سنم را نمي‌گويم، من کودکم
گفت‌وگو با مجيد قناد

سنم را نمي‌گويم، من کودکم

نویسنده :

مازيار حکاک

«مجيد قناد» يا همان «عمو قناد» خودمان يکي از کساني است که حسابي در خاطرات و نوستالوژي دوران کودکي‌مان جا افتاده است. از زماني که ما يادمان است او در تلويزيون حضور داشته، دارد و احتمالا خواهد داشت و جالب اين که چهره قناد در طول اين سال‌ها به اندازه حضورش ثابت و بدون تغيير بوده است. حضور او در مشهد بهانه خوبي بود تا به سراغش برويم و خاطرات کودکي‌مان را با او مرور کنيم. بد نيست بدانيد قناد هنگام مصاحبه درست مثل اجراهايش بود، همان قدر پر انرژي و پر هيجان؛ آن قدر که هر لحظه منتظر بوديم يک از آن حرکات يا پيام‌هاي بهداشتي هميشگي‌اش را تحويل‌مان بدهد.

نسل من شما را با «ساعت شني» به خاطر دارند، کمي درباره آن برنامه صحبت کنيد...

يادش به خير. اين برنامه يکي از برنامه‌هايي بود که من در سال 73 تهيه مي‌کردم. ما هدف‌‌مان اين بود برنامه‌اي توليد کنيم که بزرگ‌ترها هم برنامه کودک را ببينند، به اين دليل که اگر بچه‌ها چيزي را ياد نداشتند و يا متوجه نشدند پدر و مادر بتوانند در لحظه به آن‌ها کمک کنند. با همين رويکرد تصميم گرفتيم برنامه مصاحبه محور داشته باشيم که در آن پدر و مادر و تمام اعضاي خانواده درگير باشند. ساعت شني ما چيزي در حدود 40 ثانيه زمان داشت که در اين فاصله هر کسي سئوال در سطح خودش را جواب مي‌داد. خوبي برنامه هم اين بود که همه هديه مي‌گرفتند.

هنوز هم آن ساعت شني را داريد؟

بله، يادگاري نگه داشتم و خيلي هم دوستش دارم. البته من قبل از اين برنامه، مسابقه از مدرسه تا مدرسه را اجرا مي‌کردم که چيزي شبيه همين برنامه بود. قبل از آن هم بازي، شادي، تماشا بود که همراه با «قل‌قلي» اجرا مي‌کرديم و سعي‌مان بر اين بود که کارها يا بازي‌هاي تفريحي را با مسائل آموزشي ادغام کنيم.

از اين که بخشي از خاطرات چند نسل هستيد، چه احساسي داريد؟

ببينيد اين احساس وصف‌ناشدني است. فقط مي‌توانم بگويم که من از خدا به خاطر اين همه لطفش ممنون و شکرگزارم و آرزو دارم که بيشتر از اين توفيق خدمت را داشته باشم. به هرحال خيلي از کساني که من براي آن‌ها برنامه اجرا مي‌کردم امروز پدر و مادر شده‌اند و اين بار مجبورند به بهانه کودک‌شان برنامه را ببينند و اين براي من خيلي لذت بخش است.

برگرديم به خودتان، يکي از ابهام‌هايي که هرکسي هنگام ديدن اجراي شما دارد، سن شماست. واقعا چند سال سن داريد؟

من هر موقع بين بچه‌ها مي‌روم مثل خود بچه‌ها مي‌شوم. احساس مي‌کنم 12 سال سن دارم و به همين اندازه انرژي و نشاط پيدا مي‌کنم. من هنوز فکر مي‌کنم بچه‌ام و دوست ندارم اين شيريني را از من بگيرند.

يعني نمي‌خواهيد بگوييد چند سال‌تان است؟

نه نمي‌خواهم و دوست هم ندارم سنم را بگويم. شما فکر کنيد من کودکم، کودکي که هيچ وقت بزرگ نمي‌شود و دلش هم نمي‌خواهد بزرگ شود.

بگذريم، ظاهرا شما به غير از فيتيله کارهاي ديگري هم در حوزه کودک انجام مي‌دهيد، درسته؟

بله من کارهايي را به صورت زنده و يا ضبط شده در شبکه جام‌جم براي کودکان مقيم خارج از کشور انجام مي‌دهم. محتواي آن برنامه‌ها با توجه به نوع مخاطب آشنايي با زبان فارسي، حروف الفبا، آموزش سنت‌هاي قديمي و چيزهايي از اين قبيل است.

براي برنامه فيتيله چه‌قدر در هفته وقت مي‌گذاريد؟

براي فيتيله من خيلي کم وقت مي‌گذارم. بيشتر گروه فيتيله با نويسنده و کارگردان درگيرند. تقريبا گروه فيتيله تمام روزهاي هفته را فعاليت مي‌کنند و ماحصل تلاش اين جمع چيزي است که ما جمعه‌ها در برنامه مي‌بينيم. بايد بگويم من خيلي دوست دارم اما فرصت نمي‌کنم با گروه باشم. البته براي ارتباط با کودکان زمان مي‌گذارم و کارهاي متفاوتي انجام مي‌دهم.

مثلا‌ چه کارهايي؟

ببينيد من سعي مي‌‌کنم مخاطب را خوب بشناسم و به او بپردازم. خوب من به خاطر کاري که دارم مطالعات زيادي در حوزه کودک دارم. ضمن اين که تحصيلات دانشگاهي من رشته کارگرداني و بازيگري است. از زمان کودکي هم در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان فعاليت داشتم و همين فعاليتم را رفته‌رفته ادامه دادم تا به تلويزيون آمدم. جداي از اين‌ها، من عاشق کار کودک‌ام.

در اجراي شما يک‌سري حرکات يا کارهاي خاص است که مختص شماست، اين‌ها چطور شکل مي‌گيرند؟

بعضي از اين‌ها در برنامه‌ها شکل مي‌گيرند و اگر ببينيم باز خورد خوبي دارد ادامه مي‌دهيم، در غير اين صورت رها مي‌کنيم. بعضي‌ها را هم حساب شده انجام مي‌دهم. در کل بايد آن کار براي برنامه خوب باشد و مخاطب با آن ارتباط برقرار کند.

فرهنگي که به بچه‌هاي نسل من مي‌داديد با اين چيزي که به بچه‌هاي امروز مي‌دهيد خيلي شبيه است، آيا نبايد با بچه‌هاي اين نسل طور ديگري صحبت کرد؟

ببينيد من معتقدم مسائل سنتي و قديمي نبايد فراموش شود. ادب و احترام چيزهايي نيست که ما بتوانيم از کنارش به راحتي عبور کنيم. تکرار اين مسائل خيلي خوب است و تازه باعث نهادينه شدن آن مي‌شود.

به نظرتان چه عاملي باعث شده فيتيله تا اين حد محبوب شود؟

به اعتقاد من اين محبوبيت تا حد زيادي طبيعي است. يعني اگر هر برنامه ديگري زماني به اندازه فيتيله سپري بکند و به اين اندازه شاد و موزيکال باشد به همين محبوبيت خواهد رسيد.

فکر نمي‌کنيد تعداد عموها و خاله‌هاي رسانه ملي کمي کم است و اين باعث تکرار مي‌شود؟

من تکراري شدن را در تلويزيون به لحاظ حضور قبول دارم اما به لحاظ نوع کار نه. يعني اگر نوع کار تکراري بشود هم خود آدم خسته مي‌شود و هم بيننده تمايلي براي ادامه‌اش ندارد. شما برنامه گذشته من را تا الان ديده‌ايد، من تکراري نشدم. اگر تکراري مي‌شدم خودم احساس مي‌کردم و تازه اجازه کار هم به من داده نمي‌شد.

الان مدت زيادي از تاسيس شبکه کودک مي‌گذرد. به عنوان کسي که با کار کودک در ارتباط‌ايد، آيا تغييري در نوع ارائه برنامه به کودکان ايجاد شده است؟

زمان و ساعت پخش در شبکه کودک بيشتر شده، فضاي زيادي به بچه‌‌ها داده مي‌شود و بعضي برنامه‌ها براي بچه‌ها و والدين در نظر گرفته شده است. با اين حال هر کاري نقطه ضعف و نقطه قوت‌هايي دارد، اين کار هم مستثنا نيست.

به عنوان آخرين سئوال احتمالا دنياي شما پر است از خاطرات مختلف، يکي از آن خاطرات را بيان کنيد...

همان‌طور که گفتيد من خاطرات زيادي دارم مثلا من يک ناشنوا را در خيابان ديدم که به من اشاره کرد و گفت برنامه «قل‌قلي» را مي‌بيند. خيلي تعريف کرد و در نهايت گفت «قل‌قلي» توانايي شنيدن و حرف زدن دارد. از او پرسيدم از کجا مي‌داني؟ گفت براي اين که وقتي «قل‌قلي» پشتش به شماست و شما حرف مي‌زني او مي‌فهمد و اگر ناشنوا بود نمي‌توانست حرف‌هاي شما را اجرا کند.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
برگزیدن یک موقعیت شغلی متفاوت

عشق و زندگی در نقطه‏ صفر مرزی

٩٦/٠٤/٠١
تلگجیم

تلگجیم 491

٩٦/٠٤/٠١
برگزیده سایت

سه راهکار تضمین شده برای کوتاه‌ نویسی!

٩٦/٠٤/٠١
هر سال احسان علیخانی در ماه عسل یادمان می‌اندازد که بعضی‌ها عجیب دوست دارند مشکلات زندگی‌شان را در بوق

کی از همه بدبخت ‌تره؟!

٩٦/٠٤/٠١
شاخ هفته

کاش حوصله شان سر برود

٩٦/٠٤/٠١
معرفی تلگرام‌های غیررسمی و پاسخ به این سـوال که آیا آن‌ها قابل اعتمادند؟

تلگرام‌ های فارسی!

٩٦/٠٤/٠١
پایان‌نامه

به دولت کمک کنید!

٩٦/٠٤/٠١
چهره هفته

من هم یک خمار هستم!

٩٦/٠٤/٠١

نگاهی به رایج‌ ترین موقعیت‌ هایی که یکهویی بیچاره‌ ترین می‌شویم!

٩٦/٠٤/٠١
ناصرخان آکتور سینما

حكمت همه و هيچى!

٩٦/٠٤/٠١
جانونی

قصه شیخ بهایی و اختراع نان سنگک!

٩٦/٠٤/٠١
جارچی

جارچی 491

٩٦/٠٤/٠١
فتوچاپ

فتوچاپ 491

٩٦/٠٤/٠١
حکایت هفته

اندر حکایت دزدیده شدن شمشیر نادرشاه و مریدان

٩٦/٠٤/٠١
دات کام

کلاس ترک اعتیاد اسمارت فون‌ها

٩٦/٠٤/٠١
مینیمال

قحطی پوشک در ﺍﺳﺮﺍﺋﯿﻞ!

٩٦/٠٤/٠١

پاسخ به یک سوال مهم آیا تیم‌های ایرانی می‌توانند سیاست بایرن را در نقل و انتقالات دنبال کنند؟

٩٦/٠٤/٠١
گپ وگفتی با «پیمان خاکسار»، مترجمی که در بازار کساد نشر کارهایش با استقبال مواجه می‌شود

از تدوین «شیار ۱۴۳» تا ترجمه «جزء از کل»

٩٦/٠٤/٠١
کافه جهان نما

سوئد، اینجا همه چیز سرجای خودش است

٩٦/٠٤/٠١
شگرد خفن

Adsl ندارید؟ هات‌اسپات کنید

٩٦/٠٤/٠١
تبلیغات
تبلیغات