کی بلده اسکار بگیره؟
امسال هم مثل همیشه بر سر این‌که چه فیلمی به اسکار برود، بحث است و خوب بودن «فروشنده» و «ایستاده در غبار» ا

کی بلده اسکار بگیره؟

نویسنده : محمدناصر حق خواه

دعوا و بحث بر سر انتخاب نماینده ایران در اسکار دیگر موضوع جدیدی نیست. هر سال بر سر دو یا سه فیلم بحث می‌شود و در انتها یک فیلم راهی اسکار می‌شود. حالا ممکن است این انتخاب واقعا از سر شایستگی باشد، یا از سر مصلحت، یا از سر لابی، یا از سر بد سلیقگی و خیلی چیزهای دیگر. ولی ماجرای انتخاب امسال با سال‌های قبل تومنی صنار توفیر دارد. در یک طرف «ایستاده در غبار» قرار دارد که اصطلاحا یک فیلم ارزشی است و در طرف دیگر «فروشنده» قرار دارد که اصطلاحا یک فیلم جشنواره‌ای‌ست، و متاسفانه و یا خوشبختانه هر دو فیلم خوب، خوش ساخت و درجه یک هستند و حرف برای گفتن دارند و این موضوع است که انتخاب امسال را از هر سال دیگری سخت‌تر کرده و خیلی زود باعث ایجاد یک دوقطبی در بین صاحب‌نظران و مسئولان انتخاب نماینده اسکار شده است. 

پ.ن: منظور از فیلم ارزشی و فیلم جشنواره‌ای همان چیزی‌ست که در فرهنگ عامه سینما باب است و البته ما هم نمی‌دانیم این اصطلاحات اولین بار از کجا وارد ادبیات سینمایی ما شده ولی به خاطر ملموس بودن از آن استفاده کردیم.

چه دوره‌ای؟ 1385 / اسکار 79
دعوا بین چه فیلم‌هایی بود؟ کافه ترانزیت (کامبوزیا پرتوی) / چهارشنبه سوری (اصغر فرهادی) / بید مجنون (مجید مجیدی)
کی نماینده ایران شد؟ هر چند منتقدان فیلم چهارشنبه سوری را اثری کامل‌تر برای معرفی به اسکار می‌دانستند ولی چند ملیتی بودن فیلم کافه ترانزیت مدیران وقت سینمایی را مجاب کرد تا از این امتیاز بهره ببرند و کافه ترانزیت را به مراسم اسکار معرفی کنند. فیلمی که جایی در بین لیست نهایی فیلم‌های نامزد اسکار نداشت. 
کی اسکار بخش خارجی را گرفت؟ زندگی دیگران از آلمان
چه دوره‌ای؟ 1386 / اسکار 80
دعوا بین چه فیلم‌هایی بود؟ میم مثل مادر (رسول ملاقلی‌پور) / آفساید (جعفر پناهی)
کی نماینده ایران شد؟ هرچند جعفر پناهی با آفساید توانست جایزه خرس نقره‌ای جشنواره برلین را دریافت کند ولی عدم نمایش عمومی فیلم در ایران، اجازه حضور این فیلم در مراسم اسکار را نداد. البته موضوع ممنوعیت حضور دختران در ورزشگاه نیز موضوعی نبود که به همین راحتی بتواند به عنوان نماینده ایران راهی مهمترین رویداد سینمایی دنیا شود. سرانجام میم مثل مادر رسول ملا قلی‌پور به آکادمی اسکار معرفی شد که به جمع نامزدهای نهایی نرسید.
کی اسکار بخش خارجی را گرفت؟ جاعلان از اتریش
چه دوره‌ای؟ 1387 / اسکار 81
دعوا بین چه فیلم‌هایی بود؟ آواز گنجشک‌ها (مجید مجیدی) / خون بازی (رخشان بنی‌اعتماد) / اتوبوس شب (کیومرث پوراحمد)
کی نماینده ایران شد؟ موفقیت مجید مجیدی با بچه‌های آسمان (۱۳۷۵) در اسکار که با حضور در بخش نهایی نامزدهای بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان همراه شد، مدیران سینمایی را مجاب کرد تا بار دیگر مجید مجیدی را به عنوان نماینده ایران راهی مراسم اسکار کنند. خرس نقره‌ای بازیگری از جشنواره برلین و 4 سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر، امیدهای آواز گنجشک‌ها را زیاد کرده بود ولی باز هم مجید مجیدی دستش از اسکار دور ماند و فیلمش حتی جزو نامزدهای دریافت اسکار هم نبود.
کی اسکار بخش خارجی را گرفت؟ عزیمت از ژاپن
چه دوره‌ای؟ 1388 / اسکار 82
دعوا بین چه فیلم‌هایی بود؟ درباره الی (اصغر فرهادی) / تنها دو بار زندگی می‌کنیم (بهنام بهزادی)
کی نماینده ایران شد؟ جایزه خرس نقره‌ای بهترین کارگردانی جشنواره برلین، جوایز بهترین فیلمنامه و جایزه بزرگ هیئت داوران از جوایز اسکرین آسیا پاسیفیک، بهترین فیلم از نگاه تماشاگران جشنواره فیلم فجر و کلی جایزه داخلی و خارجی دیگر هر مدیر سینمایی را مجاب می‌کرد که به فیلم دیگری جز درباره الی فکر نکند. اصغر فرهادی برای اولین بار راهی اسکار شد ولی دست خالی به خانه برگشت و فیلمش در همان مراحل اول از گردونه رقابت خارج شد تا طلسم اسکار برای سینمای ایران 30 ساله شود. 
کی اسکار بخش خارجی را گرفت؟ راز چشمان آن‌ها از آرژانتین
چه دوره‌ای؟ 1389 / اسکار 83
دعوا بین چه فیلم‌هایی بود؟ بدرود بغداد (مهدی نادری) / طلا و مس (همایون اسعدیان) / مُلک سلیمان (شهریار بحرانی)
کی نماینده ایران شد؟ شاید هنوز هم کسی نمی‌داند که چرا بدرود بغداد به عنوان نماینده ایران در اسکار 83 انتخاب شد! هر چند اولین فیلم بلند داستانی مهدی نادری با دغدغه‌های جهانی و انسانی ساخته شده بود ولی از همان ابتدا معلوم بود که بدرود بغداد قرار نیست طلسم سینمای ایران در اسکار را بشکند. اگر قرار نبود اسکاری نصیب ایران شود ای کاش طلا و مس که از جنس سینمای ایران بود راهی مراسم اسکار می‌شد.
کی اسکار بخش خارجی را گرفت؟ در یک دنیای بهتر از دانمارک
چه دوره‌ای؟ 1390 / اسکار 84
دعوا بین چه فیلم‌هایی بود؟ جدایی نادر از سیمین (اصغر فرهادی) / اینجا بدون من (بهرام توکلی) / مرهم (علیرضا داوودنژاد)
کی نماینده ایران شد؟ اصغر فرهادی حالا به عنوان معدود کارگردان‌های سینمای ایران شناخته می‌شود که با فیلم‌هایش هم به خوبی تماشاگران داخل سالن را راضی نگه می‌دارد و هم به خوبی نبض منتقدان را در دست می‌گیرد. بالاخره اصغر فرهادی با جدایی نادر از سیمین توانست اسکار را به ایران بیاورد. البته علاوه بر اسکار، دریافت جایزه گلدن گلوب را هم به افتخارات جدایی اضافه کنید تا متوجه شوید چرا به این فیلم پرافتخارترین فیلم تاریخ سینمای ایران می‌گویند. این موفقیت تاریخی برای سینمای ایران در حالی به وجود آمد که جواد شمقدری رئیس سازمان سینمایی وقت ادعا کرد که این جایزه با لابی مدیران سینمایی بدست آمده است!
کی اسکار بخش خارجی را گرفت؟ جدایی نادر از سیمین از ایران
چه دوره‌ای؟ 1392 / اسکار 86
دعوا بین چه فیلم هایی بود؟ گذشته (اصغر فرهادی) / دربند (پرویز شهبازی)
کی نماینده ایران شد؟ بعد از یک سال تحریم مراسم اسکار توسط ایران که کسی متوجه نشد این کار با چه هدفی انجام شد، باز هم نام اصغر فرهادی با فیلمش به عنوان نامزد اصلی نماینده ایران در اسکار  بر سر زبان‌ها افتاد. گذشته که تمام لوکیشن آن در فرانسه بود و فیلم نیز به همین زبان تولید شده بود، فیلم دربند پرویز شهبازی را کنار زد تا بتواند موفقیت دوباره‌ای برای سینمای ایران کسب کند. فیلم اصغر فرهادی برای سومین بار به عنوان نماینده ایران انتخاب شد ولی این بار حتی به جمع پنج نامزد دریافت اسکار فیلم خارجی زبان هم نرسید.
کی اسکار بخش خارجی را گرفت؟ زیبایی بزرگ از ایتالیا
چه دوره ای؟ 1393 / اسکار 87
دعوا بین چه فیلم هایی بود؟ امروز (رضا میرکریمی) / تنهای تنهای تنها (احسان عبدی‌پور) / استرداد (علی غفاری)
کی نماینده ایران شد؟ تنها دلیلی که می‌تواند «امروز» را به عنوان نماینده ایران در مراسم اسکار انتخاب کند، دلجویی از آقای کارگردانی است که دو سال پیش فیلمش برای مراسم اسکار انتخاب شد ولی به یک‌باره با تحریم این مراسم روبه‌رو شد. یه حبه قند رضا میرکریمی به اسکار نرفت ولی «امروز» نیز ناعادلانه تنهای تنهای تنها و استرداد را کنار زد تا بتواند نماینده ایران شود. نماینده‌ای که از همان ابتدا معلوم بود که قرار نیست اتفاق خاصی برایش رقم بخورد.
کی اسکار بخش خارجی را گرفت؟ آیدا از لهستان
چه دوره‌ای؟ 1394 / اسکار 88
دعوا بین چه فیلم هایی بود؟ محمد رسول‌ا... (ص) (مجید مجیدی) / ماهی و گربه (شهرام مکری) 
کی نماینده ایران شد؟ محمد رسول‌ا... (ص) که یک بیگ پرداکشن برای سینمای ایران به حساب می‌آمد، هر مدیر سینمایی را مجاب می‌کرد که آن را به عنوان نماینده ایران در اسکار انتخاب کند ولی مجید مجیدی این بار به کمک عوامل پشت دوربین شناخته شده سینمای دنیا هم نتوانست موفقیتی در اسکار بدست بیاورد. ماهی و گربه فیلم متهورانه شهرام مکری نیز زیر سایه فیلم مجید مجیدی قرار گرفت.  
کی اسکار بخش خارجی را گرفت؟ پسر شائول از مجارستان
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

من از شما می‌پرسم: آیا مشکل ما این است؟

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧