دنبال صدای خوب هستیم
گفت‌و‌گوی جیم با «مهدی یغمایی» داور برنامه «آوا نو» همان «شب کوک» سابق

دنبال صدای خوب هستیم

نویسنده : مازیار حکاک

 برنامه موسیقیایی «شب کوک» خیلی زود در بین مخاطبان جا باز کرد و به یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های تلویزیونی تبدیل شد. البته این محبوبیت قابل پیش‌بینی بود و روزهای ابتدایی سال 95 فینال مسابقات «شبک کوک» از شبکه نسیم پخش شد. حالا به فاصله 6 ماه فصل جدید این برنامه پرمخاطب با تغییر رویکرد و البته اسم جدید آغاز شده که با توجه به نزدیکی به ماه محرم کمی عجیب است. درباره این برنامه با «مهدی یغمایی» یکی ازداوران مسابقه و از خوانندگان مطرح کشور که طرفداران زیادی دارد، هم کلام شدیم.

 

 چرا اسم برنامه عوض شد و از «شب کوک» به «آوا نو» رسیدید؟ به ویژه این که این اسم برای مخاطب جا افتاده بود.

 من در این باره اطلاعی ندارم. این موضوع به سیاست‌های سازمان و عوامل برنامه برمی‌گردد. 

 آیا در برنامه جدید اتفاقی وجود دارد؟

 ما در این برنامه دنبال صدای خوب هستیم. صدای خوب را هم بشنویم برای مسابقه انتخاب می‌کنیم. همان‌طور که در این یکی دو قسمت چند ویدئو را به عنوان نمونه پخش کردیم، فقط برای این که مردم عزیزمان بدانند ویدئو‌های ارسالی را رصد می‌کنیم و می‌بینیم. تنها آثار غیر قابل قبول و دور ریختنی را کنار گذاشتیم و آن‌هایی که اصلا می‌شود به آن فکر کرد را می‌بینیم تا تعدادی را که برنامه را باید با آن‌ها شروع کنیم، انتخاب کنیم. «آوا نو» تنها اسمش عوض شده و فرمت برنامه همان فرمتی است که در «شب کوک» دنبال می‌کردیم و ماهیت برنامه استعدادیابی است. تنها تفاوتی که این مجموعه نسبت به مجموعه‌های قبلی دارد این است که موسیقی‌های اصیل و موسیقی محلی به مسابقه اضافه شده است. حتی ما اپلیکیشن را چند روز باز گذاشتیم تا دوستان در بخش سنتی و محلی ویدئوهای‌شان را ارسال کنند.

 پس نگاه کردن ویدئوها برای غربال بیشتر بوده است؟

 صد درصد همین طور است. ما در برنامه‌های قبلی فراخوان عمومی نداشتیم. اما برای این برنامه فقط در مرحله اول نزدیک 58000 ویدئوی قابل قبول داریم. البته این تا قبل از بازشدن دوباره نرم‌افزار بود و الان بیشتر هم شده است. ما با تعداد محدودی می‌توانیم مسابقه را برگزار کنیم و اگر قرار باشد با این تعداد برنامه بسازیم باید 15 سال برنامه را ادامه دهیم تا فقط یک دوره ‌آن تمام شود! ما سعی داریم بهترین و با استعدادترین‌ها را از بین آثار ارسالی انتخاب کنیم. نواقصی که در برنامه قبلی بود تا جایی که در توان باشد، برطرف می‌شود تا این برنامه به سمت بهتر شدن پیش برود. رسالت برنامه «آوا نو» این است که افراد مستعد جدید و جوان بیایند.

 دربین صحبت‌ها گفتید قرار است موسیقی سنتی و ملی اضافه شود. با توجه به این که این حوزه کمی تخصصی است آیا قرار است افراد دیگری هم به گروه داور اضافه شوند؟

 واقعا این را نمی‌دانم. تنها چیزی که صد در صد مشخص شده حضور من، آقای آسرایی و آقای حیدری است. حالا اگر داور دیگری اضافه شود دیگر سیاست‌گذاری‌های خود مرکز موسیقی، شبکه نسیم و برنامه‌گذارها خواهد بود.


 آن طور که از مصاحبه‌ها درباره برنامه قبلی برمی‌آمد محدودیت‌های صدا و سیما در آهنگ‌ها به نسبت زیاد است و تعداد آهنگ کمی برای اجرا مجوز دارند. آیا در «آوا نو» مرز این محدودیت‌ها تغییر می‌کند؟

 بله. دوستان دارند تلاش می‌کنند که برای این برنامه ما تعداد آثار بیشتری را برای اجرا داشته باشیم. البته همه باید بدانند که صدا و سیما قوانین خاص خودش را دارد و ما هر کاری را نمی‌توانیم در تلویزیون اجرا کنیم. ما تعداد کار زیادی ان شاء ا... ارائه می‌دهیم تا دست هنرجویان برای انتخاب بازتر باشد و برای مخاطب هم جذاب‌تر باشد. من می‌توانم بگویم از سری‌های قبل هم آهنگ‌های بیشتری هم سبک‌های متفاوتی را شامل می‌شود.

 شاید برای همه سوال باشد با توجه به این که در آستانه محرم هستیم چرا برنامه الان شروع شد؟

 ببینید یک جور اعلام حضور هست. چون مردم بسیار زیاد در صفحات اجتماعی ما پیگیر بودند و خواستار شروع این برنامه بودند. به هر حال این برنامه داخل کشور برگزار می‌شود و استعدادهای کشورمان نیازی نیست که با پرداخت هزینه هنگفت به کشورهای دیگر بروند و در برنامه‌های مشابه شرکت کنند. خوبی این مسابقه این است که کاملا به صورت رایگان برگزار می‌شود و هیچ پولی را هنرجوها پرداخت نمی‌کنند. این چند قسمت بیشتر به این خاطر است که مردم و هنرجوها بدانند که ما ویدئوها را می‌بینیم و این برنامه تولید می‌شود.

 و ظاهرا هنوز برنامه شکل نگرفته، اعتراضات شروع شده؟

 بله خیلی‌ها سوال می‌کنند صدای ما از آن‌هایی که انتخاب کردید بهتر است اما باید بدانند که اولا این ویدئوها به صورت تصادفی انتخاب شده تا روال برنامه دست مخاطب بیاید. هیچ لزومی ندارد که کسانی که در این برنامه ویدئوشان پخش می‌شود در مسابقه هم حضور داشته باشند.

 شما همه ویدئو‌ها را می‌بینید؟

 بله صد درصد. ویدئوهایی که به دست ما می‌رسد اول داورها آن‌هایی که قابل قبول نیست مثلا آهنگی را خوانده که مجاز نبوده و یا ما گفتیم بدون ساز باشد اما استفاده کرده را کنار می‌ریزیم. هر کدام از ما ابتدا ویدئوها را سره و ناسره می‌کنیم و آن‌هایی که قابل داوری هست را همه با هم می‌بینیم و انتخاب می‌کنیم. 

 ریتم مسابقه از کی شروع می‌شود؟

 احتمالا از بعد ماه محرم و صفر ما وارد فاز مسابقه می‌شویم. طبیعتا باید از اول زمستان پخش برنامه شروع شود.


 در اواخر برنامه «شب کوک» با توجه به این که صمیمیت بین داوران بالاتر رفته بود، شوخی‌هایی بین شما شکل می‌گرفت که برنامه را بامزه‌تر کرده بود، این روال در «آوا نو» هم ادامه دارد؟

 برنامه وقتی تخصصی می‌شود و شما گاها درباره مسائل تخصصی موسیقی صحبت می‌کنید احتمال دارد این موضوعات از حوصله بیننده خارج باشد و برنامه برایشان خسته کننده شود. این است که ما برای این که بتوانیم در این برنامه حرف‌های تخصصی موسیقی را به مردم بزنیم در کنارش شوخی می‌کنیم و یک سرگرمی داریم که خوشبختانه مورد توجه قرار گرفته و از بازخوردهایی که داشتیم مشخص است که مردم خوش‌شان آمده است. 

 در روزهایی که برنامه پخش نمی‌شد، برندگان دوره قبلی «شب کوک» به‌خاطر جوایز و به ویژه تولید نشدن آلبوم ناراضی و گله مند بودند و حتی این موضوع رسانه‌ای شد. اصل این ماجرا چه بود؟

 این موضوع کاملا مرتفع شد. تمام دوستانی هم که یک مقدار عجله کرده بودند آمدند و مشکل حل شد. این دوستان جوان هستند و ابتدای کارشان است و صحبت آلبوم‌های‌شان را کردند و به این مسئله توجه نکردند که آلبوم تولید کردن به هر حال زمان‌بر هست و حداقل یک و نیم تا دو سال طول می‌کشد، چه برسد به این که بناست 4 آلبوم با هم تولید شود. من مطمئنم که عوامل «شب کوک» به تمام تعهدات‌شان عمل کردند و دوستانی که صحبت کردند، اعتراض‌شان را پس گرفتند و طبق روال جوایز نقدی را همان موقع گرفتند و در رابطه با آلبوم‌ها هم کارشان پیگیری می‌‎شود.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
داستان انتخاب سفرها و ایرانگردی‌های جواد قارایی، مستندساز

بیایید همه ایرانگرد باشیم!

٩٧/٠٣/٠٣
فتوچاپ

فتوچاپ 536

٩٧/٠٣/٠٣
تلگجیم

تلگجیم 536

٩٧/٠٣/٠٣
چهره هفته

کارلوس کی روش

٩٧/٠٣/٠٣
جانونی

ضرورت ایجاد رشته خرمالوژی و پختن زولبیای خانگی

٩٧/٠٣/٠٣
درباره لیگ ملت‌‎های والیبال و بازی‌های تیم ملی کشورمان در این رویدادها

باز هم لیگ جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
درباره فصل سوم «شهرزاد» که با پیچش داستانی در اپیزود چهاردهم، انتظار برای دو قسمت پایانی هیجان انگیزش را

فرضیه هایی برای پایان شهرزاد

٩٧/٠٣/٠٣
پایان نامه

پیامکی از دیار فانی!

٩٧/٠٣/٠٣
ساختنیجات

انگیزه مطالعه زیر یک نور نرم و یواش!

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه ساخت سری جدید و قدرتمند انیمیشن کاپیتان سوباسا، محبوب‌ترین شماره 10 دنیای فوتبال

بازگشت فوتبالیست ها

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

علیه نون دونی‌ها

٩٧/٠٣/٠٣
به بهانه رمضان کریم، درباره نان نوشتیم و فرهنگی که این خوردنی محترم با خودش به مردم کشورمان سنجاق کرده اس

خدا نان داد

٩٧/٠٣/٠٣
جارچی

جارچی 536

٩٧/٠٣/٠٣
دات کام

«اینپین» اپلیکیشنی خلاقانه و کاربردی برای انتخاب ملک

٩٧/٠٣/٠٣
توییتری ها

اعزام تیم ملی به جام جهانی

٩٧/٠٣/٠٣
گفت‌و‌گوی جیم با فرهاد سال افزون، پاسور تیم ملی والیبال

می رویم و نهایت زورمان را می زنیم

٩٧/٠٣/٠٣
تا جام جهانی

پر حاشیه مانند فهرست بازیکنان حاضر در روسیه

٩٧/٠٣/٠٣
یادداشت

عصبانی کننده!

٩٧/٠٣/٠٣
شگرد

قابلیت‌های جدید استوری اینستاگرام

٩٧/٠٣/٠٣
حکایت هفته

اندر احوالات مریدان و رفع فیلتر

٩٧/٠٣/٠٣