از بلاژویچ، تونی و دیگران تا کی‌روش‌که‌ الحق باید او را شاه پوپولیست‌ها نامید
محوری

از بلاژویچ، تونی و دیگران تا کی‌روش‌که‌ الحق باید او را شاه پوپولیست‌ها نامید

نویسنده : سرویس ویژه

پوپولیست پیر

میروسلاو بلاژویچ

 چه سالی وارد ایران شد؟ یک سال قبل از جام جهانی 2002 با ماموریت صعود ایران به جام جهانی به عنوان سرمربی تیم ملی ایران انتخاب شد. 

 ویژگی پوپولیستی؟ هیجان کنار زمین + استفاده از الفاظ اغراق آمیز درباره ایران

 چرا میگیم پوپولیسته؟ «ایران وطن دوم من است»، «اگر به ایران حمله شود، به عنوان سرباز از این کشور دفاع می‌کنم»، «هیچ کشوری قدرت قد علم کردن مقابل ایران را ندارد»، «دوست دارم مربی‌گری خود را در ایران به پایان برسانم» این تنها بخشی از جملات بلاژویچ در مصاحبه‌هایش بود. البته کم لطفی نکنیم که بعد از ترک ایران هم بارها و بارها نشان داد که علاقه‌اش به مردم ایران را در دل نگه داشته است.

 آخرش چی شد؟ هرچند بلاژویچ نتوانست ایران را به جام جهانی 2002 (کره و ژاپن) برساند ولی فدراسیون فوتبال علاقه به همکاری با او داشت که با مخالفت بلاژویچ همراه شد. میروسلاو پا به سن گذاشته حدود 5 سال پیش هم بار دیگر با هدف مربی‌گری مس کرمان وارد ایران شد که آن‌جا هم بیشتر از یک سال دوام نیاورد. 

پوپولیست دو رگه

 افشین قطبی

 چه سالی وارد ایران شد؟ سال 1386 به عنوان سرمربی تیم پرسپولیس انتخاب شد.

 ویژگی پوپولیستی؟ دل شیر!

 چرا میگیم پوپولیسته؟ کسی فکرش را نمی‌کرد که یک مربی ایرانی که 30 سال از عمرش را در آمریکا زندگی کرده است به این سرعت و راحتی به اوج محبوبیت در پرسپولیس برسد. قطبی با تمام هیجان کنار زمین به هوا می‌پرید و در کنفرانس خبری قبل و بعد از بازی هواداران قرمزها را ستایش می‌کرد. دل شیر یا قلب شیر داشتن تیکه کلام او بود که همیشه برای ایجاد هیجان در مصاحبه‌هایش استفاده می‌کرد. 

 آخرش چی شد؟ قطبی سرنوشت عجیبی در ایران پیدا کرد! از حاشیه‌های گذشته خانوادگی‌اش تا تصمیمات عجیبی که گرفت. قطبی که به نظر می‌رسد دیگر به دلایل مختلف از جمله فرار مالیاتی به ایران نمی‌آید، در خارج از کشور هم حرف‌های ناخوشایندی در مورد کشورمان می‌زند. 

پوپولیست رقاص

وینگو بگوویچ

 چه سالی وارد ایران شد؟ 16 سال پیش برای هدایت فولاد خوزستان وارد ایران شد. 

 ویژگی پوپولیستی؟ حرکات عجیب و غریب و رقص کنار زمین و لباس‌های قرمز پوشیدن

 چرا میگیم پوپولیسته؟ بگوویچ که حسابی از نشستن روی نیمکت تیم پرسپولیس ذوق کرده بود، تمام سعی و تلاش خود را کرد که جایی در دل هواداران این تیم پیدا کند. او همیشه سعی می‌کرد از رنگ قرمز در ترکیب لباس‌هایش استفاده کند و به کمک شال قرمز دور گردنش همیشه برای هواداران داخل ورزشگاه شیرین کاری می‌کرد اما هیچ کدام از این کارها باعث نشد که عمر مربی‌گری او در پرسپولیس به یک سال برسد.

 آخرش چی شد؟ به نظر می‌رسد آب و هوای ایران حسابی به مذاق جناب وینگو خوش آمده است. او بیش از 16 سال است که در ایران مربی‌گری می‌کند و بعید است که حالا حالاها بخواهد جای دیگر برود. 

پوپولیست گریان

تونی اولیویرا

 چه سالی وارد ایران شد؟ 4 سال پیش به عنوان سرمربی تیم تراکتورسازی تبریز به ایران آمد.

 ویژگی پوپولیستی؟ حرکات بیش از حد اغراق شده کنار زمین

 چرا میگیم پوپولیسته؟ حرکات کنار زمین تونی آن‌قدر عجیب و اغراق آمیز بود که هر کسی را به شک می‌انداخت. او چنان به مردم تبریز ابراز محبت می‌کرد که همین آخرین بار که مجبور شد از نیمکت این تیم خداحافظی کند با چشمانی اشکبار فرودگاه تبریز را ترک کرد و حسابی فضای داخل فرودگاه را احساسی کرد. او هنوز هم رابطه‌اش با مردم تبریز را در صفحه اینستاگرامش ادامه می‌دهد و هر از گاهی برای آن‌ها پستی به اشتراک می‌گذارد. 

 آخرش چی شد؟ اولیویرا آن‌قدر رفته است و بازگشته که بعید نیست باز هم شاهد حضور او در تبریز باشیم. همین آخرین باری که به دنبال جایگزینی برای خطیبی در ماشین سازی بودند، تونی یک گزینه جدی بود که به دلیل اختلافات مالی به تفاهم نرسیدند. تونی فعلا بیکار است و تیمی برای به خدمت گرفتنش، درخواست نداده.

نظرات کاربران
کد امنیتی