به خاطر دخترم
براي روز دختران چه کاري انجام دهيم؟!

به خاطر دخترم

نویسنده :

وجيهه محمدپور

قابل توجه همه پدرها، مادرها و برادرهايي که تصميم دارند براي دختر يا خواهرشان يک کار مهم انجام دهند. بدانيد و آگاه باشيد براي اين که دختر يا خواهرتان را شاد کنيد و دلش را خوشحال کنيد يک روزي به نام روز دختر آفريده شده است که قابليت هر نوع فعاليت شادي بخش براي يک دختر را دارد. الان هم که تا اين روز بزرگ چيزي باقي نمانده است اگر فقط يک خورده به خودتان زحمت بدهيد و از خودتان خلاقيت به خرج دهيد مي‌توانيد روز خوبي را براي يک دختر به وجود بياوريد تا هم او حالش را ببرد هم شما!

مادر و يک روز دخترانه
نگاه متفاوت/ اين يک دختر است نه وسيله پز دادن

اگر تا ديروز گير داده بوديد که دخترتان بايد درس بخواند و همه پله هاي تحصيل را يک نفس بالا برود! تا چشم فک و فاميل در‌آيد و بتوانيد فردا خانم دکتر يا خانم مهندس صدايش بزنيد، يا نه، گير داده بوديد که تنها بشود يک کدبانوي خانه و درس را بي‌خيال شود و از هر انگشتش يک هنر بريزد تا بعد ازدواج کند تا بعدتر شما بتوانيد پز دامادتان را بدهيد و باز هم چشم فک و فاميل در آيد! همين يک روز را بي‌خيال خواسته‌هاي خودتان بشويد و ببينيد اين موجود، که نامش دختر است دقيقا چه نيازهايي دارد و خودش چه خواسته‌هايي را دنبال مي‌کند. اصلا مگر دختري که تنها ياد داشته باشد بپزد و بشورد و بدوزد همان دختر واقعي است يا اگر هيچ يک از اين مهارت‌ها را ياد نداشته باشد و فقط فرمول‌هاي فيزيک و رياضي را حفظ باشد به درد زندگي مي‌خورد؟! اگر به خودتان نگاه کنيد مي‌توانيد ببنيد که دخترتان بايد يکي شود مثل همان چيزي که خودتان روزي به عنوان يک دختر دوست داشتيد که باشيد.

پيشنهاد
بنشينيد درباره يک زن خوب بودن با دخترتان حرف بزنيد. البته منظور اين بود بگذاريد او با شما درباره نگاهش به خودش و زندگي‌اش با شما حرف بزند. مثلا به او اجازه بدهيد به شما بگويد از آشپزي متنفر است، يا بتواند راحت بگويد که دلش نمي‌خواهد تمام عمرش را توي کلاس‌هاي درس بگذراند. قرار نيست يادش بدهيد که چه زندگي را انتخاب کند، مهم اين است که چگونه زندگي کردن را به دخترتان ياد بدهيد. و اين وقتي ممکن است که شما اجازه انتخاب به او بدهيد و فکر نکنيد تمام کارهايش احمقانه است چون شما دوست نداريد.

برخورد متفاوت

اين موجودي که رو به روي شما ايستاده، دقيقا مثل خود شما احساساتي است. پس توي اين روز اول دخترتان را بغل کنيد و يک کم دز هندي بودن ابراز احساسات تان را پررنگ کنيد. حواس‌تان به دخترتان باشد، توي اين روز گير ندهيد و کمي از خير قوانين خانه بگذريد. طوري با دخترتان برخورد کنيد که متوجه شود الان روز اوست مثلا بنشينيد با او تلويزيون تماشاکنيد و...

يک کار ويژه

مي‌توانيد امروز به دخترتان يک غذاي جديد ياد بدهيد يا مسئوليت و مديريت يکي از وعده‌هاي غذايي را به او بسپاريد. حتي اگر غذا را سوزاند به‌رويش نياوريد و يک امروز را به دست پختش اعتماد کنيد. مثلا غذاي ته گرفته يا خام او را با لذت بخوريد تا احساس خوبي از کارش به او منتقل کنيد. البته اگر دخترتان مثل کوزت هر روز همه کارهاي خانه را انجام مي‌دهد، بهتر است توي اين روز به او مرخصي بدهيد و برعکس شما غذايي که او دوست دارد را بپزيد. يا يک مهماني دخترانه بگيريد و دوستانش را دعوت کنيد.

هديه

ما پيشنهاد مي‌کنيم اگر مي‌خواهيد دختر بودن را به او يادآور شويد يا احساس خوب دختر بودن را برايش پر رنگ کنيد، وسايل کاملا دخترانه برايش بخريد. تل، شانه، گيره مو، انگشتر، دستبند، ساعت، وسائل تزييني و... لطفا از خير جهيزيه خريدن به عنوان هديه روز دختر بگذريد! درست است که اين هديه، در آينده به دردش مي‌خورد، اما قبول کنيد به درد امروز نمي‌خورد.

پدر و يک روز دخترانه
نگاه متفاوت/ چايي بده بابا!

معمولا مي‌گويند دختر بابا نه پسر بابا. يعني دختر براي پدر ويژگي‌هاي خاصي دارد که باعث مي‌شود پدر بيشتر به او توجه کند. براي همين تا بچه هستند آويز بابا هستند و نازنازي بابا به حساب مي‌آيند. اما همين که بزرگ مي‌شوند همين باباهاي مهربان از دختران‌شان فاصله مي‌گيرند. يعني يکهو از هم دور مي‌شوند. آن وقت پدرهاي محترم دخترها را به همان صورت قبل، يعني لوس و نازنازي بزرگ مي‌کنند با اين تفاوت که کمتر با آن‌ها هستند و يا آن‌ها را در حد چايي بده بابا! مي‌بينند که حالا بزرگ شده است و مي‌تواند جورابي بشويد، سفره‌اي جمع کند و يا... خلاصه نگاه پدرها يا ترحم برانگيز است يا زيادي خشن.

پيشنهاد
درست است که يک دختر پسر نيست! و شما نگران او هستيد. اما سعي نکنيد آزادي‌هاي او را به دليل نگراني‌هاي پدرانه بي‌خيال شويد. يعني به آزادي‌اش احترام بگذاريد و اگر واقعا نگران او هستيد او را در شرايط مختلف همراهي کنيد. دوستانش را بشناسيد و ببينيد و بعد همراهش شويد و به او اعتماد کنيد. فراموش نکنيد حالا دخترتان بزرگ شده است و برنامه‌هاي مشترک‌تان کمتر شده مثلا مهماني‌هاي مشترک کمتري با هم مي‌رويد، اما بهتر است به دخترتان به عنوان يک آدم بزرگ نگاه کنيد کسي که همچنان احساساتي است، اما خيلي چيزها را مي‌فهمد. يعني مي‌تواند دردل شما را بشنود، شرايط اقتصادي‌تان را درک کند، پس نه مثل يک دختر لوس با او رفتار کنيد که کسي نتواند بگويد روي چشمش ابرو است! نه مثل يک خدمتکار به او نگاه کنيد که وظيفه آبدارچي بودن را بايد داشته باشد.

برخورد متفاوت

اجازه بدهيد مثل بچگي‌هايش بپرد بغل‌تان و شما را ببوسد و شما هم کمي احساساتي شويد و به او لبخند بزنيد. وارد اتاقش شويد، با او حرف بزنيد، اجازه بدهيد مثل کودکي‌اش براي‌تان جک بگويد و ريسه برود، بدون اين‌که فکر کند کار خوبي نيست و شما هم يادش بيندازيد که هنوز مثل قديم‌ها مي‌تواند با شما حرف بزند و حتي درد دل کند.

يک کار ويژه

درست از وقتي دخترتان بزرگ شده است کمتر با او بيرون رفته‌ايد اما امروز دستش را بگيريد و به ياد گذشته‌ها با هم برويد خريد يا اصلا برويد پارک و قدم بزنيد. اگر امروز اين پيشنهاد را به دخترتان بدهيد حتما ذوق مي‌کند.

هديه

فکر نکنيد با پول دادن دخترتان را خوشحال کرده‌ايد چون تنها کاري که کرده‌ايد خيال خودتان را راحت کرده‌ايد! پس دور پول نقد را به عنوان هديه خط بکشيد. هميشه خريدهاي پدرانه براي دختران لذتبخش است، حتي اگر کوچک باشد! مي‌توانيد يک کمي کلک بزنيد و از همسرتان در انتخاب هديه کمک بخواهيد و سليقه او را کشف کنيد، بعد برايش روسري يا يک لباس بخريد. پدرها سليقه خوبي در خريدن وسايل تزييني و کاربردي مثل مجسمه، چراغ مطالعه و... دارند از اين ويژگي‌تان براي خريد حتما استفاده کنيد.

برادر و يک روز دخترانه
نگاه متفاوت/ اين يک خواهر است نه دشمن خوني!

موضوع شما کاملا با پدر و مادرتان فرق مي‌کند! اگر شما خواهرتان را به عنوان يک موجود ضعيف تصور مي‌کنيد و خودتان را از او برتر و بهتر احساس مي‌کنيد، اولين ريشه‌هاي دوري و دشمني را بين خودتان کاشته‌ايد چون هم کوچک شمردن خواهرتان و هم بزرگ شمردن خودتان باعث مي‌شود تا به خودتان اجازه زور گويي بدهيد! پس به اين فکر نکنيد که دخترها آدم‌هاي لوس و ننري هستند که زود مي‌زنند زير گريه يا چغلي شما را مي‌دهند، به اين فکر کنيد که شما در بخش بزرگي از زندگي‌تان يک همراه با احساس و عاطفي داريد که مي‌تواند هم‌دل شما باشد.
پيشنهاد

درست است که خواهرتان به درد فوتبال بازي کردن، جنگيدن و آرتيست بازي نمي‌خورد و به دليل همان لطافت روحي که دارد نمي‌تواند بنشيند با شما فيلم‌هاي خشن ببيند و گاهي از دست شما لجش مي‌گيرد و زيرآب‌تان را مي‌زند. اما اين خواهر تنها موجود دلسوز زندگي‌تان است که در هر حالتي مي‌توانيد رويش حساب کنيد و تنها کسي است که هيچ وقت و در هيچ شرايطي شما را تنها نمي‌گذارد. پس بيشتر از يک رقيب به او به صورت يک دوست يک همراه و يک هم‌دل نگاه کنيد.

برخورد متفاوت

يک کم در شيوه تعامل با خواهرتان در اين روز تجديد نظر کنيد. همين يک روز تمرين کنيد رفتار متفاوتي داشته باشيد مثلا وقتي دارد سفره مي‌اندازد يواشکي دهن کجي نکنيد يا با قدرت، کنترل تلويزيون را دست‌تان نگيريد که کسي جرات نزديک شدن به شما را نداشته باشد. يک پيامک هم صرف تبريک به خواهرتان بفرستيد و اگر دارد توي خانه کاري انجام مي‌دهد کمکش کنيد. دخترها احساساتي هستند پس امروز را بي‌خيال مردم آزاري شويد و موقع ناهار درباره تشريح قورباغه صحبت نکنيد يا ذوق زدن‌هايش را مسخره نکنيد. بگذاريد احساس کند شما کنارش هستيد نه مقابلش.

يک کار ويژه

مهم‌ترين کار ويژه لجبازي نکردن و حرص در نياوردن است! و بعد، همين که اتاق‌تان را جمع کنيد هم براي خواهرتان خيلي ويژه است! ما پيشنهاد مي‌کنيم با خواهرتان حتما برويد بيرون يا امروز توي خانه گوش به فرمانش باشيد. همين که هر جا مي‌خواهد برود همراهي‌اش کنيد خودش کلي کار است!

هديه

خواهرها کشته مرده هديه‌هاي بردارشان هستند هر چند مي‌دانند سليقه درستي ندارند و هر چند مي‌دانند خيلي از چيزهايي که آن‌ها مي‌خرند به دردشان نمي‌خورد اما همين که ببينند کسي که شبانه روز با آن‌ها در حال جنگ و دعواست به يادشان بوده است براي‌شان کلي ارزشمند است. اما براي خريد هديه ببينيد خواهرتان در چه فازي است بعد ولخرجي کنيد! پيشنهاد ما خريد عروسک و وسائل تزييني اتاق است چون لابد ديده‌ايد که بيشتر دخترها عاشق اين چيزها هستند.

نظرات کاربران
کد امنیتی