#سیاستمداران_توییتری
مسئولان و سیاستمدارانی که حالا پایشان در یکی از شبکه‌های‌اجتماعی‌ فیلتر دیگر هم باز شده

#سیاستمداران_توییتری

نویسنده : فرانک باباپور

نبض مسائل سیاسی کشورمان در توییتر مي‌زند ولی فیلتر است! محمود صادقی بابت یک توییتش حسابی با قوه قضاییه گلاویز شد و اکانتی منتسب به هاشمی‌رفسنجانی باعث شد او مدتی درگیر جنجال‌های توییترش باشد. چند روز پیش هم بیشترین هشتگ توییتر مربوط به یکی از مسائل سیاسی بود و هنوز هم هشتگ‌های سیاسی ایرانی جزو ترندهای توییتر است. آخرین باری که این حاشیه‌ها را از توییتر دیده بودیم، مربوط به سال 88 و حواشی انتخابات بود و حالا دوباره توییتر وحواشی‌اش در ایران پررنگ و تاثیرگذار شده‌است. این روند که احتمالا با نزدیک شدن به انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ داغ‌تر شود، این‌ روزها با حضور پر تعداد مسئولان و سیاستمداران گرم و گر‌م‌تر هم می‌شود. واقعا توییتر برای چه کسانی فیلتر است و آن‌ها در این توییتر فیلتر شده چه می‌کنند؟

مسئولانی که نیامده، رفتند
علی جنتی یکی از مصداق های «بودین حالا، یک چایی در خدمت بودیم» است. وزیری که با پوشش خبری عضو توییتر شد ولی خیلی شیک و مجلسی هیچ پستی در این شبکه اجتماعی نگذاشت و هنوز اکانتش خالی است و یا احمد توکلی نماینده سابق مجلس، که پس از ورودش در اردیبهشت امسال، 6 توییت منتشر و پس از آن صفحه‌اش را رها کرد. همین طور سید عباس عراقچی (معاون وزیر امور خارجه) که به الگو از رئیسش محمد جواد ظریف سال 92 وارد توییتر شد اما فعالیت چندانی نداشته و از اردیبهشت امسال هم هیچ توییتی منتشر نکرده‌است. حساب هاشمی‌رفسنجانی هم که برخی‌ها ادعا‌ می‌کردند توسط دفترش اداره می‌شود، با وجود این‌که یکی از قدیمی‌ترین حساب‌های توییتر است و بسیار فعال هم بود، اوایل امسال به‌خاطر توییتی جنجالی، به فعالیت نکردن این اکانت ختم شد. به جز این چهره‌های مطرح سیاسی، مسئولان دیگری هم بودند که وارد توییتر شدند اما چون ناشناخته ماندند و فالوور کمی داشتند، پس از مدتی توییتر را رها کردند و رفتند.
دگران روند و آیند و تو همچنان که هستی!
در کنار مسئولانی که عطای توییتر را به لقایش بخشیده‌اند، مسئولانی هم هستند که در این فضا همچنان فعال‌اند و این فعالیت را به حول حوزه مسئولیت‌شان محدود کرده‌اند. مانند حسن روحانی با دو اکانت فارسی و انگلیسی که اکانت فارسی بیشتر مخصوص فعالیت‌های داخلی است و اکانت انگلیسی فعالیت‌های بین‌المللی را پوشش می‌دهد و هر دو توسط دفتر ریاست جمهوری اداره می‌شوند. معصومه ابتکار (رئیس سازمان محیط زیست) هم دو اکانت فارسی و انگلیسی دارد و در آن، فعالیت‌هایش در سازمان محیط زیست را اطلاع می‌دهد و گاهی هم فعالیت‌هایی از این دست که در جهان انجام می‌شود را بازنشر می‌کند. شهیندخت مولاوردی (معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده) هم توییتی حاوی لینک شرح فعالیت‌های مربوط به شغلش را به اول صفحه سنجاق کرده‌است و تمام توییت‌ها و بازنشرهایش به اقداماتی در حوزه زنان اختصاص دارد. در کنار این‌ها افراد دیگری هم مثل محمدجواد ظریف، حسام‌الدین آشنا، سعید جلیلی، سید عباس صالحی، مصطفی کواکبیان، علی مطهری، محسن رضایی، محمود صادقی، غلامعلی حداد عادل و حمید ابوطالبی از سیاستمداران فعال توییتر هستند که در کنار توییت‌های کاری، حرف‌های دیگری هم می‌زنند و به مسائل روز واکنش نشان می‌دهند.
خلاصه‌حرف‌های ناگفته
شاید بتوان گفت توییتر باعث شده‌است بعضی از مسئولان حرف‌هایی بزنند که هیچ‌گاه نمی‌توانستند در سخنرانی‌هایشان بگویند. مانند توییت‌هایی که اخیرا از طرف محمود صادقی منتشر شد و او را تا مرز بازداشت هم کشاند و یا جنجالی که با توییت هاشمی‌رفسنجانی به وجود آمد و مجبور به انتشار اصلاحیه‌ای شد، که در نهایت به فعالیتش در توییتر خاتمه داد. معمولا حرف‌های مهم و مردمی مسئولان بازخورد خوبی دارند و فیو و ری‌توییت زیادی می‌خورد، اما توییت‌هایی هم هستند که کاربران منشن و کامنت‌های مخالف زیادی را برای آن توییت می‌فرستند به امید این‌که توسط آن مسئول خوانده شود یا پاسخی دریافت کنند. گاهی هم جریان‌هایی در توییتر اتفاق می‌افتد که یک مسئول با گذاشتن توییتی مرتبط با جریان و بازنشر شدنش توسط کاربران، می‌تواند به بیشترین تعداد بازخورد بین تمام توییت‌هایش برسد. اتفاقا برخی مسئولان از همین طریق شناخته‌تر شده‌اند.
سیاستمداران سردمدار
اگر بحث محبوبیت‌ پست‌ها را از فالوور جدا بدانیم، محمدجواد ظریف با تعداد فیوهای بالای 1500 و ری‌توییت‌های بالای 300 پر طرفدارترین سیاستمدار ایرانی است که رکورد بیشترین تعداد فیو و بازنشر یک توییت را هم با حدود 7100 بار ری‌توییت و 9600 فیو، در دست دارد. اما بیشترین تعداد فالوور مربوط به صفحه انگلیسی زبان روحانی با 554 هزار نفر است، بعد از او هم ظریف با 544 هزار نفر در جایگاه دوم قرار دارد. البته ظریف اولین سیاستمدار ایرانی است که وارد توییتر شده و در مقابل او علی مطهری تازه کارترین چهره سیاسی است و هنوز یک ماه هم از عمر اکانتش نمی‌گذرد. روحانی با 3234 توییت، رکورد بیشترین تعداد توییت‌های منتشر شده را دارد و ابتکار در سرعت توییت زدن فعال‌ترین چهره سیاسی است، به طوری که روزی حداقل یک پست را می‌گذارد و سرعت توییت کردنش به 4 توییت در ساعت هم رسیده است. 
توییتری‌های سیاسی در جهان
رسم معمول سیاستمداران غربی‌ هم این است که یک اکانت به زبان انگلیسی داشته باشند و یک اکانت به زبان کشور خودشان، با این حال برخی هم مثل سارکوزی (رئیس‌جمهور فرانسه) ترجیح داده‌اند تنها برای مردم خودشان توییت بنویسند تا یکی مثل ما متوجه حرف‌های دولت – ملتی آن‌ها نشود  و یا کسانی مثل بنیامین نتانیاهو (نخست وزیر رژیم صهیونیستی) و نارندرا مودی (نخست وزیر هندوستان) که به زبان کشور خودشان توییت می‌نویسند و گاهی هم برخی حرف‌های جهانی‌شان را به زبان انگلیسی می‌زنند. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هم از آن دسته کسانی است که دو اکانت دارد اما برخلاف این‌که برخی او را قدرتمندترین سیاستمدار دنیا می‌شناسند، در فضای مجازی چندان موفق نبوده و تعداد 543 هزارتایی فالوورهایش، نسبت به دیگر سیاستمداران مطرح دنیا، بسیار کم است. ریکاردو مارتینلی (رئیس جمهور پاناما) هم با تصویر نمایه‌ای که کلاه و عینک دوچرخه سواری دارد، اکانتی شخصی و تقریبا دور از مسئولیت‌های سیاسی‌اش را می‌چرخاند. دونالد ترامپ هم که تازه پا به عرصه ریاست جمهوری گذاشته و باتوجه به توییت‌های اخیرش معلوم است در توییتر هم مشغول مناظره‌های انتخاباتی بوده‌است، هنوز هیچ کدام از سیاستمداران دنیا را فالو نمی‌کند و اگر به لیست 42 نفره کسانی که دنبال می‌کند سری بزنید، در نام اغلب آنها Trump وجود دارد، که یا اعضای خانواده‌اش هستند و یا شرکت و موسسه‌اش. هم‌چنین با توجه به تعداد 34200 توییتی که داشته، می‌شود گفت قرار است پرحرف‌ترین سیاستمدار دنیا شود. توییتر هیلاری کلینتون، که اتفاقا او هم در یک قدمی ریاست جمهوری آمریکا بود، پر است از جملات انرژی‌بخش و گاه شعارزده، اما نکته جالب صفحه او، بیویی* است که درمورد خودش نوشته، مشخصاتی که قبل از تمام مسئولیت‌های سیاسی‌اش نوشته‌است: «همسر، مادر، مادربزرگ، مدافع زنان و بچه‌ها»
*Bio: یک توضیح کوتاه است که هر فرد از خود، حالش و ... در صفحه اول پروفایل خودش در شبکه‌های اجتماعی‌ می‌نویسد.
اکانت موروثی پرزیدنت
اکانت توییتر ریاست جمهوری آمریکا حسابی است با نام President Obama و آیدی @POTUS که مخفف عبارت President of the United States  است. رسم توییتری ریاست جمهوری آن‌ها این است که با تغییر رئیس‌جمهور، این اکانت‌ به رئیس‌جمهور بعدی تحویل داده می‌شود و نام و تصویر رئیس‌جمهور سابق به نام و تصویر رئیس‌جمهور بعدی تغییر می‌کند. همچنین توییت‌های پیشین حذف و در اکانت @POTUS44 متعلق به آرشیو ملی آمریکا آرشیو می‌شوند. با این حال دل‌تان برای اوباما، اولین نفری که وارد توییتر شده‌است و حالا باید اکانتش را تحویل بدهد، نسوزد؛ زیرا اکانتی شخصی دارد که با 80 میلیون و 300 هزار فالوئر، پر فالوورترین سیاستمدار دنیاست.
با غم‌انگیزترین حالت فیلتر چه کنم؟
با وجود اینکه مسئولان ایرانی وارد دنیای توییتر شده‌اند و توییت‌های پرمخاطب این فضا هم در کانال‌های تلگرامی بازنشر می‌شوند، توییتر روز به روز شناخته‌‌تر می‌شود و کاربران فضای مجازی بیشتر دوست دارند وارد این فضا شوند. جالب این‌که با عضویت در کانال‌ها تلگرامی که محتوای توییتر را نشر می‌دهند، می‌توان به راحتی محتوای این فضا را لمس کرد و حتی خبرگزاری‌ها هم توییت‌های مسئولان را به همراه واکنش کاربران توییتری منتشر می‌کنند. این‌ها همه در حالی است که توییتر هم‌چنان فیلتر است! شاید وقتش رسیده که همه وارد این فضا شوند تا بتوانند در کنار خواندن متن‌های دیگران، حرف‌های خودشان را هم به اشتراک بگذارند. وقتی یک فیلتر توسط مسئولان بلند پایه، خبرگزاری‌ها، کانال‌های تلگرامی و... شکسته می‌شود، فیلترش فقط برای مردم خنده‌دار و غیرمنطقی است، نیست؟!
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣