عاشقانه‌هایی ویژه سلطان فصل‌ها
معرفی چند رمان عاشقانه برای یک پاییز پر مطالعه و پر احساس

عاشقانه‌هایی ویژه سلطان فصل‌ها

نویسنده : محدثه عارفی

تابستان با همه اوقات فراغتش، گرمای هوایش، هندوانه، مسافرت و بستنی‌هایش دارد کوله‌بارش را جمع می‌کند تا بنشیند پشت ماشین زمان و راه را برای پاییز باز کند؛ برای پاییز، برای فصل حس و حال خوب، وقت دیدن برگ‌های زرد و طلایی، فصل نشستن کنار پنجره و خیره شدن به رقص درختان با لباس‌های رنگی. فصل شرشر باران و دعوت کوچه‌ها از آدم به پیاده‌روی. حالا که کم‌کم انار‌ها ترک بر‌می‌دارند برآنیم تا سراغ قصه‌پرداز‌هایی برویم که با خواندن آثارشان عاشقانه‌ها آغاز می‌‌شوند. پاییز فصل عاشقانه‌هاست. باشد که خواندن‌شان لذت هوای پاییز را چند برابر کند.

 

«فردا»، زمان را به بازی گرفته

داستان «فردا» اثر گیوم موسو، از زندگی ماتیو شروع می‌شود. استاد فلسفه از دانشگاه هاروارد، مردی لاغر‌اندام، سیه‌چرده، جذاب و پرشور، مردی که توانسته است نیمی از دانشگاه هاروارد را مجذوب خود کند و آن نیمِ دیگر یا از حسادت است که فاصله می‌گیرند یا با نحوه تدریس آسان و همه‌پسند او مشکل دارند. زندگی ماتیو که همسرش را به‌تازگی از دست داده، فقط برای استارت داستان است. استارت داستانی علمی تخیلی که در آن، مردی 40 ساله در سال 2011 با زنی آشنا می‌شود در سال 2010 ! آن‌ها که در ابتدا دوست هم بودند. پس از مدتی تهدید هم می‌شوند زیرا سرنوشت ماتیو 40 ساله در دستان آن زن است که در دنیای موازی، یک سال قبل از او زندگی می‌کند و باید ببینیم با شیشه عمر او چطور برخورد می‌کند. 

«فردا» با روح و روان مخاطب بازی می‌کند. «فردا» می‌خواهد بگوید بی‌نهایت از ما در دنیاهای موازی، در آنِ واحد و در سال‌های مختلف داریم زندگی می‌کنیم و پیوسته تکرار می‌شویم. علاوه بر آن مخاطب از اول متن ناخواسته با این حقیقت دست و پنجه نرم می‌کند که آیا واقعا می‌توان سرنوشت را تغییر داد؟ مخاطب از اول داستان همراه با اِما در حال جنگ با سرنوشت است و آخر داستان همراه با او تپش قلب می‌گیرد. 

فردا از آن دسته داستان‌هایی است که موقع تمام شدنش خواننده لبخندی از رضایت به روی لب دارد. آن‌قدر داستان قشنگی است که خواننده احساس می‌کند همه آن یک بازی و فریب است. اما از آن دروغ‌هایی که آدم دوست دارد حقیقت داشته باشد. شاید برای همین باشد که کتاب «موسو» یکی از پر‌فروش‌ترین کتاب‌های تاریخ فرانسه بوده است.

بریده‌ا‌ی از کتاب: کمکم کنین؟ چرا شما باید کمکم کنین؟ ما که همدیگه رو نمی‌شناسیم!

+: درسته، ولی این چی رو عوض میکنه؟ اون آدم هایی رو که از همه بهتر می‌شناسم همون‌هایی هستن که از همه بیشتر ازشون متنفرم.

 

رازم را نگه دار

داستان «رازم را نگه دار» از زندگی‌ زنی به نام اِما شروع می‌شود. ترس او از ارتفاع و پرواز به دلش چنگ می‌اندازد و دهانش را برای گفتن رازهایش، باز می‌کند. رازهای اِما مثل بیشتر ما ساده است. مثل اینکه مارک «کیت اسپید» کیفش قلابی است یا وزنش را 3 کیلو کم‌تر از واقعیت می‌گوید. اما هنگامی که حس می‌کند هواپیما در حال سقوط است تمام رازهایش را که بعضی‌هایش کاملا خصوصی است برای مرد غریبه‌ای که روی صندلی کناری در هواپیما نشسته می‌گوید. پس از فرود به سرعت از فرودگاه می‌رود و در دل آرزو می‌کند دیگر هرگز آن مرد را نبیند، غافل از این‌که....

شاید نکته جالب کتاب «سوفی کینزلا» این باشد که قهرمان کتاب او یک دختر کاملا معمولی است. دخترهایی که توی کوچه‌های شهر راه می‌روند، مارک‌های تقلبی می‌پوشند. هیچ وقت موفقیت بزرگی نداشته‌اند و شاید همیشه به رژیم فکر می‌کنند. سوفی کینزلا شخصیت کتابش را از روی همه دخترهای جهان ساخته است و همین در کنار متن روان داستان باعث می‌شود خیلی راحت کتاب را درک کنیم. 

این کتاب داستان عاشقانه همه دختران جهان است. دختران معمولی و ساده‌ای که حق دارند به طور غیرمعمولی دوست داشته شوند و دوست بدارند. کتاب قسمت‌های طنز زیادی دارد که گاهی باعث می‌شود با صدای بلند بخندیم. این‌طور فکر کنید که در این کتاب به زندگی معمولی آدم‌های عادی، شبیه من و شما، چاشنی طنز و عشق افزوده می‌شود.

 

زندگی کوتاه است، اما عشق...   

این کتاب از این نظر خوب است که گاهی برداشت اشتباه ما از مفهوم خالق و مخلوق باعث می‌شود لذت بیش از حد خودمان را از وجود گل، گیاه، آب، همسر، دوست و ... به حساب گناهی بزرگ بگذاریم. در حالی که عشق ورزیدن به تمام کائنات و دوست داشتن آنهاست که در حقیقت نشان‌دهنده ایمان‌مان به آفریننده جهان هستی است. 

«یوستین گوردر»، نویسنده کتاب «دنیای سوفی»، در این کتاب به دنبال نقد دیدگاه کلیسا و اعترافات «قدیس آوگوستین» است که برای رسیدن به پرهیزگاری و کشیش شدن در کلیسا پس از غسل تعمید، زنی را که به مدت 12 سال با او عاشقانه زندگی کرده است رها می‌کند و پسرش را از او می‌گیرد. گوردر کتاب را به شکل نامه‌ای از زبان معشوقه قدیس و با زبانی بسیار روان نوشته است. البته این را هم بگوییم علاوه بر قیمت مناسب کتاب،  داستان در حدود ۱۰۰ صفحه است و سیر روایی تندش باعث می‌شود که وقت چندانی از شما گرفته نشود.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها