به اميد يه آشتي!
با قهرمان چه کنيم؟!

به اميد يه آشتي!

نویسنده :


با او قهر کرده‌ايم اما دلمان مي‌خواهد آشتي کنيم دل‌مان برايش تنگ شده و دوست داريم دو کلمه حرف بزنيم اما غرورمان اجازه نمي‌دهد و... قهر کردن يکي از مهم‌ترين اتفاقاتي است که همه تجربه کرده‌اند. قهر‌هايي که هميشه به آشتي ختم نشده است و توانسته رابطه چندين ساله بين دو نفر را به طور کلي خراب کند. پس گاهي بايد اين قهر کردن‌ها را جدي گرفت و بي‌خيال شد!!!

چرا قهر مي‌کنيم؟
فکر نکنيد چون قهر مي‌کنيد آدم غير طبيعي هستيد يا داريد کار غير طبيعي انجام دهيد، چون روان‌شناسان معتقدند قهر يک نوع مکانيسم طبيعي محسوب مي‌شود که ما آدم‌ها در شرايط مختلف از آن استفاده مي‌کنيم. در واقع قهر کردن بيان يک ناراحتي و بيان يک هيجان منفي است و وقتي ما با کسي قهر مي‌کنيم در واقع ارتباط‌مان را به صورت کلامي و گاهي ديداري قطع مي‌کنيم. وقتي از دست يک نفر ناراحت هستيم، وقتي يک نفر ما را رنجانده، وقتي توقع انجام يک کار يا رفتاري را از کسي داريم يا نداريم يا وقتي کسي به ما توهين مي‌کند و يا حتي دوست داريم جلب توجه کنيم، قهر را انتخاب مي‌کنيم. مثلا اگر خواسته‌هاي ما مورد توجه ديگران قرار نگرفته باشد و بخواهيم به آن دست پيدا کنيم قهر مي‌کنيم. اين مدل قهر کردن آدم را ياد بچگي‌هايش مي‌اندازد زماني که مي‌خواستيم به مادرمان بگوييم اين غذا را دوست نداريم قهر مي‌کرديم! به طور طبيعي وقتي ديگران ما را مي‌رنجانند و ما از دست آن‌ها ناراحت و يا خشمگين مي‌شويم از قهر کردن براي ابراز استفاده مي‌کنيم. يا گاهي وقتي مي‌خواهيم يک نفر را تنبيه کنيم و نشان دهيم کارش به شدت اشتباه است، از قهر استفاده مي‌کنيم. قهرهاي ما مي‌توانند موقتي و طولاني مدت باشند. يعني گاهي از قهرهاي گاه‌ و ‌بيگاه استفاده مي‌کنيم و در يک ساعت شايد 10 بار قهر کنيم و 10 بار آشتي کنيم در اين حالت ما دچار يک مکانيسم اشتباه در ابراز وجود شده‌ايم يعني به جاي اين که بتوانيم خواسته‌ها و احساسات خودمان را بيان کنيم، زود حالت قهر به خودمان مي‌گيريم و بعد زودي هم آشتي مي‌کنيم. اين نوع قهر کردن شايد در ظاهر ايرادي نداشته باشد چون به آشتي مي‌انجامد اما به شدت مي‌تواند يک رابطه را دچار آسيب کند، ارتباطات دو نفر را خراب کند اما در قهر‌هاي طولاني مدت ما براي يک موضوع که از آن ناراحت شده‌ايم به مدت خيلي زيادي با يک نفر قهر مي‌کنيم اين موضوعات معمولا موضوعات خيلي مهم زندگي است که آدم‌ها چون نتوانسته‌اند آن‌را به طور منطقي حلش کنند از قهر استفاده مي‌کنند. اين نوع قهرها خيلي کم به آشتي مي‌انجامد و قهرهاي خشن هستند.

کيا بيشتر قهر مي‌کنند؟!
آدم‌‌هايي که زيادي از ديگران توقع دارند، آدم‌‌هايي که نمي‌توانند درست احساسات و عواطف خود را ابراز کنند، افرادي که نمي‌توانند از خود دفاع کنند، آدم‌‌هايي که جرات ندارند در مسائل مختلف قاطعيت داشته باشند و خلاصه آدم‌‌هايي که نمي‌توانند هيجانات خود را کنترل و بيان کنند زودتر از بقيه قهر مي‌کنند. مثلا آدم‌هاي پر توقع از همه انتظار کمک و همراهي دارند و اگر کسي به آن‌ها کمک نکند زود قهر مي‌کنند يا وقتي از دوست‌تان سر دير آمدن يا بدقولي‌‌اش ناراحت هستيد اما نمي‌توانيد اين را به صورت کلامي بيان کنيد، از قهر کردن براي نشان دادن ناراحتي خود استفاده مي‌کنيد. يا وقتي شما جرات اين را نداريد که با نظر والدين‌تان در مورد انتخاب رشته‌تان مخالفت کنيد قهر مي‌کنيد و... البته جالب است بدانيد آدم‌‌هايي که اعتماد به نفس کمي دارند و نمي‌توانند قاطعانه از نظر، ايده و عقيده خود دفاع کنند هم قهر مي‌کنند. به همه اين‌ها آدم‌‌هايي که کمبود محبت دارند يا دوست دارند مورد توجه ديگران واقع شوند هم اضافه کنيد که براي جلب توجه بين دوستان همکاران و اعضاي خانواده هي قهر مي‌کنند تا ديگران توجهي به آن‌ها داشته باشند.

به طور کلي روان‌شناسان معتقدند مردان بيشتر از زنان قهر مي‌کنند، چون زنان در يک رابطه وقتي مي‌خواهند ناراحتي خود را نشان دهند ارتباط کلامي خود را قطع مي‌کنند و اين به معني قطع کل رابطه نيست و آشتي در ادامه وجود دارد، اما مردان از قانون همه يا هيچ استفاده مي‌کنند يعني يا يک رابطه از نظرشان کلا قطع است يا به آن ادامه مي‌دهند و هيچ نقطه بين وسطي در يک رابطه براي خودشان قائل نيستند و البته چون مردان نسبت به زنان در رابطه کلامي ضعف دارند، براي همين نمي‌توانند از قهر به عنوان يک ابزار ابراز ناراحتي استفاده کنند، به اين‌ها، اين‌را هم اضافه کنيد که مردان به اشتباه قهر کردن را مخصوص زنان مي‌دانند و آن را نشانه ضعف مي‌دانند.

قهرم قهر درستش خوبه!
راستش را بخواهيد در کل قهر کردن چيز خوبي نيست، چون هم باعث آسيب رسيدن به شما مي‌شود و هم با آزار دادن ديگران و هر دوي اين اتفاقات به رابطه شما و ديگران لطمه مي‌زند، شما وقتي با يک نفر قهر مي‌کنيد بيشتر به حالت‌ها، گفتار و رفتار‌هاي منفي طرف مقابل‌تان توجه مي‌کنيد و اين باعث مي‌شود بيشتر دچار ناراحتي شويد و مي‌تواند براي ما استرس‌آور باشد چون اگر طرف مقابل‌مان معني درست قهر ما را نفهمد و يا متوجه خواسته ما نشود، دائم در استرس سرانجام اين قهر به سر مي‌بريم و به خودمان آسيب مي‌زنيم. حالا اگر شما گير داده ايد و مي‌خواهيد قهر کنيد حداقل مثل يک آدم درست و حسابي قهر کنيد. يعني يک قهر درست و منطقي داشته باشيد! براي اين کار اولا موضوع اصلي قهر خودتان را مشخص کنيد و به طرف مقابل‌تان هم بگوييد و اين طور نباشد که او در گيجي و گنگي دليل قهر شما بماند. دوم، هيچ وقت در جمع قهر نکنيد اين طوري شخصيت خودتان را زير سئوال برده‌ايد و قهر بودن خودتان را بعدا اعلام کنيد. سوم، موقعي که قهر مي‌کنيد جوگير نشويد و هر چي از دهان‌تان در مي‌آيد نگوييد چون اين جوري همه راه‌هاي آشتي را به روي خودتان بسته ايد. چهارم خيلي قهرتان را لفتش ندهيد! يعني طولاني مدتش نکنيد اگر طرف مقابل‌تان براي آشتي اقدام مي‌کند خودتان را لوس نکنيد و زود تمامش کنيد.

فقط به خاطر آشتي
همه‌‌مان خوب مي‌دانيم وقتي داريم قهر مي‌کنيم در بيشتر مواقع به آشتي هم فکر کرده‌ايم يعني 90 درصد قهرهاي ما به اميد يک آشتي لذت بخش و دوست داشتني اتفاق مي‌افتد اما گاهي رفتارهاي نادرست ما مي‌تواند اين آشتي شيرين را از ما بگيرد. براي اين‌که بتوانيد آشتي کنيد ما چند راه پيشنهادي داريم:

1 ببخشيد اگر طرف مقابل شما به هر دليلي باعث ناراحتي و رنجش شما شده است او را ببخشيد و گذشت کنيد. بخشش و گذشت اولين گام در آشتي کردن است.

2 غرور را کنار بگذاريد. فکر نکنيد اگر شما براي آشتي پا جلو بگذاريد شخصيت‌تان کوچک مي‌شود، به اين فکر کنيد که ساعت‌ها و روز‌هايي که از دوستان يا خانواده‌تان دور هستيد مي‌تواند بهترين ساعت زندگي‌تان باشد، پس بي خيال اين حساب و کتاب‌ها شويد، چون اين رابطه‌ها ارزش بيشتري دارند.

3 توقعات و انتظارات خود را کم کنيد و به ديگران حق بدهيد. دليل خيلي از قهرها همين انتظارات شما از آدم‌هاي مختلف است. وقتي توقع داريد که همه آدم‌ها روز تولد شما را به ياد داشته باشند يا توقع داريد هر زماني که شما مي‌گوييد ديگران براي شما وقت بگذارند آخرش به قهر ختم مي‌شود. چون وقتي اين توقعات از طرف ديگران پاسخ داده نشود شما قهر مي‌کنيد. براي آشتي کردن اول ميزان انتظارات خود را کنترل کنيد و بعد به ديگران به خاطر رفتارهاي شان حق بدهيد.

4 هديه بخريد. گاهي لازم نيست براي آشتي کردن با يک نفر آپولو هوا کنيد، يا دو ساعت برايش سخنراني کنيد. يک هديه کوچک هم مي‌تواند هر آدمي را خوشحال کند و راه آشتي را براي‌تان باز کند.

5 خيلي وقت‌ها آدم‌ها مهارت ابراز وجود را بلد نيستند يا چون توانايي ارتباط کلامي ندارند زود قهر مي‌کنند. براي اين که بتوانيد قهر کردن‌هاي خود را کم کنيد و يا الان بتوانيد آشتي کنيد سعي کنيد اين مهارت‌ها را ياد بگيريد، چون آن وقت مي‌توانيد برويد مثل يک بچه آدم ناراحتي خود را بيان کنيد و باعث آشتي شويد.

نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
راه نیافتن لاجوردی‌پوشان به جام جهانی باعث شد این مسابقات دروازه‌بان افسانه‌ای ایتالیا را از دست بدهد

جانِ جانانی به نام بوفون!

٩٦/٠٩/٠٢
درباره کارنامه هنری چند بازیگر دهه شصتی دیگر در سینما و تلویزیون

هم سن های نوید کجان؟

٩٦/٠٩/٠٢
تلگجیم

تلگجیم 513

٩٦/٠٩/٠٢
یادداشت

جلوتر از همه، حتی خودش!

٩٦/٠٩/٠٢
بـررسـی اینـترنـت نامحـدود در ایـــران و دیگر کـشـورهـای جـهان

#اینترنت_نامحدود

٩٦/٠٩/٠٢
یادداشت

سه اپیزود از یک احساس

٩٦/٠٩/٠٢
یادداشت

پاییز تابستانی

٩٦/٠٩/٠٢
شگرد

چگونه از کروم به فایرفاکس کوانتوم مهاجرت کنیم؟

٩٦/٠٩/٠٢
جام جهانی 2018 روسیه با فقدان کلی ستاره رنگارنگ همراه خواهد بود

ستاره‌های خاموش!

٩٦/٠٩/٠٢
درباره «نهنگ عنبر 2» که به تازگی در شبکه نمایش خانگی عرضه شده است

سلکشن موقعیت‌های بامزه و بی ربط

٩٦/٠٩/٠٢
مینی

مینی 513

٩٦/٠٩/٠٢
نگاهی مختصر به کارنامه فعالیت حرفه‌ای نوید محمدزاده در سینما، تلویزیون و تئاتر

پُر کار و پُر جایزه

٩٦/٠٩/٠٢
چهره هفته

حواسمان به دل جوانان مملکت باشد

٩٦/٠٩/٠٢
روایت‏هایی در مورد باید و نبایدهای داشتن حیوان خانگی که گاهی فراموش‌شان می‏کنیم

پت ما یا مای پت؟!

٩٦/٠٩/٠٢
آنتن

چشمک‌هایت از یاد ما نخواهد رفت!

٩٦/٠٩/٠٢
کافه جهان نما

بلژیک، سرزمین سرخوشی‌های بی‌پایان

٩٦/٠٩/٠٢
جارچی

جارچی 513

٩٦/٠٩/٠٢
حکایت هفته

اندر حکایت مریدان و آیفون 10

٩٦/٠٩/٠٢
پایان نامه

صورتی‌ها وارد می‌شوند

٩٦/٠٩/٠٢
مینیمال

سعدیا گفتی که مهرش می‌رود از دل ولی مهر رفت و ماه آبان نیز آرامم نکرد*

٩٦/٠٩/٠٢
تبلیغات