#Need_for_speed
بررسی جایگاه اینترنت کشورمان در دنیا و سیر صعودی که در چند سال اخیر داشته

#Need_for_speed

نویسنده : محمد حسین وکیلی

بحث اینترنت و سرعت آن تاریخچه پر فراز و نشیبی در ذهن همه ما دارد. از همان زمان که باید کارت اینترنت می‌خریدیم و بعد از چند ثانیه تحمل صدای عجیب و غریب (و نوستالژیک البته) به اینترنتی با سرعت مثلا 8 کیلوبایت دسترسی پیدا می‌کردیم و پس از یک ساعت تلاش می‌توانستیم یک نماهنگ ببینیم. تا این‌که پیشرفت کردیم و adsl آمد و برای اینترنت 512 کیلوبیت، باید معرفی‌نامه یا کارت دانشجویی ارائه می‌کردیم که به خدا ما هدف‌مان دیدن چیزهای بد نیست و ما تحصیل کرده‌ایم. و اخیرا که اسمارت‌فون‌ها آمدند و اینترنت4G  تکان اساسی به وضعیت اینترنت ایران داد. اما اخیرا یکی از اپراتورها بسیاری از طرح‌های مقرون به صرفه خود را حذف کرد تا مخاطبانش متحمل هزینه بیشتری باشند. این موضوع بهانه‌ای شد تا به موضوع اینترنت در چند سال اخیر بپردازیم.


قیمت اینترنت 
اینترنت پرسرعت در ایران تاریخچه طولانی ندارد و به همین چند سال پیش بر‌می‌گردد. سال 1386 تنها 0.7 درصد ایرانی‌ها به اینترنت پرسرعت دسترسی داشتند و این آمار درسال 1389 به 2 درصد رسید. اما نکته خنده‌دار این‌ است که آن زمان اینترنت ایران نسبت به سرعت و کیفیت گران‌ترین اینترنت دنیا بود. یعنی برای دسترسی به اینترنت یک مگابیت برثانیه (1mb/s) واقعی شما باید حدود 200 هزار تومان (198 دلار) پرداخت می‌کردید، در صورتی که همان زمان در کشوری مثل انگلستان با 14 پوند می‌شد اینترنت 10 مگابیت بر ثانیه به صورت نامحدود خرید. در کشورهای حاشیه، مثل امارات هم اینترنت نامحدود با سرعت یک مگابیت به قیمت 50 دلار عرضه می‌شد. اما ماجرای اینترنت در سال 90 کمی به معنای واقعی خود نزدیک شد. وایمکس‌ رقیب جدی اینترنت adsl وارد میدان شد و باعث رقابتی شدن فضای موجود و در نتیجه کاهش قیمت‌ها شد. سال 1391 کم‌کم اینترنت نامحدود رواج یافت که البته سرعت‌های آن بسیار پایین بود. مخابرات طرحی را ارائه کرد با پرداخت حدود 10 هزار تومان شما صاحب اینترنت نامحدود ولی با سرعت دانلود کم‌تر از 30 کیلوبایت درثانیه می‌شدید. شرکت‌های خصوصی هم اینترنت با سرعت متوسط ارائه می‌کردند که 15 هزار تومان هزینه راه‌اندازی، 12 هزار تومان هزینه هر ماه اینترنت و 3 تا 10 هزار تومان برای هر گیگ اینترنت باید پرداخت می‌شد.
اما در طی این سال‌ها به صورت فرسایشی از هزینه اینترنت کاسته شد. به صورتی‌‌که هم اکنون می‌توانید یک اینترنت 10 مگابیت برثانیه بدون هزینه اولیه، بدون هزینه ماهانه و فقط با پرداخت هزینه ترافیک، آن‌هم بین 2 تا 4 هزار تومان داشته باشید. البته اگر بخواهیم طرح‌های خوب و به‌درد بخور را با کشورهای اطراف‌مان مقایسه کنیم بازهم قیمت اینترنت‌مان 12 برابر ترکیه، 3 برابر مصر و 2 برابر امارات است.


سرعت اینترنت
برای این‌که از سرعت اینترنت در کشور حرف بزنیم اول باید معنای پهنای باند را بدانیم. پهنای باند عبارت است از مقدار اطلاعات عبور داده شده از کانال ارتباطی داده شده در واحد زمان. اگر بخواهم ساده تر بگویم؛ سیم‌های ارتباطی را جاده‌ای برای عبور خودروها در نظر بگیرید و داده‌ها را همان خودروها فرض کنید. هر چه جاده بزرگ‌تر و با کیفیت‌تر باشد خودروهای متعدد و با سرعت بیشتری حرکت می‌کنند. اما هیچ‌گاه سرعت از پهنای باند بیشتر نمی‌شود.
با این توضیحات احتمالا تا حدی باید متوجه شده باشید که سرعت اینترنت کشورمان به پهنای باند آن بستگی دارد. سال 1386 پهنای باند ایران تنها 6 گیگابیت بر ثانیه بوده که تا سال 1389 به 26 گیگ می‌رسد. اما سال 1390 اینترنت کشور یک تکان نسبتا حسابی خورد و به 65 گیگابیت بر ثانیه رسید و همین عامل اصلی کاهش قیمت اینترنت در کشورمان بود. این روال تا سال 1393 ادامه داشت و پهنای باندمان در این سال به 180 گیگابیت برثانیه رسید. وزرای قبلی ارتباطات انصافا با تمام توان خود برای افزایش سرعت نمی‌جنگیدند و حتی قبل‌ترها عقیده داشتند که اصلا به اینترنت پرسرعت احتیاجی نیست و وجود آن باعث فساد می‌شود. حتی خاطرم هست یکی از مسئولان وقت می‌گفت که نهایت اینترنت مورد نیاز کشور ما، برای خواندن مقالات خارجی است که آن‌هم دانشجویان دکترا نیاز دارند و همین سرعت کارش را راه می‌اندازد. اما خوشبختانه محمود واعظی وزیر حال حاضر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تلاش زیادی برای افزایش سرعت اینترنت کرد و توانست پهنای باند کشور را در سال 1394 به 548 گیگابیت بر ثانیه برساند. اگر این اتفاق نمی‌افتاد شاید شما به همین راحتی نمی‌توانستید از تلگرام استفاده کنید و این اپلیکیشن به همین سهولت فراگیر نمی‌شد. طبق آخرین آمار، در همین چند ماه به واسطه همین افزایش پهنای باند سرعت اینترنت ایران افزایشی در حدود 75 درصد داشته است.


اینترنت در دنیا
کلا داستان اینترنت در دنیا با ایران فرق می‌کند. در اکثر نقاط دنیا اصلا چیزی به نام حجم وجود ندارد و قرار نیست شما بابت هرچیزی که دانلود می‌کنید هزینه‌ای پرداخت کنید و فقط کافی است هزینه ماهیانه آن را پرداخت و هر چه می‌خواهید از اینترنت استفاده کنید.
راه‌های افزایش سرعت‌‌ اینترنت در ابتدا در آزمایشگاه‌ها آزمایش شده و پس از رسیدن به هدف، به صورت عمومی عرضه می‌شوند. در حال حاضر بالاترین سرعتی که در فضای فیبر نوری تست شده 1.4 ترابیت در ثانیه است یعنی شما می‌توانید 200 فیلم با کیفیت را در یک ثانیه دانلود کنید! در فناوری اینترنت 4G هم یک شرکت فنلاندی توانست اینترنتی با سرعت 1.9 گیگابیت را تجربه کند که این یعنی یک فیلم را در 4 ثانیه می‌توان با آن دانلود کرد. البته میانگین سرعت  4Gدر دنیا 300 مگابیت است که این شرکت فنلاندی قول داده است سرعت  4Gرا به صورت عمومی و یک‌گیگا بیت در ثانیه تا سه سال دیگر عرضه کند.
اما اگر بخواهیم از بحث آزمایشگاهی خارج شویم و بر اساس سرعت‌های معمول دنیا صحبت کنیم کشور کره‌جنوبی با میانگین سرعت 27 مگابیت در ثانیه در رتبه اول دنیا است و کشورهای سوئد، نروژ و ژاپن رتبه‌های دوم تا چهارم را دارند در حالی‌که میانگین سرعت جهانی 5.6 مگابیت در ثانیه است بیش از 95 درصد مردم کره جنوبی و 90 درصد مردم کشورهای سوئد، ژاپن و نروژ به اینترنت با سرعتی بالاتر از میانگین جهانی دسترسی دارند.


اینترنت در ایران
میانگین سرعت اینترنت در ایران 2 مگابیت در ثانیه است یعنی 3.5 مگابیت کم‌تر از میانگین جهانی. وقتی بیشتر از این موضوع عصبانی می‌شوید که بدانید میانگین اینترنت عراق 3.7 مگابیت بر ثانیه است و طبق گفته محمدجواد آذری‌جهرمی (رئیس شرکت ارتباطات زیرساخت) 70 % اینترنت عراق از طریق ما تامین می‌شود. اما خب با همین وضعیت تقریبا یک سوم ایرانی‌ها اینترنت‌شان بالاتر از میانگین جهانی سرعت دارد. البته یکی از اپراتورهای تلفن همراه برای دستیابی به نسل پنجم اینترنت توانست نسل 4.5 اینترنت را با سرعت 1200 مگابیت پشت سر بگذارد که خبر خوبی برای اینترنت ایران است.
طبق محاسبه سامانه مدیریت ضریب نفوذ اینترنت کشور، ضریب نفوذ اینترنت در ایران بیش از 80 درصد است اما موسسات بین‌المللی ضریب نفوذ اینترنت در ایران را کم‌تر از 50 درصد عنوان کرده‌اند. دلیل این تفاوت این است که هر کس یک‌بار دستش به آیکن اینترنت بخورد و لحظه‌ای ارتباط برقرار شود سامانه داخلی آن را به عنوان استفاده کننده اینترنت محاسبه می‌کند اما موسسات خارجی یک سری استاندارد ها برای آمارگیری دارند به همین خاطر است که طبق ادعای سامانه داخلی بیش از 100% تهرانی‌ها از اینترنت استفاده می‌کنند. بر اساس آخرین گزارش اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) ایران با 44 درصد ضریب نفوذ رتبه 103 جهان را در بین 193 کشور جهان دارد که کشور ایسلند با بیش از 98 درصد رتبه اول است.
آمار 3-2 سال اخیر حاکی از آن است که سرعت پیشرفت اینترنت از گذشته بیشتر و باعث شده هم ضریب نفوذ اینترنت در کشورمان بالا برود و هم مردم زندگی راحت‌تری با استفاده از اینترنت و امکانات آن در اسمارت‌فون‌ها داشته باشند. هم‌چنین امیدواریم معاون وزیر ارتباطات به قول خود عمل کند و سرعت اینترنت تا پایان سال به 4 مگابیت بر ثانیه برسد.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧