سایــه روشـــــــن ســرخابی
بررسی گام‌به‌گام و آنالیز فنی ترکیب احتمــــــــــــالی دو تیم پرسپولیس و استقلال در شهرآورد 83

سایــه روشـــــــن ســرخابی

نویسنده : علیرضا گرانپایه

فردا از ساعت 17 درحالی شاهد برگزاری شهرآورد 83 پایتخت هستیم که برخلاف چند سال گذشته شرایط دو تیم کاملا متفاوت است. هواداران استقلال و پرسپولیس که عادت کرده بودند شهرآورد را در شرایطی تماشا کنند که استقلال در بالای جدول قرار داشته باشد و پرسپولیسی‌ها برای رسیدن به حریف دیرینه خود به فکر پیروزی در مسابقه باشند ولی حالا استقلال در آستانه شهرآورد تنها 3 امتیاز از 15 امتیاز ممکن را کسب کرده است و پرسپولیسی‌ها نیز با 11 امتیاز بر صدر جدول تکیه زده‌اند. در شرایطی که حدود 24 ساعت تا شروع این مسابقه باقی مانده است به بررسی ترکیب احتمالی و پیش‌بینی خودمان از نقشه‌های فنی دو مربی پرداختیم.

ترکیب پرسپولیس: 4-4-2
بعید است برانکو تغییر خاصی در ترکیب تیمش ایجاد کند. هرچند پیش‌بینی می‌شد بازگشت رامین رضاییان تغییراتی را بین 11 بازیکن اصلی قرمزها ایجاد کند ولی عملکرد نسبتا ضعیف این بازیکن در مسابقات تیم ملی نشان داد که رضاییان امسال زمین تا آسمان با سال گذشته فاصله فنی دارد. تنها نقطه مبهم ترکیب پرسپولیس را باید در انتخاب مهاجم سایه این تیم دانست، جایی که باید دید برانکو به امیری مصدوم اطمینان می‌کند یا ترجیح می‌دهد از زوج طارمی و علیپور استفاده کند. 
(دروازه‌بان) شرایط درون دروازه پرسپولیس زمین تا آسمان با سال گذشته فاصله دارد. هر اندازه مثلث سوشا مکانی، نورمحمدی و بنگر متزلزل و پراشتباه ظاهر شدند، بیرانوند، حسینی و محمد انصاری توانستند با ثبت رکورد 4 کلین شیت حسابی خیال هواداران را راحت کنند. بیرانوند که حالا دیگر به دروازه‌بان اول تیم ملی تبدیل شده است باید حسابی مواظب خروج‌هایش در سانترها از جناحین باشد. تکرار اشتباهی که در بازی با قطر انجام داد، می‌تواند در شهرآورد یک گل به شاگردان منصوریان هدیه کند.
(دفاع چپ) شاید ابتدای فصل هیچ کسی فکرش را نمی‌کرد ربیع‌خواه یکی از بازیکنان فیکس برانکو باشد. هرچند عده‌ای می‌گویند پافشاری برای بازی دادن ربیع‌خواه یک نوع لجبازی از جنس برانکو است ولی به هر حال آقای سرمربی این بازیکن را به دیگر گزینه‌هایش ترجیح داده است. ربیع‌‌خواه که نشان داده بر روی فشار بازیکنان آنقدرها هم کم اشتباه نیست (گل تیم فولاد را به یاد بیاورید) یکی از سخت‌ترین روزهای خود را باید تجربه کند. ربیع‌خواه این بار باید مقابل یکی از بهترین زوج‌های سمت راست لیگ قرار بگیرد، خسرو حیدری و وریا غفوری می‌توانند کابوس فردای ربیع خواه باشند؟ 
 
(عالیشاه، مسلمان، احمدزاده) سرعت، تکنیک و هماهنگی این سه بازیکن می‌تواند دفاع هر تیمی را ویران کند. هرچند احمدزاده بال راست، عالیشاه بال چپ و مسلمان هافبک طراح پرسپولیسی‌ها هستند ولی قابلیت چرخش این بازیکنان در این سه پست، حسابی دست برانکو را باز گذاشته که هر گونه می‌خواهد از هافبک‌های جوانش بازی بگیرد. فرشید باقری و امید ابراهیمی باید تمام تلاش خود را به‌کار گرفت تا ترکیب‌های سه نفره و مثلثی این بازیکنان در حملات برق‌آسای پرسپولیس ناقص بماند وگرنه شاهد تکرار داستان شهرآورد برگشت سال گذشته خواهیم بود.
 
(طارمی) هواداران پرسپولیس حسابی نگران مهاجم نوک خود هستند. قرمزها تنها 4 گل زده‌اند و این برای تیم صدرنشین لیگ برتر اصلا خوب نیست. طارمی اگر نتواند به دوران اوج سال گذشته خود برگردد، برانکو و تیمش حسابی به مشکل بر می‌خورند. هم برانکو و هم هواداران به خوبی می‌دانند که مهاجم اوکراینی این تیم قرار نیست دردی 
از این تیم دوا کند پس باید چشم‌شان به ساق‌های طارمی باشد تا بار دیگر برایشان گل بزند.
ترکیب استقلال: 4-2-3-1
با بازگشت فرشید باقری از مصدومیت، استقلال به همان ترکیب مورد علاقه منصوریان باز خواهد گشت. پادوانی نیز احتمالا زوج رابسون در قلب خط دفاع شود. مگویان به جای مجید حسینی و امید نورافکن به دفاع چپ تیم منتقل می‌شود تا بتواند مقابل نفوذ احتمالی عالیشاه و ماهینی را بگیرد. هرچند بختیار رحمانی از ابتدا مقابل ماشین سازی بازی نکرد ولی بعید است منصوریان بخواهد بازیکن باتجربه تیمش را فردا نیمکت‌نشین کند. استقلالی‌ها که فعلا نتوانستند بردی کسب کنند، بدجور نگران مسابقه فردای تیم‌شان هستند. آن‌ها اصلا دوست ندارند سناریوی تلخ سال گذشته برای‌شان تکرار شود شاید به همین دلیل است که هنوز بازی شروع نشده، از گوشه و کنار خبر می‌رسد تیم منصوریان دست به عصا وارد زمین خواهد شد تا حداقل بتواند با امتیاز از بازی خارج شود. 
 
(رحمتی) داستان درون دروازه استقلال هم کاملا با سال گذشته متفاوت است. هرچه رحمتی سال گذشته ناجی تیم و خط دفاع پراشتباه بود، امسال اصلا در حد و اندازه‌های یک ستاره ظاهر نشده است. رحمتی اشتباه فاحشی انجام نداده ولی نتوانسته یک سوپرمن برای تیمش هم باشد. 5 بازی بدون ثبت حتی یک کلین شیت شرایط دروازه استقلال را نگران کننده نشان می‌دهد. رحمتی اگر می‌خواهد باز هم ستاره تیمش باشد باید فردا همان دروازه‌بان شش دانگ سال‌های گذشته باشد. فقط همین!
 
(فضا بین دو مدافع میانی استقلال) استقلالی‌ها هر چه می‌کشند از همین فضای خالی بین مدافعان مرکزی‌شان است. سال گذشته زوج مگویان و عمران‌زاده و امسال هم مگویان، کنعانی‌زادگان یا رابسون با یک مشکل مشترک مواجه‌اند، کند بودن عکس العمل زوج خط دفاع استقلال بهترین فرصت را برای بازیکنان سرعتی و تکنیکی هر تیمی فراهم می‌کند تا به راحتی به قلب خط دفاع این تیم بزند. بازی آبی‌ها با  استقلال خوزستان را به یاد آورید که چگونه مومنی تکنیکی و بیت سعید دو گل این تیم را به کمک همین مشکل قلب خط دفاع استقلال به ثمر رساندند.
 
(وریا غفوری ، خسرو حیدری) شک نکنید بیشترین بار حملات استقلال بر روی دوش این دو بازیکن است. اصلا نیاز نیست کارشناس فوتبال باشید، کافی ‌است نگاهی به 5 بازی قبلی و گل‌های استقلال بیندازید تا متوجه شوید که منصوریان برای به ثمر رسیدن گل، به سانترهای بال‌های راست خود امید زیادی دارد. ضعف مدافع چپ پرسپولیس می‌تواند برای منصوریان بهترین خبر باشد، خسرو حیدری و وریا غفوری می‌توانند فردا سمت چپ دفاع پرسپولیس را به هم ریزند؟ 
 
(کاوه رضایی) هر چند مهاجم پر سر و صدای نقل و انتقالات تا به اینجای کار دو گل برای تیمش به ثمر رسانده است ولی هنوز هم هواداران آبی‌ها از عملکرد کاوه رضایی راضی نیستند. کاوه که مانند سال گذشته قاسم حدادی‌فر خلاق را پشت سرش ندارد گاهی مجبور می‌شود برای موقعیت‌سازی تا میانه‌های زمین حریف عقب بیاید و توپ بگیرد. همین که هر دو گل رضایی با ضربه سر به ثمر رسیده است، نشان می‌دهد این مهاجم بیشتر با سانتر از جناحین تغذیه می‌شود. فردا جابر انصاری و بختیار رحمانی باید حسابی به تک مهاجم تیم‌شان کمک کنند، مهاجمی که به‌طورقطع با حضور هواداران پرسپولیس روز سختی را پشت سر خواهد گذاشت.
نظرات کاربران
کد امنیتی
پربازدیدتریـــن ها
نگاهی به « انتقام جویان: جنگ اینفینیتی» به بهانه اکران بزرگترین پروژه سینمایی «مارول»

بزرگترین گردهمایی تاریخ ابرقهرمان‌ها

٩٧/٠٢/٢٧
آنتن

ما هم نازک!

٩٧/٠٢/٢٧
شاخ هفته

ای تو نگهبان من

٩٧/٠٢/٢٧
درباره «پلنگ سیاه»، فیلمی که در گیشه‌های دنیا عجیب و غریب می‌فروشد

ابرقهرمان بفروش و نچسب

٩٧/٠٢/٢٧
نگاهی به پرونده قلدری‌های آمریکا در چند قرن اخیر به بهانه خروج ترامپ از برجام که البته اتفاق عجیبی هم نبو

قلدرامپ

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

جامعه‌شناسی تدفین و چیزهای دیگر...

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک حقیقت مرگبار

٩٧/٠٢/٢٧
درباره درخشش بانوان فوتسالیست ایران در آسیا؛

قهرمانان وطن

٩٧/٠٢/٢٧
جانونی

تقدیم به جناب خرما... با احترام

٩٧/٠٢/٢٧
راهکارهایی برای تنفسِ جان، به بهانه آمدن ماه رمضان

هوای تازه برای ریه‌های روح خسته

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

یک ایران، یک صدا

٩٧/٠٢/٢٧

تقریبا هیچ!

٩٧/٠٢/٢٧
گفت‌و‌گو با دروازه‌بان تیم ملی فوتسال بانوان ایران

لژیونر شدن ما خیلی محال است

٩٧/٠٢/٢٧
ساختنیجات

جالباسی، از تولید به مصرف

٩٧/٠٢/٢٧
پایان نامه

لوبیا، گلابی و غوطه‌ای که نخورد!

٩٧/٠٢/٢٧
یادداشت

دعوت شدگانیم...

٩٧/٠٢/٢٧
تا جامِ جهانی

یک ایرانی بین خوش‌تیپ‌ترین بازیکن‌های جام‌جهانی2018

٩٧/٠٢/٢٧
مینیمال

مینیمال 535

٩٧/٠٢/٢٧
حکایت هفته

اندر حکایت ابن جیم و انبار پر خودروسازان

٩٧/٠٢/٢٧
چهره هفته

شهردار تهران

٩٧/٠٢/٢٧