سايت مورد نظر در دسترس نمي‌باشد

سايت مورد نظر در دسترس نمي‌باشد

نویسنده :

فيلترينگ سايت‌هاي غير اخلاقي و مغاير با فرهنگ و مذهب کشور پديده‌اي است که به جز چند کشور اروپايي و آمريکاي مرکزي و کشورهاي آفريقايي در تمامي دنيا به آن پرداخته مي‌شود و همواره مورد توجه خانواده‌ها و دولت‌ها بوده. فيلترينگ اين سايت‌ها قطعا يکي از اقدامات مهم در عدم گسترش فحشا و مسائل ضد اخلاقي در جامعه است. اما با رشد سايت‌ها و پيچيده شدن ساختار آن‌ها شاهد پيدايش سايت‌هايي بوديم که در کنار ايجاد فضاهاي مناسب جهت کار در فضاي سايبري و ارائه اطلاعات مفيد به عرضه موارد ضد اخلاقي و ضد ارزشي هم مي‌پرداختند و تاکنون در اکثر موارد واکنش ما در مقابل اين سايت‌هاي دوگانه فيلتر کردن کل سايت بوده است.

البته در فيلتر شدن چنين سايت‌هايي استثناهايي هم وجود دارد، به طور مثال ويکي پديا که يک دانشنامه آزاد است و به منبع اطلاعاتي تعداد زيادي از مردم ما تبديل شده با روشي قابل توجه به صورت موضعي فيلتر شد، يعني شما مي‌توانيد از تمام اطلاعات اين سايت استفاده کنيد، مگر اطلاعات مربوط به سوژه‌هاي غير اخلاقي يا غير ديني، که به صورت هوشمندانه و بر اساس محتوا فيلتر شده‌اند. مدلي از فيلترينگ که باعث سهولت در جست‌وجوي اطلاعات و دوري از فيلترشکن‌هاست. البته اين روش يک مکمل هم نياز دارد و آن ايجاد سايت‌هاي مشابه داخلي با کيفيت و کاربري برابر (حداقل برابر) با نمونه‌هاي خارجي است. کاري که در مورد دايره‌المعارف اسلامي (اسلام پديا) صورت گرفته است نمونه‌اي از اين اقدامات است. اسلام پديا يک دايره‌المعارف در حوزه علوم اسلامي از جمله قرآن، حديث، کلام، فلسفه، اخلاق، عرفان و... است و در نوع خودش سايتي کامل محسوب مي‌شود. اين سايت هنوز در فازهاي ابتدايي خود به سر مي‌برد و اطلاعات آن توسط محققان رواق حکمت تامين مي‌شود و در فازهاي بعدي اين امکان در سايت به وجود خواهدآمد که کاربر عادي بر اساس ضوابط سايت بتواند مطالبي را در صفحات آن آپلود کند. کاملا مشخص است که اين سايت تا رسيدن به نقطه برابر با همتاهاي خارجي خود راه زيادي در پيش دارد.

اما چرا فيلترينگ موضعي در مورد سايت‌هاي علمي تخصصي و البته با مراجعه عمومي کم يا در مورد سايت‌هاي اشتراک فيلم و عکس يا شبکه‌هاي اجتماعي صورت نگرفت؟! درست است که اين نوع از فيلتر کردن نياز به صرف زمان و هزينه بيش‌تري دارد ولي اين موضوع وقتي اهميت بيش‌تري پيدا مي‌کند که پس از جست‌وجوي بسيار متوجه مي‌شويد سايت‌هايي از اين قبيل، يا نمونه ايراني ندارند يا نمونه‌هاي موجود، تقليدهاي کم کيفيتي از نمونه‌هاي خارجي هستند که به دليل عدم استقبال مردم و گاهي عدم حمايت مسئولان، خيلي زود به شکست محکوم مي‌شدند مثل بسياري از شبکه‌هاي اجتماعي داخلي، هر چند از لازمه‌هاي يک شبکه اجتماعي مواردي مثل دوست‌يابي يا سرگرمي است ولي در مواردي مثل اشتراک گذاشتن عکس، فيلم يا لينک داراي مراحل پيچيده‌تر و سخت‌تري نسبت به نمونه‌هاي اصلي هستند، از طرفي بنا به دلايل مختلف اکثر اعضاي اين سايت‌ها را جوان‌هاي کم سن و نوجوان‌ها تشکيل داده‌اند و فضاي بحث‌ها و تالارهاي گفت‌وگو غالبا فاقد محتواي باارزش است.

شايد در بهترين حالت بتوان سايت‌هايي را پيدا کرد که ساختار درستي دارند ولي هنوز راه زيادي براي تکامل در پيش دارند، مثلا سايت تبيان را مي‌توان يکي از سايت‌هاي موفق ايراني دانست که با حمايت مردم و مسئولان مواجه است ولي هنوز راه زيادي تا تبديل شدن به يک سايت جامع دارد و يا سايت ايراني يوتيوب (www.youtube.ir) که با ساختاري شبيه يوتوب اصلي سعي در پر کردن خلا يک پايگاه اشتراک فايل‌هاي تصويري کرده ولي متاسفانه با استقبال زيادي مواجه نشده است.

پس وقتي سايت‌هاي داخلي نياز کاربر را تامين نکند و سايت‌هاي خارجي هم با فيلتر کامل، از دسترس دور باشند. بايد منتظر آسيب‌ها و از طرفي شاهد از دست دادن فرصت‌ها باشيم. ملموس‌ترين آسيب‌هاي فيلترينگ کم شدن سرعت اينترنت و اتلاف وقت کاربران و قشر تحصيل‌کرده است و بدتر از آن از بين رفتن قبح قانون شکني. تصورش را بکنيد وقتي کاربري شبکه اجتماعي مناسبي در بين سايت‌هاي داخلي پيدا نمي‌کند و با فيلترينگ شبکه‌هاي اجتماعي خارجي مواجه مي‌شود، به سمت فيلترشکن‌ها کشيده مي‌شود که اين روزها با قيمت بسيار پايين و به آساني قابل تهيه است. اين وسط کشور ما براي فيلترينگ سايت‌ها متحمل هزينه شده است، کاربر ما هم دوباره هزينه مي‌کند تا از فيلترينگ رد شود و اين وسط سرمايه از دست ما خارج مي‌شود و به دست بيگانه مي‌رسد، تازه هزينه‌هاي سنگين‌تر امنيتي را هم متحمل مي‌شويم چون بدون استثنا برنامه‌هاي فيلتر شکن ابزارهاي جاسوسي کارآمدي هستند که با ارسال آي.پي رايانه شما به سرورهاي خود بستر نفوذ و برداشت اطلاعات شخصي شما از جمله پسورد ايميل، سايت و حتي اطلاعات ذخيره شده روي هاردديسک‌تان را فراهم مي‌کند.

از طرفي ما با اين کار، نيروهاي فرهنگي و مبلغان سايبري خودمان را محدود مي‌کنيم و فضاي مناسبي که مي‌توان در آن به مقابله با اخبار دروغ و فرهنگ‌هاي بيگانه پرداخت از آن‌ها مي‌گيريم. حتما شنيديد که در طي آشوب‌هاي انگليس، پليس اين کشور کاربراني که در فيس‌بوک عکس و فيلم آشوب‌هاي انگليس را آپلود کرده بودند دستگير کرده. اين يعني همان فيس‌بوکي که در زمان انتخابات 88 به وسيله‌اي براي ايجاد فتنه در داخل کشور تبديل شده بود، امروز وسيله‌اي شده براي نشان دادن وضعيت نابسامان همان آتش بياران فتنه 88 آن هم توسط مردم خود آن کشور و قطعا مي‌تواند وسيله‌اي باشد براي کار فرهنگي در مقابل حملات فرهنگي بيگانه توسط نيروهاي فرهنگي و دلسوز ما. البته بماند که فيس‌بوک خيلي زود و بر خلاف تعهدي که در مورد محرمانه نگاه داشتن اطلاعات کاربرانش دارد زمينه را براي دستگيري آن چند شهروند انگليسي فراهم کرد!

اما افراد دلسوز و متعهدي نسبت به انقلاب و جوانان در اقشار مختلف و با تخصص‌هاي بالا در کشور ما هستند که متوجه اهميت کار در فضاهاي اين چنين شده‌اند و نه مي‌خواهند، نه به خود اجازه مي‌دهند که بي‌کار بنشينند. پس افسران جنگ نرم که با قواعد بازي در زمين حريف آشنا هستند يا بايد پشت در فيلتريگ بمانند و به زمين حريف نروند و آماده دفاع در برابر حمله‌هاي فرهنگي بيگانه باشند يا مانند خيلي از مديران و مبلغان ما از فيلترينگ کشور خودمان رد شوند تا به زمين حريف راه پيدا کنند و صد البته در اين ميان با نگاه بد مردم و مسئولان به خاطر عبور از قانون فيلترينگ و از طرف ديگر با معضل رصد شدن توسط سرويس‌هاي جاسوسي بيگانه مواجه خواهند شد. يعني ما محيطي در فضاي مجازي نداريم که بتواند جايگاهي براي بروز توانمندي اين‌گونه آدم‌ها باشد و اگر هم هست در قبال استفاده از آن بايد بهايي سنگين بپردازيم که ممکن است به سوختن مهره‌هاي ارزشي و انقلابي ما ختم شود.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
ذهن زیبا

ذهن زیبا 487

٩٦/٠٣/٠٤
ناصرخان آکتور سینما

عيب او جمله بگفتى هنرش نيز....

٩٦/٠٣/٠٤
شاخ هفته

برادر جان

٩٦/٠٣/٠٤
دات کام

از نوشتن و خواندن کلمات قلمبه سلمبه نترسید!

٩٦/٠٣/٠٤
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و اشتغال‌زایی

٩٦/٠٣/٠٤

دنباله‌ها در ترازوی مقایسه

٩٦/٠٣/٠٤

سه‌گانه سازى به جاى سرى‌بازى!

٩٦/٠٣/٠٤
آنتن

ماجرای سه قلوهای مدیر اجرایی!

٩٦/٠٣/٠٤
چهره هفته

این کنسرت ما چی شد؟!

٩٦/٠٣/٠٤
چهره‌هایی که به واسطه انتخابات حسابی معروف شدند و بعضا حسابی هم تاثیرگذاربودند

#چهره‌های_ انتخاباتی

٩٦/٠٣/٠٤
مینیمال

امتحانات vs انتخابات

٩٦/٠٣/٠٤
گفت‌و‌گوبا «امیر قادری» منتقد و کارشناس سینما درباره سری‌‌سازی در سینمای ایران و جهان

وسوسه برداشت از معدن ایده‌ها

٩٦/٠٣/٠٤
فتوچاپ

فتوچاپ 487

٩٦/٠٣/٠٤

دنباله‌سازى خوب هست ولى...

٩٦/٠٣/٠٤
گفت‌وگوی جیم با «سعید سهیلی» کارگردان «گشت 2» که به ساخت «گشت 3» هم فکر می‌‌کند

با دوگانه و سه‌گانه‌سازی موافق نیستم!

٩٦/٠٣/٠٤
چرا جذابیت لیگ فوتبال خودمان به لیگ‌های اروپایی نمی‌رسد؟

لیگ ما و لیگ اونا!

٩٦/٠٣/٠٤
آنتن

جوگیری ورزشی در جیم!

٩٦/٠٢/٢٩
درباره صعود کوهنورد کشورمان به قله‌های بلند جهان

«قیچی ساز» یگانه مرد «هشت هزارتایی» ایران!

٩٦/٠٣/٠٤
به بهانه رکوردشکنی عجیب گشت2 و اکران پرشور نهنگ عنبر2 درباره سری‌سازی و چند‌گانه سازی در سینمای ایران نو

بساز بفروش‌ها

٩٦/٠٣/٠٤
برگزیده سایت

روزانه نویسی

٩٦/٠٣/٠٤
تبلیغات
تبلیغات