ريز و درشت ترورهاي سال 60

ريز و درشت ترورهاي سال 60

نویسنده :

شهيد بهشتي زمان حيات به مظلوميت مشهور بود؛ اما واقعيت اين است ايشان پس از شهادت بسيار مظلوم‌تر از گذشته باقي ماند. اين شهيد بزرگوار دوم آبان سال 1307ش متولد شد؛ از سال 1326ه.ش وارد فعاليت سياسي شد. 5 سال در هامبورگ خدمات شگرفي به اسلام کرد و در معرفي اسلام در آن سوي مرزها گام‌هاي بي‌نظيري برداشت. کاريزماي شخصيت، توان بالا در استدلال، بيان حقايق ديني از راه دوستي و هوشمندي ويژه‌اش باعث شد بسياري از مردم آن ديار به‌خصوص مسلمانان ساکن آلمان نگاه جديدي به اسلام پيدا کنند. سفرهايي هم به سوريه، لبنان و عراق داشت. اين مرد بزرگ نقش مهمي در خبرگان قانون اساسي و تدوين قانون اساسي داشت. شهيد بهشتي با ديد عميق و توانايي تشکيلاتي بي‌نظيري که داشت سال‌ها قبل از پيروزي انقلاب به کادرسازي براي انقلاب و زمان پيروزي اقدام کرد. هم‌رمان با رسيدن به جايگاه رفيع اجتهاد ديني، با تلاشي ستودني دکتراي فلسفه هم گرفت، به چند زبان مسلط بود و قبل از انقلاب اقدام به تاسيس اولين مدرسه جديد اسلامي کرد.

بهشتي بوي بهشت را استشمام کرد
شهيد بهشتي مبارزه‌اي دائمي با تحجر داشت، به خانواده اهميت زيادي مي‌داد و حتي وقتي سمت‌هاي مهمي داشت روزهاي تعطيل را فقط به خانواده اختصاص مي‌داد. دختر اين شهيد بزرگوار از روزهاي زندگي در هامبورگ چنين روايت مي‌کند: در مدرسه کلاس ژيمناستيک اجباري داشتيم، من دوست نداشتم مقابل پسرها با لباس ورزشي ظاهر شوم، براي همين با پدرم صحبت کردم تا در صورت امکان در اين کلاس شرکت نکنم، اما پدر مانع من شدند و گفتند شرکت کن و راه‌حلي هم براي پوشش‌ات پيدا کن. از عوام فريبي گريزان بود، مقام معظم رهبري در جايي صحبتي با اين مضمون گفته‌اند که ساواک معتقد بود او خميني دوم انقلاب است براي همين چندان به او متعرض نمي‌شدند تا جريان انقلاب قوت بيشتري نگيرد. روز 7 تير وقتي اين مرد بزرگ از استشمام بوي بهشت در آخرين لحظات حياتش سخن گفت حاضران تصور نمي‌کردند مشام بهشتي براي بهشت اين‌قدر تيز باشد؛ اما لحظاتي بعد انفجار مهيبي در دفتر حزب جمهوري باعث شهادت او و 72 تن از يارانش شد. شهيد محمد منتظري، شهيد قندي، شهيد فياض‌بخش و شهيد ديالمه (نماينده جوان مردم مشهد در مجلس) از جمله شهداي اين حادثه تلخ بودند.

يک روز قبل از فاجعه هفت تير سال 60، آيت‌ا... خامنه‌اي حين ايراد سخنراني در مسجد اباذر تهران، به وسيله يک بمب فشنگي که داخل يک ضبط صوت قرار داشت مورد سوءقصد قرار گرفتند. ويژگي بمب‌هاي فشنگي اين است که روي يک هدف کار مي‌کنند. بنا به ادعاي شاهدان عيني، سوت‌هاي مکرر ضبط صوت باعث مي‌شود مقام معظم رهبري براي خاموش کردن دستگاه، کمي از آن فاصله بگيرند و در نتيجه هنگام انفجار صدمات کم‌تري متوجه ايشان شود. از قرار طراح اين سوء قصد محمد جواد قديري از افراد مهم سازمان منافقين بوده است که در کميته انقلاب مستقر در اداره دوم ارتش نفوذ مي‌کند و پس از اين سوءقصد نافرجام، متواري مي‌شود.

دولتي که در آتش خدمت سوخت
روزهاي اول شهريور يادآور پرواز دو مرد بي‌رياست که در مدت بسيار کوتاهي که افتخار خدمت به انقلاب را داشتند، به‌اندازه سال‌هاي زيادي خاطرات شيريني را در حافظه تاريخي مردم ايران به يادگار گذاشتند. شهيد رجايي و شهيد باهنر دو دوست، دو همرزم و دو همسفر که هر دو سال 1312 متولد شدند و در يک روز تلخ يعني 8 شهريور سال 1360 به شهادت رسيدند. شهيد رجايي از جواني در کلاس‌هاي تفسير قرآن آيت‌ا... طالقاني شرکت مي‌کرد. روزي حين مطالعه تاريخ، با خودش گفت: چرا هميشه بنشيني و ماجراي ديگران را بخواني؟ کاري کن که ديگران ماجراي زندگي تو را بخوانند. شهيد رجايي در دولت موقت وزير آموزش و پرورش بود و در دولت بني‌صدر به نخست‌وزيري رسيد. پس از عزل بني‌صدر با کسب 13001761 راي از 14763362 راي ممکن، با اکثريتي قاطع به رياست جمهوري کشور رسيد. روزي که حکم خود را از حضرت امام(ره) گرفت متواضعانه در برابر ايشان زانو زد. نطق او در سازمان ملل، رفتار بي ريا و خالي از عوام فريبي اش با مردم هيچ‌گاه از ياد نخواهد رفت. چندي پس از شهادتش همکار و هميار او يعني کيومرث صابري فومني (گل‌آقا) بخشي از نامه‌هاي اداري‌اش را منتشر کرد که گوياي شخصيت بي‌نظير شهيد رجايي بود. حضرت امام(ره) پس از شهادت اين مرد بزرگ درباره او فرمودند: «از زمان دستفروشي تا رسيدن به رياست جمهوري هيچ تغييري در روح او رخ نداده است.» شهيد باهنر هم که از شاگردان مجتهد بزرگ آيت‌ا... بروجردي بود، همزمان با تلمذ در خدمت اساتيدي چون حضرت امام و علامه طباطبايي موفق به کسب مدرک دکترا شد. شهيد باهنر مولف کتاب‌هاي درسي بسياري از ابتدايي تا دانشسراي عالي بود. تاسيس دفتر نشر فرهنگ اسلامي، کانون توحيد و مدرسه رفاه، از جمله خدمات بي‌نظير مردي بود که قبل از انقلاب 6 بار طعم زندان رژيم پهلوي را چشيده بود. شهيد باهنر مدت کوتاهي پس از شهادت شهيد بهشتي دبير کل حزب جمهوري اسلامي بود. در دولت شهيد رجايي به نخست‌وزيري رسيد تا اين‌که 8 شهريور، حين جلسه‌اي در دفتر نخست‌وزيري با انفجار بمبي به شهادت رسيد.

دام‌ يک نفوذي براي بزرگان انقلاب
پس از انفجار دفتر نخست‌وزيري، سازمان منافقين طي اطلاعيه‌اي از پاريس که روي خروجي خبرگزاري فرانس پرس قرار گرفته بود، مسئوليت اين انفجار را به عهده گرفت. اما اين اطلاعيه با توجه به عواقبي که براي سازمان و دولت فرانسه که تبديل به مقر اصلي منافقان شده بود؛ داشت خيلي سريع تکذيب شد. عامل اين انفجار مسعود کشميري دبير شوراي امنيت ملي بود که پس از انقلاب، در نهادهاي انقلابي نفوذ کرده بود. بمبي که کشميري در دفتر نخست‌وزيري منفجر کرد ابتدا قرار بود زمان ديدار رئيس‌جمهور، رئيس مجلس، نخست‌وزير و وزرا با حضرت امام(ره) منفجر شود که با توجه به ممنوعيت ورود ساک به بيت امام(ره) اين توطئه نافرجام ماند. منافقان پس از اين حادثه وحشتناک، حتي تابوت خالي کشميري را به عنوان يکي از شهداي اين حادثه تشييع کردند اما چند وقت بعد، سر وکله زنده او در خارج از کشور پيدا شد. کشميري فردي رياکار و ظاهرالصلاح بود، شاهسوندي يکي از اعضاي سابق منافقين درباره او مي‌گويد: «کشميري يک طرح اطلاعاتي راه‌انداخت و بسياري از مسئولان را دعوت کرد و گفت بايد کاري کنيم تا جلوي نفوذي ها در دولت گرفته شود؛ در حالي که خودش بالاترين نفوذي بود.»

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
یادداشت

اَی خِدا، باز هم پایتخت!؟

٩٧/٠١/٣٠
به بهانه اکران آخرین قسمت از مجموعه سه گانه «دونده هزارتو» پس از 3 سال

دونده هزارتو در خط پایان

٩٧/٠١/٣٠
یادداشت

همه چی آرومه، ما چقدر خوشحالیم!

٩٧/٠١/٣٠
درباره آهنگسازها و کارگردانانی که همکاری طولانی و خاطره‌انگیزی داشتند

دیالوگ ‏ها از زبان سازها

٩٧/٠١/٣٠
ناصرخان اکتور سینما

چیه این پنهون کاری؟

٩٧/٠١/٣٠
ساختنیجات

طرح سامان‌دهی لوازم تحریر

٩٧/٠١/٣٠
توصیه‌هایی درباره نکات مهم و ضروری بهداشت فردی در فصل گرم

حقوق متقابل جامعه و بوهای ما!

٩٧/٠١/٣٠
مینیمال

هوای بارانی و مزه پرانی!

٩٧/٠١/٣٠
مینی

مینی 532

٩٧/٠١/٣٠
تا جامِ جهانی

جشنواره گل‌های «ساشا ایلیچی» در روسیه

٩٧/٠١/٢٨
جانونی

ورود به جهان سفید لبنیات

٩٧/٠١/٣٠
پایان نامه

پلاستیکت تو حلقم!

٩٧/٠١/٣٠
یادداشت

تقصیر آن‌ها نیست که ما می­میریم!

٩٧/٠١/٣٠
درباره پسران بازیکنان بزرگ دنیای فوتبال که این روزها پایشان به مستطیل سبز رسیده است

پسر پدرِ شجاع

٩٧/٠١/٣٠
دات کام

خاطره‌نویسی نوین با «دایرا»

٩٧/٠١/٣٠
جارچی

جارچی 532

٩٧/٠١/٣٠
شاخ هفته

هنوز امیدی هست

٩٧/٠١/٣٠
همه چیز درباره مهم ترین اتفاق شبکه های اجتماعی در سال 2018

#رسوایی_فیسبوک

٩٧/٠١/٣٠
آنتن

وقتی کسب و کار شدنی نیست!

٩٧/٠١/٣٠
فوتبال ایران هم نمونه‌های بسیاری از پسر و پدرهای فوتبالیست داشته است

پسر کو ندارد...

٩٧/٠١/٣٠