند و دیده شوند و پول به جیب بزنند و باز از مردم دلبری کنند و مردم هم برای‌شان غش و ضعف بروند، با همان فرمول‌های پوپولیستی معروف وارد میدان شده‌اند، به مردم و علایق و مقدسات‌شان احترام می‌گذارند، آن‌ها را در هر لحظه، در غم و شادی شریک می‌کنند و از همه مهم‌تر در جامعه ورزشی که پر از ضدقهرمان و آدم نچسب است؛ می‌شوند وکیل‌الرعایا و مشغول پس گرفتن حق مردم! 

نظرات کاربران
کد امنیتی